Opel’in unutulmazı; Vectra A

Alman Opel markası 1988 yılında markanın sevilen modellerinden birisi olan ve D segmentinde yer alan  Ascona yerine radikal bir şekilde isim değişikliği yaparak Vectra modelini piyasaya sunmuştu. Bu model sadece Avrupa’da değil ülkemizde de oldukça sevilen otomobillerden birisi olmuştu. Ayrıca GT kısaltmasına sahip olan efsane model birçok kişinin rüyasını süsleyen dönemin en performanslı sedan modellerinden birisiydi.

Opel’in dizayn ekibinin başındaki Wayne Cherry tarafından tasarlanan ve 1988 yılında Sedan ve liftback kasa tipiyle tanıtılan Vectra A kasa, yerini aldığı Ascona modeline göre çok daha modern bir tasarıma ve tekniğe sahipti. Gerek aracın dışında gerekse de içindeki yuvarlak ve çağının ilerisinde denilebilecek hatlar büyük ilgi çekmişti. Araçta sunulan tam bağımsız MacPherson ön süspansiyon ise hem yol tutuş hem de konfor açısından modele büyük bir avantaj sağlıyordu. Vectra ile aynı tekniğe ve kokpite ancak tamamen farklı tasarıma sahip bir de coupe tasarıma sahip Calibra modeli bulunuyordu. 
1988 Vectra A
Performanslı modellerde ise arka süspansiyon da tam bağımsız olarak sunuluyordu. Vectra A modelinde üretildiği 7 yıl süresince çok farklı hacim ve tipte motorlar sunulmuştu. Bu motorlar 1.4lt 4 silindir atmosferik- benzin 75ps’den başlıyor ve 2.5lt V6 atmosferik- benzin 170ps güce kadar çıkıyordu. Ayrıca 1.7lt hacminde atmosferik ve turbo beslemeye sahip iki farklı dizel motor da seçenekler arasında bulunuyordu.Temel olarak önden çekişli olarak tasarlanan Vectra’nın bir de 2.0lt turbo-benzin versiyonu bulunuyordu ve bu modelde 4×4 çekiş sistemi de sunuluyordu. Vectra Turbo 4×4 1994 yılında Formula 1’de güvenlik aracı (Safety Car) olarak kullanılmasıyla öne çıkmıştı. 2004-2005 yıllarında üretilen bu modelde bulunan 2.0 litre çok noktadan enjeksiyonlu (MPI) üstten çift egzantrikli (DOHC) 16 supaba sahip olan motor 204ps güç ve 280nm tork üretiyordu ve 0-100km hızlanmasını 6.8 saniyede tamamlıyordu. Ayrıca 240km/saat maksimum hıza sahipti.
Makyajlı Opel Vectra A (4×4 Turbo)
1988 yılında başlanan üretimin ardından 1992 yılında Vectra makyajlandı. Makyajdaki en dikkat çekici yenilik kaputta bulunan Opel ambleminin tasarımı değiştirilen ön panjura alınmasıydı. Ayrıca Avrupa’da değiştirilen emisyon sınırları doğrultusunda daha düşük güce ve yakıt tüketimine sahip Ecotec motorlar da kullanılmaya başlandı. 
Diğer taraftan Opel, ülkemize 80’li yılların sonunda sürpriz bir şekilde İzmir’de fabrika kurarak Türkiye’de atağa geçti. Markanın ödüllü ve Avrupa’da oldukça sevilen modeli olan Vectra artık Türkiye’de üretilecekti. Üretim o kadar başarılı oldu ki Avrupa’da üretilen tüm Vectra’lar içerisinde kalite açısından hep övgüler aldı. Başlangıçta 1.8 litre karbüratörlü ve 2.0 litre enjeksiyonlu 8 supap motorlara sahip modeller üretiliyordu. Ayrıca GL ve GLS olarak iki farklı donanım seçeneği sunuluyordu. Daha sonraları ise lüks CD ve sportif GT modellerine sıra geldi.

Efsane olmuş 6 Japon spor otomobil modeli

Bu versiyonların arasında efsane GT modelinin yeri apayrıydı. Başlarda Almanya’dan ithal edilen model sonraları Ecotec motor ile ülkemizde üretilmeye başlandı. 2.0 litre çok noktadan enjeksiyonlu (MPI) üstten çift egzantrikli (DOHC) 16 supaba sahip olan motor 150ps güç ve 196nm tork üretiyordu ve 0-100km hızlanmasını 8.5 saniyede tamamlıyordu. Ayrıca 217km/saat maksimum hıza sahipti. Bu veriler o kadar iyi rakamlardı ki dönemin diğer efsanesi BMW 3.20i’yi rahatlıkla geçebildiği gibi 3.25i modeline de kafa tutabiliyordu. Daha sonra ise bu başarılı motor Avrupa’daki emisyon kuralları nedeniyle törpülendi ve yerini Ecotec 136ps motora bıraktı. 0-100km hızlanması 9 saniyeye çıkarken maksimum hız 210km’ye düştü.

90’lı yılların en unutulmaz 7 sportif otomobil modeli

Solda 1993-1994 150ps Vectra GT motoru sağda 1995-1996 136ps Ecotec Vectra GT motoru
GT modelinin dış görünümünde ve kokpitinde ise oldukça özel  detaylar bulunuyordu. Başlangıçta sadece duman grisi rengi sunuluyordu ve bu renk araca müthiş yakışıyordu. Ayrıca aracın yanlarında bulunan etek spoylerleri ve arkadaki bagaj ile bütünleşen ince spoyler sportif görünümü arttırıyordu. Aracın dört bir tarafını dönen kırmızı şeritler,  kırmızı vurgulu GT yazısı ve pervane stili 15 inch çapında jantlar ise sportif vurguyu tamamlıyordu. Aracın içinde ise kırımızı ve gri tema aynen devam ediyordu. Deri kaplı sportif direksiyon ve vites topuzu ve sportif vurgulu desenlere sahip Recaro spor koltuklar görenleri ilk görüşte çarpıyordu.
90’lı yılların sonu ve 90’lı yılların ortasına kadar üretilen üretilen Opel Vectra markanın tutkunlarını hep özleyeceği modellerin en başında yer alacak gibi görünüyor. Özellikle Vectra A kasa Opel, markanın ülkemizdeki imajını oldukça yükseltmiş ve bu sayede ciddi oranda sevilmesini sağlamış olan Opel modellerin en başında gelmektedir. Umarız bir gün Vectra modeli ve GT uzantısı Vectra A kasanın izlerini taşıyarak geri döner. 
1995 model Opel Vectra GT

Facebook Comments