Dodge Durango SRT tanıtıldı

FCA (Fiat-Chrsyler) bünyesinde bulunan Dodge markasının bir dönem ülkemizde de paralel ithalat yoluyla satılan modellerinden olan Durango modeli çok ama çok özel bir versiyona kavuştu. Mevcut kasası 2010 yılında tanıtılan ve 2014 yılında da makyajlanan modelin yenilenmesine yakın bir zaman kala elde ettiği özel motor ve görünüm sayesinde mevcut kasası ile son bir atış yaptığını söylemek yanlış olmayacaktır. 

SRT kısaltmasına sahip modelde, artık günden güne kaybetmeye başladığımız efsane Amerikan V8 motorların bir örneği bulunuyor. Chevrolet’in dev SUV modellerinde bile artık 2.0lt 4 silindir turbo-benzin motorunu kullanmaya başladığı düşünülürse, Durango SRT’de kullanılan 6.4lt V8 bloktan eksantrikli (OHV) atmosferik-benzin motor gerçekten de karşımızda adeta bir dinazor gibi duruyor. Bu motorun adı Chrsyler’de Hemi olarak geçiyor ve geçmişi de 1959’li yıllara dayanıyor. Dodge Challenger-Charger SRT8 ve Jeep Cherokee SRT8 modellerinde de kullanılan OHV V8 motor son olarak kendine Durango’da yer bulmuş oldu. 475hp güce ve 637nm torka sahip olan motorun hacmi ve tüketimi dikkate alındığı zaman çok verimli görünmese de yaşattığı hisler ile verim konusunu sürücüsüne kesinlikle unutturabilir. Diğer taraftan bu güç ve tork sürekli 4×4 sistemine 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman ile aktarılıyor. 
Mercedes GLE, GLS ve Jeep Cherokee ile aynı platformda yükselen Durango sahip olduğu 5075mm uzunluk, 1925mm genişlik ve 1808mm yükseklik ölçüleri ile Range Rover ve Mercedes GLS gibi F Segmenti SUV modelleri arasında bulunuyor. Sahip olduğu 475hp gücündeki geleneksel V8 motor ile 0-100km/saat hızlanmasını 4.5 saniyede tamamlayan model, beygir gücünün her şey olmadığını iri cüssesine rağmen elde ettiği bu değer ile açık bir şekilde kanıtlıyor. Kendinden daha küçük boyutlara sahip ve daha hafif BMW X5M modelinin 100ps daha fazla gücüne ve 113nm daha fazla torkuna rağmen 4.2 saniyede 0-100km/saat hızlanmasını gerçekleştirdiğini belirtmeden geçmeyelim. 
Sahip olduğu 7 farklı sürüş modu içerisinde Otomatik, Kış, Çekici, Vale, ECO, Sport ve Track (Pist) ile çok farklı ihtimalleri göz önünde bulunduran aracın sürüş sistemleri, Track modunda bambaşka bir şekle bürünüyor. Track modunda motorun ürettiği torkun %70’ini arka tekerleklere aktaran sistem ayrıca vites değişimlerini çok daha hızlı ve sert bir şekilde yani 160 milisaniyede gerçekleştirebiliyor. Auto mod seçildiği zaman ise çekiş ön ve arkada 50/50 olarak ayarlanırken vites değişimleri de yolcuları sarsmaması için 320 milisaniyede gerçekleşiyor. 
Kısacası karşımızda birçok farklı sürüş teknolojisini geleneksel kaslı (muscle) bir Amerikan V8 motoru ile mükemmel bir şekilde harmanlayan, Charger SRT performansına sahip 7 kişilik dev bir SUV var. Ayrıca onun için belki de türünün son örneklerinden bir tanesi de diyebiliriz. Bu arada fiyatı henüz açıklanmamış olsa da SRT’nin bir altında yer alan 5.7lt V8 motorlu Durango R/T modelinin 42.000Dolar fiyata sahip olduğunu belirtmeden geçmeyelim. (Yaklaşık 150.000TL)