Yeni Opel modellerinde planlar PSA ile nasıl değişti?

90 yıla yakın bir süredir Amerikan GM Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Alman Opel markası, geçtiğimiz haftalarda Fransız PSA Grubu’na (Peugeot-Citroen) satılmış ve aniden gerçekleşmiş gibi görünen bu gelişme herkesi büyük bir şaşkınlığa uğratmıştı. Ancak durum aniden olmasının aksine uzun bir zamandır planlanıyordu ve bunun en büyük göstergesi ise yakın zaman önce satışa sunulan Opel Crossland X modelinin PSA platformuna sahip olmasıydı. Anlaşılan o ki, Opel marka araçların üretim ve planlamasının sekteye uğramaması için PSA, GM ile işi çok önceden bağlamış ve büyük gizlilik içinde görüşmeleri ilerletmiş.

Diğer taraftan 2014 yılında mevcut kasası tanıtılmış olmasına rağmen Opel Corsa’nın yeni kasasının kamuflajlı fotoğrafları da bir süredir otomotiv basınında dolaşıyordu ve mevcut model makyaja uğramadan yenisi tanıtılacak gibi bir düşünce oluşmuştu. Bu durum bile tek başına GM-PSA flörtü ile ilişkilendirilebilirdi. Ancak PSA’nın Opel’i satın almasından sonra işin rengi ortaya çıktı. GM’in gerçekten de yeni bir Corsa modeli üstünde çalıştığı, ancak kamuflajlı olarak görüntülenen yeni Corsa’nın bir önceki kasa (D) ve halen satılmakta olan kasa (E) ile aynı şekilde GM-Fiat platformu üzerine inşa edildiği ihtimali belirdi.
Ancak emisyon konusunda Avrupa’daki rakiplerinden geride olan Opel’in, 10 yılı aşkın bir süredir aynı platformu kullanması ve kullanmaya yeni Corsa ile devam etmek istemesi katılaşan emisyon kuralları nedeniyle PSA’nın bu konudaki planları değiştirme gerekliliğini ortaya çıkarmış gibi görünüyor. Daha önceden CO2 değerleri nedeniyle 4 kez uyarı alan Opel bu nedenle diken üstünde duruyordu. Ayrıca PSA’nın Peugeot ve Citroen markaları ile Avrupa’nın en düşük emisyon değerlerine sahip olması, Opel’in dahil olmasıyla yukarı seviyelere çıkabilir ve övündüğü bu başarısından olmasıyla sonuçlanabilirdi.

Ayrıca GM ve PSA arasında yapılan mevcut anlaşmaya göre aynı altyapıya sahip olan modellerin her iki grubun da bulunduğu pazarlarda satılamayacak olması, mevcut Corsa platformunun kullanılamayacağı anlamına geliyor. GM’in bu platforma sahip araçları Güney Amerika pazarında satıyor olması ve PSA’nın bu pazarlarda Opel ile de yer almak istemesi, Corsa platformunun hem emisyon hem de satış yaygınlaşması açısından değişmesi gerektiğini açık bir şekilde gösteriyor.

Burada platform ile emisyon değerlerinin ne alakası olabilir diye düşünler olabilir. Bilindiği gibi Opel’in genel anlamda bir ağırlık sorunu var ve bu da yeni modellerde üstüne düşülen bir durum. Bir araç ne kadar ağır olur ve motoru da bu ağırlığı taşımaya ne kadar zorlanırsa tüketim değeri artıyor ve aynı parallelikte emisyon değerleri de yükseliyor. Crossland X modelinde PSA motorlarının yine PSA platformu ile kullanılmış olması ise Corsa için bir başka sinyal olarak öne çıkıyor. İşte tüm bu nedenlerden dolayı Corsa’da bütün planlar değişti ve büyük ihtimalle Opel Crossland X, yeni Citroen C3 ve önümüzdeki yıl tanıtılacak olan yeni Peugeot 2008 ve diğer B segmenti PSA modelleriyle aynı PF1 platformuna ve motorlara sahip olacak. Yani altyapısı daha önceden Fiat Punto ile aynı olan Opel Corsa, artık karşımıza yeni Peugeot 208 ile kardeş olarak çıkabilir.


Ortak platform nedir?

Diğer taraftan 2011 yılında tanıtılan Peugeot’un D Segmenti modeli 508 ve 2007 yılında tanıtılan Citroen’in aynı sınıftaki modeli C5 için de yenilik vakti geldi de geçiyor. Birleşmenin bir meyvesi olarak bu iki modelde yeni kasası tanıtılan Opel Insignia’nın platformu kullanılacağı ve motor seçeneklerinin de aynı olabileceği tahmin edilebilir. Ancak yeni Insignia’nın Chevrolet Malibu’da da kullanılan E2XX platformuna sahip olduğu düşünülürse karşımıza oldukça ilginç bir tablo çıkabilir. Bu durum PSA’nın Insignia, 508 ve C5’i Corsa’nın aksine GM’in bu platformu kullandığı pazarlarda satmayacağı anlamı da çıkarılabilir. Ayrıca GM, Insignia’yı A.B.D’de zaten sadece amblemi değiştirerek Buick adı altında satışa çıkaracak ve Avrupa’da da her iki grubun çakışması imkansıza yakın.

Bu arada PSA’nın GM tarafından tasarlanan ve çok başarılı menzil değerleri ile öne çıkan tam elektrikli Opel Ampera-E ile de yakından ilgilendiğini belirtmeden geçmeyelim. Opel’in kendi kontrolüne geçmesinden sonra bu modele adeta atlayacak olan PSA, hybrid konusunda iyi durumda olmasına rağmen elektrikli açığını kapatmak için AmperaE’yi kullanacak gibi görünüyor. Ancak GM’in halen Chevrolet Bolt EV olarak sattığı bu araçtan zarar ettiği de açık açık belirtiliyor.

Opel Ampera-E Türkiye fiyat analizi

Son olarak Chevrolet Avrupa’ya tekrar giriş bile yapsa Camaro ve bazı SUV modelleri ile olacak gibi görünüyor. Yani GM ve PSA planlarını bu doğrultuda çoktan yapmışlar diye düşünüyoruz. Hatta Chevrolet’in seneler önce Avrupa’dan çıkması ve PSA’nın Opel’i satın alması bu dönemlere bile dayanıyor olabilir. Bakalım PSA kontrolünü ele aldığı Opel’i GM’in yapmaya çalıştığı gibi özgün bir marka olarak mı tutacak, yoksa kendi markalarına yaklaştırarak Pejolaştıracak mı? Hep beraber göreceğiz.

Chevrolet Türkiye ve Avrupa’ya geri döner mi?