Opel Astra GSi; Özlenen ateşli HB

Otomobil markalarının aynen bir sporcu gibi kendilerini kaptırarak çok ama çok iyi geçirdikleri dönemleri vardır ve bu dönemlerde oldukça özel araçlarla otomobil severlerin önüne çıkmışlardır. Opel’in de 1990’lı yıllardan başlayıp 2000’li yılların başına kadar oldukça özel bir dönemi olmuştu ve bize göre Opel’in Opel olduğu dönemlerde tam da bu zamanlardı. Opel Vectra (A ve B), Calibra, Corsa (B) ve Omega gibi başarılı modellerin yanında Astra (F) gibi sınıfında oldukça beğeni toplamış bir model de ortaya çıkmıştı. 


Opel Calibra geri mi dönüyor?

Ayrıca özelikle 1990-1995 yılları arasında üstte yan yana getirdiğimiz modellerin sportif versiyonları sahip oldukları motor seçenekleri ve yaşattıkları sportif hislerle kendilerinden ciddi miktarda bahsettirmişlerdi. Opel Vectra GT ve Turbo, Opel Calibra Turbo, Opel Corsa GSi ve Lotus’un yardımını esirgemediği ve hatta ismini verdiği Lotus Omega bu dönemlerde adeta fırtına gibi esmişti. İşte yine aynı dönemlerin bir başka çok özel modeli de şüphesiz Astra GSi modeliydi. 

GSi yani Grand Sport injection kısaltmasının yaratıcısı Opel, 1987 yılında 2.0lt I4 silindir, üstten çift eksantrik (DOHC), 16 supap, çok noktadan enjeksiyonlu (MPI) atmosferik-benzin 150ps güce ve 196nm torka sahip C20XE kodlu motoru piyasaya sürdü. Bu motor oldukça performanslı ve dayanıklı bir motordu ve Opel’in 90’lı yıllarda fırtına gibi estiği başta Astra GSi olmak üzere Vectra GT ve Calibra modellerinde de kullanıldı. Cosworth tarafından elden geçirilen bu motor esas olarak yarış modelleri için tasarlandı ve modifikasyona yatkınlığı ile nam saldı. Sahip olduğu Forged yani dövme pistonlar bile ne kadar yüksek potansiyele sahip olduğunu gösteriyordu. Motorun ürettiği güç ve tork ise ön tekerleklere 5 ileri manuel şanzıman ile aktarılıyordu.

Opel’in unutulmazı; Vectra A

Günümüzde hala birçok hayranı olan C20XE kodlu motor, en çok da 1991 yılında üretilmeye başlanan Opel’in kompakt modeli Astra’ya yakışmıştı. 1100kg ağırlığında çok ağır olmayan kasanın da etkisi ile Astra 100km/saat hıza 8 saniyede hızlanabiliyor ve maksimum 220km’ye çıkabiliyordu. Üstelik 8.6t/100km ortalama yakıt tüketimi performansı göz önünde bulundurulunca dönemine göre çok da yüksek değildi. Ayrıca hızlanma ve son hız verileri dönemine göre o kadar başarılıydı ki 2.5lt 6 silindirli 192ps güçte bir motora sahip BMW 3.25i modeline rahatlıkla kafa tutabiliyordu.

C20XE motor

1991-1994 yılları arasında üretilen kasanın sadece 3 kapılı HB formu mevcuttu ve kullanılan aerodinamik aksesuarlar ise oldukça sportif bir görünüme sahipti. Motor kaputu üstündeki hava yarıkları, farklı ön tampon ve panjur tasarımı, arka cam üstü spoyler, yan etek spoylerleri ve modele özel 15 inch çapında jantlar aracı diğer Astra modellerinden tamamen ayırıyordu. 205/50/15 ebadındaki lastikler de yol tutuşa büyük katkı sağlıyordu. Aracın içinde ise 3 kollu spor direksiyon, Recaro spor koltuklar ve sportif desenlere sahip kumaş kaplamalar farklılık yaratıyordu. (Yazı görsel altından devam ediyor)

1991-1994 Opel Astra GSi
Ancak 1995 yılında yapılan makyaj operasyonu nedeniyle Astra GSi hem 150ps gücünde motorunu hem de sportif görünümünü kaybetti. Aynı motorun ehlileşen bir versiyonu olan Ecotec 136 ps gücünde motor kaputun altında yerini aldı ve performansta da düşüş meydana geldi. Ayrıca aracın gövde aksesuarları da motoru gibi yalınlaştı. GSi modeline özgün ön panjur değişti, motor kaputundaki hava yarıkları kaldırıldı, arka spoyler küçüldü ve diğer Astra modelleri ile aynı ön panjur kullanılmaya başlandı. Bu değişikliklerden sonra model özgünlüğünü kaybetti ve satışları da bu nedenle düştü. Ayrıca onu özel kılan 3 kapılı HB kasasına ek olarak 5 kapılı HB kasa da satışa sunuldu. Opel’in bu derece sportif görünüme ve motora sahip bir modele neden böyle işkence yapmış olduğunu hala anlamış değiliz.  
1995-1997 Makyajlı Opel Astra GSi
Popüler olduğu ve özgünlüğü ile performansını kaybetmediği 1991-1994 yılları arasında beyaz, kırmızı, siyah ve lacivert renkler ile satılan Opel Astra GSi’ın bu kasasını ilan sitelerinde sürekli olarak “Temizi çıkar mı acaba?” diyerek aramamıza rağmen maalesef bir türlü rastlayamıyoruz. Aksine bu kadar güzel tasarlanmış bir araç nasıl bu kadar  rezil edilir diyerek aramayı sonlandırmak zorunda kalıyoruz. Umarız bir gün karşımıza ilk günkü kondisyona sahip makyajsız Astra (F) GSi çıkar.

90’ların en ateşli 8 Hatchback otomobil modeli

  

Facebook Comments