Jeep Grand Cherokee Trackhawk tanıtıldı

Amerikan otomobil markaları, önümüzdeki hafta başlayacak olan New York Otomobil Fuarı öncesi kendi evlerinde gövde gösterisi yapabilmek için son aylarda var güçleriyle çalıştılar ve bu doğrultuda da çeşitli modeller yağmur gibi yağmaya başladı. Şüphesiz bu yağmurun etkili olabilmesi için de dev gibi V8 motorları ile ünlü olan Amerikan otomobillerinin en güçlülerini öne sürdüler. 

FCA yani Fiat-Chrysler bu konuda oldukça atak olan markalardan bir tanesi ve hatırlanacak olursa geçtiğimiz günlerde Dodge Durango modelinin SRT versiyonunu tanıtmış ve model sahip olduğu 475hp güce sahip V8 motor ile ve 4.2 sn 0-100km/saat hızlanması ile dikkatleri üzerine çekmişti. Ayrıca büyük merakla beklenen muazzam performansa sahip olacağı beklenen Dodge Challenger SRT Demon modelinin perdesi de önümüzdeki günlerde kalkıyor.

Aynen Demon gibi büyük bir merakla beklenen, FCA’nın bir diğer markası Jeep’in çok yüksek performanslı Grand Cherokee Trackhawk (Pist Şahini) modeli ise en sonunda tanıtıldı. Üzeride bin bir türlü spekülasyon yapılan modelin teknik özellikleri ise SUV kasa tipinde bir araç için dudak uçuklatacak cinsten. 6.2lt V8 OHV (blokan eksantrikli) motora Supercharger (Kompresör) eklenmesiyle elde edilen 707hp güç ve 874nm tork gerçekten de kulağa çok hoş geliyor. Bu muazzam güç ve tork ise 4×4 çekiş sistemine 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman ile aktarılıyor. Güç ve torkun yere çekiş sisteminin başarısı ve elektronik sınırlı kaymalı diferansiyel sayesinde iyi bir şekilde aktarılması sayesinde de Trackhawk, 0-100km/saat hızlanmasını 3.6 saniyede tamamlarken 289km/aat maksimum hıza çıkabiliyor. Ayrıca 0-400mt’yi de 11.6 saniyede tamamlayabiliyor. Aracın hız göstergesinin 320km/saat’e kadar çıkması ise özellikle arkadan alınan rüzgar ve yokuş aşağı sürüşte bu hıza ulaşabileceğine göz kırpıyor olabilir. 
Bu kadar performanslı ve ağır bir aracın yol utuş ve frenleme özelliklerinin iyileştirilmesi için ise doğal olarak oldukça emek verilmiş. 6 pistonlu Brembo kaliperlere sahip olan araç 100km/saat hızla giderken panik frende 34 metrede durabiliyor ve bu değer 2 tonun üstündeki büyük yapıya sahip bir araç için oldukça başarılı. Tabi bu fren mesafesinde önde ve arkada sırasıyla 40cm-35cm çapındaki soğutmalı disklerin katkısı da çok büyük. Yol tutuş için ise 4×4 sistemine destek olan arkada elektronik sınırlı kaymalı diferasiyel bulunuyor ve Track yani Pist modu seçildiği zaman tork %70 arka ve %30 da ön tekerleklere yönlendiriliyor, süspansiyon ve direksiyon sistemi de bu moda göre sertleşiyor. Normal kullanımda ise tork %50-%50 oranında ön ve arkaya paylaştırılıyor, süspansiyon ve direksiyon sistemleri yumuşuyor. Güç ve torkun yere en iyi şekilde aktarılabilmesi için ise 295mm genişliğinde (295/45 ZR20) lastikler kullanılmış.
Bu arada meraklı Valelerin gaza gelip araç ile hız yapmasını engellemek için bir Vale sürüş modu da eklenmiş ve bu mod devreye alındığı zaman aracın güç ve torku sınırlandığı gibi 1.vitesin üzerine çıkmıyor ve ESC sistemi de devreye otomatik olarak giriyor. Bu bile aracın ne denli merak uyandırdığına güzel bir örnek olarak gösterilebilir. Meraklı gözleri üzerine mıknatıs gibi çekecek olan aracın fiyatının ise A.B.D’de 85.000Dolar olduğu belirtiliyor ve bu da bizim para birimize göre 300.000TL’nin hemen üstünde bir fiyata denk geliyor. Ülkemizde bu fiyata ancak üst düzey donanımlı D Segmenti 2.0lt dizel motora sahip modeller alınabildiği düşünülürse, arac görüp iç çekmemek elde değil diye düşünüyoruz.