Range Rover Velar tanıtıldı

Uzun bir zamandır kamuflajlı fotoğrafları yayınlanan ve en son olarak da bazı katalog resimleri ortaya çıkan Range Rover Velar, Cenevre Otomobil Fuarı’ndan hemen önce resmi olarak tanıtıldı. Sahip olduğu görünüm, ölçüler ve motorlar ile rakiplerini ters düz etme şansı olan Velar’ın çeşitli ülkeler için fiyatları da açıklandı.


Range Rover’ın en küçük modeli Evoque ile Range Rover Sport arasındaki boşluğu dolduracak olan Velar’ın uzunluğu 4803mm, genişliği 1930mm, dingil aralığı 2874mm ve yüksekliği de 1665mm olarak açıklanıyor. Bagaj ise 632lt ile devasa denilebilecek bir hacme sahip. Bu ölçüler D Segmentinde bulunan BMW X4 ve Porsche Macan modellerinden hissedilir derecede daha büyükken BMW X5’den çok az bir miktar daha küçük boyutlara sahip. BMW X5’in Range Rover karşılığının Sport modeli olduğu düşünülürse Velar’ın D ve E Segmentleri arasında yer aldığını söylemek hiç de zor değil. Üstelik model D Segmentinde yer alan JLR Grubu’nun bir diğer Crossover modeli olan Jaguar F-Pace ile aynı platforma sahip. F-Pace modelinin Jaguar’ın D Segmenti Sedan modeli XE ile aynı platforma sahip olduğu düşünülürse bu durum Velar’ı bir Crossover modeli yapıyor da diyebiliriz.

Aracın dış tasarımı Range Rover’ın geleneksel hatlarına sahipken, kullanılan modern çizgiler sayesinde de bir konsept aracın ilerici görünümünü sunuyor diyebiliriz. Ayrıca platform kardeşi Jaguar F-Pace ile de profilden benzer çizgileri bulunuyor. Açıkçası Evoque modelinin çizgilerini bir miktar oyuncaklı buluyorduk. Range Rover tasarımcıları Evoque’dan bazı hatları alarak üst seviyedeki Range Rover modelleri ile o kadar iyi harmanlamışlar ki klasik (retro) ve modern çizgiler her halde bundan daha iyi bir şekilde harmanlanamazdı diye düşünüyoruz.
Aracın içine geçildiğinde ise dışındaki retro-modern karışımı detayların aynen devam ettiğini görüyoruz. Üstelik sadece konsept araçlarda görmeye alışık olduğumuz ancak hızla yayılan tamamen dijital kontrol elemanları ve ekranlar Velar modelinde oldukça yoğun bir şekilde kullanılıyor. Kokpitin orta üstünde bulunan bilgi-eğlence ekranı üzerinden herhangi bir tuş bulunmazken, yuvarlak formdaki havalandırma kumandalarının iç kısımlarında bile görünümler değişiyor ve tümü dokunmatik şekilde tasarlanmış. Zaten araç kapatıldığında bu yuvarlak ayar butonlarının tam olarak nasıl bir yapıya sahip olduğu simsiyah yapıya bürünmelerinden anlaşılıyor. Bilgi eğlence ve kumanda grubunda hal böyleyken göstergelerin analog olması da doğal olarak beklenemezdi ve burada da dijital gösteri aynen devam ediyor. Anlaşıldığı kadarıyla markaların dijital göstergelere duyduğu hevesi tam olarak ilk kez Range Rover markası Velar modeli ile hayata geçirdi.

Modelde kullanılacak motorlar da oldukça etkili ve neredeyse her türlü isteğe cevap verebilecek niteliğe sahip. Diğer Range Rover, Land Rover ve Jaguar modellerinde de yaygın bir şekilde kullanılan bu motorlardan 2.0lt olan turbo-dizel ve turbo-benzin motorlar ülkemizde ciddi rağbet görecektir. Hatırlanacak olursa yakın zaman önce Range Rover Sport modelinde de 2.0lt 4 silindir turbo-dizel 240ps motor satılmaya başlanmıştı. Bu motorun ayrıca 180ps olan bir versiyonu da mevcut ve her iki motor da Velar’da kendine yer buluyor. Ayrıca 2.0lt turbo-benzin 250ps motor da dizel sevmeyenler için oldukça iyi bir seçenek olarak öne çıkıyor. 4 silindirli motor istemeyenler için ise 3.0lt V6 turbo-dizel 300ps ve 3.0lt V6 supercharger-benzin 380ps seçenekler mevcut. Tüm motor seçeneklerinde 8 ileri tork konvertörlü şanzıman standart olarak sunuluyor. Ayrıca daha sonra SVR adı altında V8 motora sahip bir versiyonun da satışa çıkacağı söylenenler arasında bulunuyor.
Görüleceği gibi Range Rover, Velar ile oldukça başarılı bir hamle yapıyor ve araç gerek 2 farklı sınıfa hitap etmesi, gerek çok farklı tipte ve güçte motor seçenekleri sunması gerekse de retro-modern tasarımı ile adeta maymuncuk bir model olmasıyla öne çıkıyor. Bu da Premium Alman rakiplerinin canını fena halde yakacağı anlamına geliyor diye düşünüyoruz. Yakın bir zaman sonra aracın açıklanan fiyatları üzerinden bir Türkiye fiyat analizi yaparak premium rakipleri ile arasında olan farkı göreceğiz. 

Facebook Comments