General Motors’un ürettiği 6 tank modeli

Dünya tarihini savaşlar düşünülmeden yazmak gerçekten zor olurdu. Her ne kadar istemesek de savaşlar günümüzün bir gerçeği ve tarihi şekillendiren en önemli etmenlerin başında geliyor. Bu olgunun şekillendirilmesindeki en büyük etken de malumunuz olduğu gibi teknoloji. İnsanoğlunun doğayı kullanmayı keşfetmesiyle başlayan teknoloji yolculuğu, sanayi devrimi sonrasında buhar makinelerini ve o tarihe değin insanlığın hayalini dahi kuramayacağı üretim hızlarını hayatımıza soktu. Atılan bu büyük adımların elbette savaşlara da etki etmemesi beklenemezdi.


Uçak da üretmiş 3 otomobil markası

Teknolojinin hayatımıza kattığı pozitif değer negatif değerden büyük müdür bilemiyoruz ama bu yazıda işleyeceğimiz konu, negatif yanlarından sayılabilecek tanklar. Tabi biz genel olarak tankları işlemeyip sadece tank da üretmiş olan otomobil markalarını yazımızın konusu yapacağız. Bu markaların üretmiş olduğu tanklar hakkında bazı küçük bilgiler vererek, bir seri halinde bu tankları inceleyeceğiz. Şunu da belirtmekte fayda bulunmaktadır; bu yazıda ele aldığımız tanklar bu markaların ürettiği ve daha çok bilinir olan tanklardır.
Tanklar, hepimizin bildiği gibi, günümüz savaş alanlarının vazgeçilmez unsurları. Ana hedefi doğrudan ateş gücü kullanarak düşman kuvvetlerine saldırmaktır. Paletli ve genel olarak ağır zırha sahip bu araçlar, yüksek ateş gücüne, her türlü zorlu arazide hızla gidebilmesini sağlayan sürüş takımlarına ve çok güçlü motorlara sahiptir. Çok masraflı ve taşınması zor araçlar olsa da saldırı yetenekleri ve savaş alanında sağladıkları moral üstünlükler nedeniyle “modern orduların vazgeçilmez unsuru” sıfatını hak ediyorlar.
TSK için hazırlanan Altay Tankı (Prototip)
1.Dünya savaşında, siper savaşlarının hem çok yavaş hem de her iki taraf için ağır kayıplara sebebiyet vermesi, siperlerin aşılmasını sağlayacak bir aracın gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Birleşik Krallık ordusu hem siperleri geçip dikenleri aşacak hem de makineli tüfek atışından etkilenmeyecek olan kendinden tahrikli bir araç tasarlamak için kolları sıvayan ilk ülke olmuştur. 1914 yılında deniz kuvvetleri komutanı olan Winston Churchill, Binbaşı Ernest Swinton’un paletli bir araç üretme fikrinden haberdar olmuş ve bu aracın gelişimini izlemek için Landships Committee’nin (Kara Gemileri Komitesi) kurulmasını sağlamıştır. Her ne kadar bu araçlar en başlarda kara gemisi olarak adlandırılsalar da işçilere paletli su tankı ürettikleri izlenimi verilebilmesi için araçlara tank denilmiştir. Bu komitenin ilk başarılı prototipi, 6 Eylül 1915’te test edilen Little Willie isimli tank prototipi olmuştur.
İlk Tank Prototipi Little Willie
Lincoln Fosters tarafından tasarlanıp üretilen Little Willie, 16,5 ton ağırlığa, 2,86 m genişliğe, 2,08 m uzunluğa ve 2,51 m yüksekliğe sahip bir araçtı. 6 mürettebatla çalışan aracın 10mm kalınlığa sahip bir zırhı bulunmaktaydı. Little Willie’nin iki hızlı ileri bir geri vitese sahip bir şanzımanı vardı. Süspansiyon donanımı bulunmayan Little Willie, 2km/s hıza ulaşabilmekteydi.

Otomobil üretmiş birçok markanın tank modelleri olduğu için tek bir konuya sığdıramadık ve bu nedenle de marka marka ayrı listeler çıkarıp farklı günlerde yayın yapmayı uygun gördük. Bu doğrultuda ilk olarak General Motors’tan başlayalım. Bu firma tank üretiminde birkaç deneme yapmış, bazılarını üretime geçirmiş, bazıları deneme aşamasında kalmıştır. Biz üretime geçmiş olan ve en bilinir olanlarını incelemeyi uygun gördük. Burada incelenen örneklerin sayısı arttırılabilir.

