Yeni-Eski Seat Ibiza Karşılaştırması

Yeni Seat Ibiza’nın dün ortaya çıkan broşür resimlerinden sonra 31.01.2017 akşamı da resmi tanıtımı gerçekleşti. Daha önce yaptığımız haberde aracın ön, arka ve kokpit görünümleri gayet net bir şekilde belli olduğu için bu konuda tekrar bir haber yapma gereği duymuyoruz ve bu nedenle de doğrudan yeni ve eski kasayı boyut, motor ve görünüm olarak karşılaştıracağız.

Motorlar
  • 1.5TSI
Yeni Seat Ibiza’da kullanılacak motorların detaylı teknik verileri henüz açıklanmadı ancak en büyük yenilik 1.4lt turbo-benzin motor yerine artık VWin yeni tasarladığı 1.5lt turbo-benzin motor kullanılması oldu. Motor hacminin yükselmesi haricinde en dikkat çekici değişiklik normal turbo sisteminden VGT yani (Variable Turbine Geometry) Değişken Geometrili Turbo sistemine geçilmiş olması olarak gösterilebilir. Ayrıca hareketli türbin kanatçıkları elektrikli olarak harekete geçecek. 150ps gücündeki motor yerini aldığı 1.4TSI motora göre hissedililr oranda daha az yakıt tükettiği gibi VGT turbo sayesinde de torkunu oldukça düşük devirlerde verebilecek. Bu da performansın daha faydalı bir şekilde kullanılabileceği anlamına gelebilir. 
  • 1.0TSI
1.0lt 3 silindir TSI motor yerini alacağı 97kg ağırlığındaki 1.2lt TSI motordan yaklaşık 8kg daha hafif ve bu azalma motorun krank ve piston grubunda yapılan çalışmalar ile denge şaftının kullanılmaması sayesinde elde edilmiş. Bu sayede motor aksamları daha rahat çalışarak tüketimin düşmesine ve performansın artmasına yardımcı oluyor. Ağırlık düşmesinde motorun 3 silindirli olması sayesinde 1 pistonun eksilmesinin de büyük etkisi bulunuyor. 1.0lt TSI motor 95ps ve 115ps olarak iki farklı güç seçeneğine sahip olacak.
  • 1.5TDI
Dizel motorlar konusunda henüz detaylı bir açıklama bulunmuyor ancak halen kullanılmakta olan 1.4TDI motor seçeneğinin ya diğer modellerde kullanılan 1.6TDI ile ya da yaz aylarında sunulması planlana yeni 15TDI motor seçeneği ile yenilenmesi bekleniyor.

Bu arada tüm motorlar için düşük güç seçeneklerinde 5 ileri manuel şanzıman tek seçenek olacakken, daha yüksek güce sahip motor seçeneklerinde 6 ileri manuel standart olarak, 7 ileri DSG otomatik ise opsiyon olarak sunulacak.

Ölçü karşılaştırması

Yeni Seat Ibiza’nın genel görünümündeki değişiklikten öte bize göre ölçülerindeki değişim oldukça dikkate değer. Bir önceki kasaya göre %5’in üzerinde yani 87mm genişleyerek bize göre rekor kıran model, abisi Seat Leon’un 1816mm olan genişliğinden sadece 36mm daha dar. Ayrıca dingil aralığının yaklaşık %4 oranında yani 95mm genişlemiş olması aracın içinde gerek genişlik gerekse de arka diz mesafesi anlamında ciddi bir ferahlık olacağı anlamına geliyor. Ayrıca 292lt’den 355lt’ye çıkan bagaj hacmi en azından 1 bavulun daha bagaja sığabileceği anlamına geliyor. Uzunluk ve yükseklik ise ihmal edilebilir bir şekilde sadece 1mm-2mm kadar azalmış. Model bu ölçüleri ile sınıfında büyük ses getireceğe benziyor.

Kokpit
Görünüm ile ilgili karşılaştırmamıza kokpitten başlıyoruz çünkü araçta yeni sunulmaya başlanan bazı önemli donanımlar mevcut. Her şeyden önce kokpitteki değişim tek kelime ile tepeden tırnağa gerçekleşmiş ve iki kokpit arasında en ufak bir ortak nokta bulunmuyor. Üstelik Seat Ateca ve Leon modellerinde tercih edilen kokpit yapısı yerine Ibiza’nın platform kardeşi Skoda Fabia benzeri bir kokpiti tercih etmiş. Bize göre bir önceki modelin kokpitinden daha şık ve güzel ancak ciddi havasını beğenmeyen kişiler de olabilir. Sonuçta karşımızda B Segmenti bir araç bulunuyor. Diğer taraftan ölçü karşılaştırmasında bahsettiğimiz aracın 87mm genişlemesi kokpit fotoğraflarından da rahat bir şekilde anlaşılıyor. 
VW grubu tarafından yeni tanıtılan ve dokunmatik özellikleri arttırılarak düğme sayısı oldukça azaltılan yeni bilgi eğlence sistemi ise bu sefer kendine yeni Ibiza’da yer bulmuş. Bilgi eğlence sistemi standart olarak 5inch genişliğinde bir ekran ile sunulurken 8 inch opsiyon listesinde bulunuyor. Apple Car Play, Android Auto, Mirror link özelliklerinin bulunduğu yeni bilgi eğlence sisteminde 300W RMS gücündeki Beats Audio ses sistemi ise isteğe bağlı olarak alınabiliyor. Modelde adaptif hız sabitleme sistemi ve şehir içi acil fren desteği ise opsiyon olarak bile olsa B Segmentinde çok da görmeye alışmadığımız donanımlar arasında bulunuyor. 

Dış Görünüm

Yeni Seat Ibiza modelinin yerini aldığı modelden çok bir üst sınıfta yer alan abisi Leon’a benzediğini düşünmek aşağıdaki karşılaştırmalı görselden oldukça mümkün görünüyor. Solda yeni Ibiza ve sağda da makyajlı Leon görsellerinden anlaşıldığı kadarıyla her iki aracın ön tasarımı neredeyse aynı. Ibiza’da tampon altından panjura kadar devam eden dikine çizgiler Leon’da plakalıkta son buluyor ve sis farları da Ibiza’da dikine Leon’da ise yatay olarak duruyor olsa da dikkatli gözler hariç iki aracı önden birbirine karıştırabilir. Üstelik Ibiza’nın genişlik olarak sadece 36mm daha dar olması bu yanılgıyı güçlendirebilir. 

Aynı şekilde iki aracın yan görünümleri de oldukça benzer olmasıyla dikkat çekiyor ancak C sütunlarının kelebek camı tasarımı oldukça farklı denebilir. Arka görünüm ise artık çok daha sert hatlara sahip ve Leon ile en fazla ayrıştıkları nokta da açık bir şekilde arka tasarım olmasıyla dikkat çekiyor. Tampondaki plakayı da içine alan yamuk (trapezoid) şeklindeki görünüm hariç benzer başka bir detay bulunmuyor. (Yeni ve eski Ibiza karşılaştırmalı görselleri bir altta devam etmektedir)

Yeni-eski Seat Ibiza görsel karşılaştırma

Yeni Seat Ibiza 2017 Fotoğrafları

Facebook Comments