Makyajlı Toyota Yaris tanıtıldı

2011 yılı başında tanıtılan Toyota’nın B segmenti modeli Yaris, aradan geçen 6 yılın sonunda bu sefer 2017 yılı başında makyajlandı. Geçtiğimiz günlerde motor seçenekleri ile ilgili olarak güncelleme yapılan aracın genel hatları markanın yeni benimsediği tasarım anlayışına göre şekillenmiş gibi görünüyor.


Makyajlı Yaris’in gerek ön gerekse de arkasında bir makyaj operasyonuna yakışacak düzeyde değişiklikler bulunuyor. Ön tampon ve panjurun başka hiçbir modele benzemeyen tasarımı korunuyor olsa da panjurun parçalı görünümü yerine sivri ve tek parça tasarımı sayesinde daha modern ve bütün bir görünüm elde edilmiş. Ayrıca modelin kasasına göre büyük duran sis farları ve yuvaları da küçültülmüş. Arkada ise tamamen değişen ve boyutları önemli miktarda büyüyen stop grubu ile kıvrımları değişen tampon altı tasarımı aracın daha modern bir görünüme kavuşmasına katkı sağlamış. Genel anlamda bakıldığı zaman Makyajlı Yaris’in dış tasarımının daha havalı ve modern göründüğünü söylemek oldukça mümkün.
Makyajlı Yaris’in kokpitinde ise dışının aksine daha az değişiklik bulunuyor. En dikkat çekici değişim gösterge grubunda yaşanırken kokpitin sağında ve solunda bulunan yuvarlak havalandırma üfleçleri artık çizgili değil türbin şeklide tasarımları ile daha modern ve sportif görünüyor. Direksiyonun alt tarafını saran açık gri renkli çıtalar da artık parlak siyah olarak tercih edilmiş. Genel görünümü değişmeyen 4.2inch genişliğindeki bilgi-eğlence sistemi ise artık daha fazla özellik barındırıyor. 
Modelde kullanılan motor seçeneklerinde ise en büyük yenilik uzun zamandır Toyota modellerinde kullanılan 1.33lt atmosferik-benzin ünitede gerçekleşti. Her ne kadar Toyota C-HR modelinde 1.2lt turbo-benzin seçeneği olsa da marka Yaris modelinde bu modeli kullanmak yerine yeni tasarladığı 1.5lt atmosferik-benzin 113ps gücünde 136nm torka sahip motoru kullanmayı tercih etmiş. Her ne kadar motorun oldukça başarılı olduğunu tahmin etsek de bize göre 1.2lt turbo motorun kullanılması özellikle tork açısından Yaris’e önemli avantaj sağlayabilirdi. Bu motor ile Yaris, 0-100km/saat hızlanmasını 11 saniyede tamamlarken ortalama olarak 4.7lt yakıt tüketimine sahip olacak. Şanzıman seçenekleri ise 6 ileri manuel ve CVT otomatik olarak açıklanıyor. 1.0lt motor seçeneğinin kullanılıp kullanılmayacağı henüz belli değilken Hybrid seçenekte değişiklik olmadan kullanılacağı tahmin ediliyor.