GM tarafından üretilmiş olan 6 tank modeli
M5 Stuart
Bu tank M3 olarak da bilinen bir hafif tanktır. Üretimine Mart 1941 yılında başlanmıştır. Amerikan ordusu tarafından kullanılan bu tanka İngilizler tarafından General Stuart’a istinaden Stuart denilmiştir. Yine İngilizler tarafından Honey olarak da adlandırılmıştır. M5 Stuart 14.7 ton ağırlığında, 4.5m uzunluğunda, 2.46m genişliğinde ve 2.3m yüksekliğe sahip bir hafif tanktı. 4 mürettebatla çalışan M5 Stuart’ın 13-51mm kalınlığında bir zırhı vardı. Continental-Wright su soğutmalı radyal benzinli 250 beygir gücünde bir motora sahipti. Süspansiyon sistemi helezon yaylardan oluşuyordu. 120 km menzile sahip olan bu hafif tank, 58 km/s hıza ulaşabiliyordu.
M5 Stuart
M-18 Hellcat
General Motors’un ürettiği bir diğer tank ise M-18. Bu aslında bir tank avcısıdır. Ulaşabildiği hızlar ona Hellcat ismini de beraberinde getirmiştir. Hellcat, ilk olarak Haziran 1943 yılında üretime geçmiştir. Hafif bir zırha ve kolayca takılıp sökülebilen parçalara sahipti. Burma yaylı süspansiyonlarla temelde hızlı olmak için üretilen bu tank avcısının arazide yüksek süratlere ulaşabilmesi sağlanmıştı. Hellcat 18 ton ağırlığa, topla birlikte 6.65m uzunluğa, 2.87m genişliğe ve 2.58m yüksekliğe sahipti. 5 kişilik mürettebata sahip olan M18 Hellcat, 4.8-25.4mm’lik bir zırha sahipti. Üzerinde taşıdığı Continental R-975-C4 9 silindirli radial benzinli motor, 340 beygir güç üretebiliyor ve hareket menzili 169 km olan bu aracı arazide saatte 88 km hıza ulaştırabiliyordu.
M18 Hellcat
M4 Sherman
İkinci dünya savaşının en çok üretilen tanklarından biri olan Sherman orta sınıf bir tanktır. İsmini General William Tecumseh Sherman’dan almıştır. Tank olarak geçse de asıl amacı ateş gücünü kullanarak tanklarla savaşmaktan ziyade sığınakları yok etmek ve yolları temizlemekti. Bu sebeple “panzer” olarak da sınıflandırılabiliyor. Tasarımı çok basit ve yapım süreci çok kısa olan bu tank, 1942-1955 yılları arasında hizmette kalmıştı ve çok başarılı olamamıştı. Ancak sayısal üstünlüğü dolayısıyla (49.234 adet üretilmiştir) ikinci dünya savaşında adı başarılarla anılmıştır. Bu tankın çok sayıda varyantı da üretilmiştir. Bilinen 11 adet varyantı bulunmaktadır. M4 Sherman 30.3-38.1 ton ağırlığa, 5.84-6.27 m uzunluğa, 2.62-2.99 m genişliğe, 2.74-2.97 m uzunluğa ve yatay veya dikey sarmal yaylı süspansiyona sahipti. 5 mürettebat ile çalışan M4 Sherman, 63-38 mm’lik zırha sahipti. M4 Sherman baz modelinde Continental R975 ve C4 9 silindirli radial benzinli motor kullanılmıştı.  Varyantlarında daha farklı motorlar da kullanılmakla birlikte bu motorlar 350-400bg güç üretebiliyor ve Shermanları arazide saatte 35-48km gibi hızlara çıkarabiliyordu. Operasyonel menzilleri ise saatte 161-241 km arasında değişiyordu.
Brad Pitt’in başrolünde oynadığı Fury filminden bir Sheman M4 tankı
M24 Chaffee
1944-1953 yılları arasında hizmette bulunan M24Chaffee, II. Dünya savaşında ve sonrasında Kore savaşında kullanılmış bir hafif tanktır. İsmi, Amerikan Ordusunda tank kullanımı yaygınlaştırmak ve geliştirmek adına hatırı sayılır katkılarda bulunmuş Amerikan Ordusu Generali Adna R. Chaffe Jr.’dan gelmektedir. Yalnızca 4731 adet üretilen bu tank hala üçüncü dünya ülkelerinin bir kısmında farklı donanımlar ve geliştirmelerle kullanılmaya devam etmektedir. M24 Chaffee 18.37ton ağırlığa, 5.56m uzunluğa, 3m genişliğe, 2.77m yüksekliğe ve burulma çubuklu süspansiyona sahip bir tanktı. 5 mürettebat ile çalışan M24 Chaffee, 15- 38mm’lik zırha sahipti. M24 Chaffee, üzerinde Cadillac 44T24 220bg’lik bir motor taşıyordu ve arazide saatte 56km sürate ulaşabiliyordu. Operasyonel menzili ise 160 km idi.
M24 Chaffee
M26 Pershing
M26 Pershing tankı aslında II. Dünya savaşı sırasında Amerikan orduları için ana muharebe tankı görevini üstlenen M4 Sherman’ların yerine bu görevi ifa etmesi için 1945 yılında birçok deneme sonrası geliştirilen bir ağır tanktır. M4 Shermanlar, piyadelere yol açmak için tasarlanmış ve düşman tanklarıyla (Tiger ve Panther) yüz yüze karşılaşmak için uygun zırh ve ateş gücüne sahip değildi. Amerikan ordusu bu iş için tank avcılarına (M10 Wolverine) güveniyordu. Ancak bu güven Almanların 1944 yılında Kuzey Avrupa’yı işgal etmesiyle son buldu. Tank avcılarının başarısız olması Amerikan ordusunu yeni bir tank arayışına sürüklemiş ve bu arayış 1945 yılında M26 Pershing ile son bulmuştu. 1946 yılında M26 Pershing tankı orta sınıfa kaydırılarak, ana muharebe görevini M46 Patton’a devretmiştir. Ateş gücü ve hareket kabiliyeti sebebiyle süper orta olarak da sınıflandırılabilmektedir. M26 Pershing 41.9 tonluk ağırlığa, 6.33 m uzunluğa, 3.51 m genişliğe, 2.78m yüksekliğe sahip bir tanktı. 5 mürettebat ile çalışan M26 Pershing, 25-110 mm’lik bir zırha sahipti. Üzerinde 8 silindirlik Ford GAF benzinli 500 bg’lik bir motor bulunmaktaydı. Burma bar süspansiyon donanımına sahip olan M26 Pershing, 161km operasyonel menzile sahipti ve arazide saatte 40 km hıza ulaşabiliyordu.

