Yeni Mercedes E Serisi Cabrio tanıtıldı

Mercedes’in E segmenti premium sınıftaki üstü açık modeli E Serisi Cabrio baştan aşağı yenilendi. Boyutları büyüyen, çok daha çekici hatlara kavuşan modelin motor seçenekleri ve şanzımanı da Sedan kardeşi ile benzer bir şekilde daha verimli motorlar ile değiştirildi. Cabrio kasanın da eklenmesiyle E Serisi’nin tüm versiyonları tanıtılmış oldu. 


Mercedes E Sınıfı 23 yıl önce nasıldı? Şimdi nasıl?

Tasarım anlamında bir önceki modele göre gerek ön gerekse de arka tasarım tamamen değişmiş ancak E Sınıfı Cabrio’nin bir alt sınıfında yer alan C Serisi Cabrio ve bir üst sınıfında yer alan S Serisi Cabrio ile olan benzerliği oldukça dikkat çekici. Modeller arasındaki boyut farkını tam olarak anlayamayan kişiler bu araçları önden ve arkadan birbiri ile rahatlıkla karıştırabilir diye düşünüyoruz. Aslında birbiri içine geçen ve büyükten küçüğe doğru açılan “Rus Bebek Matruşka” olarak anılan bu tasarım modası özellikle Alman markalar arasında günden güne yayılıyor. 
Yerini aldığı modele göre gerek görünüm gerekse de boyut olarak önemli değişikliklere uğrayan modelin boyu 123mm, genişliği 74mm, dingil aralığı 113mm ve yüksekliği de 32mm artarak 4826mm uzunluğa, 1860mm genişliğe, 2873mm dingil aralığına ve 1430mm yüksekliğe sahip olmuş. 50km/saat hıza kadar 20 saniyede açılan veya kapanabilen kumaş tente kapalıyken 385lt olan bagaj kapasitesi se tentenin açılmasıyla 310lt’e düşüyor ancak Cabrio araç kullanan kişiler için bu değerler fazlasıyla yeterli. Bir önceki modelin ince ve uzun tasarımının aksine daha şişik durak yeni model büyüyen boyutlarının etkisi ile daha heybetli görünse de sportif görünümünden bir miktar kaybetmiş gibi görünüyor. Ancak her şeye rağmen iddialı bir tasarıma sahip ve yerini aldığı modeli aratmayacaktır diye düşünüyoruz. 
Yeni E Serisi Cabrio’da doğal olarak Sedan kardeşi ile aynı kokpit yapısı kullanılmış ve bu kokpit genel yapısı itibariyle abisi S Serisi ile oldukça benzer olsa da kardeşi C Serisi’nden de izler taşıyor. Diğer taraftan havalandırma üfleçleri Sedan kardeşine göre farklı ve bir nevi türbin kanadı izleri taşıyor. Bu da daha çok lüks yapısı ile öne çıkan kokpite bir miktar da olsa sportiflik kazandırıyor denilebilir. 
Üstte yni Mercedes E Serisi Cabrio kokpiti
İlk kez 4×4 seçeneğinin kullanılacağı Yeni E Serisi Cabrio’da kullanılacak motorlar ise Sedan kardeşi ile birebir aynı olacak ancak teknik verileri henüz yayınlanmadığı için aşağıda Coupe kardeşinin değerlerini ve seçeneklerini veriyoruz. Bu motorlar 9 ileri G-Tronic şanzıman ile gücünü tekerleklere aktaracak.
Yeni Mrcedes E Serisi Coupe motorlar
Yeni Mercedes E Serisi Cabrio fotoğrafları