M26 Pershing
M10 Wolverine
Haziran 1942’de Amerikan ordusunun tank imha aracı olarak görev yapmaya başlamış olan M10 Wolverine’ler, II. Dünya savaşında uzak mesafelerden birçok Alman tankını yok ederek savaşın başlarında büyük başarılar elde etmiştir. Ancak sonrasında Panther’lere karşı etkisiz kalmaları ve taretlerinin açık olması sebebiyle Japonların yakın piyade saldırılarında mürettebatı korumasız bırakması sebebiyle yerini M-18 Hellcat’lere bırakmıştır. M10 Wolverine 29.6ton ağırlığa, 6.83m uzunluğa, 5.97m genişliğe, 3.05m yüksekliğe ve dikey sarmal süspansiyon sistemine sahipti. 5 mürettebat ile çalışan M10 Wolverine, 9-57.2 mm’lik zırha sahipti. Üzerinde General Motors 6046 dizel motor taşıyan M10 Wolverine 375hp güç üretiyordu. Bu motor M10 Wolverine’i 300km Operasyonel menzile ile saatte 51 km hıza çıkarabiliyordu.

M10 wolverine
Böylelikle General Motors’un üretmiş olduğu tankların en bilinenlerini incelemiş olduk. Bir sonraki yazımızda Ford markasının üretmiş olduğu tanklarla devam edeceğiz.

sekizsilindir.com Yazarı
Tunç İnce