Hennessey Camaro Exorcist, Dodge Challenger SRT Demon’u avlamaya geldi

Son haftalarda Dodge markası çok güçlü bir motora ve özel ekipmana sahip özel mi özel Challenger Demon versiyonunu 14 Nisan’da gerçekleşecek olan New York Otomobil Fuarı’nda tanıtacağını duyurdu. Ancak modelle ilgili gizemli bazı video, görsel ve sayılar haricinde tabir-i caiz ise sır verip ser vermedi. Bu videolardan bir tanesini aşağıda izleyebilirsiniz. 

Diğer taraftan GM Grubu araçların bir nevi resmi modifiye firması sayabileceğimiz Amerikan Hennessey firması, elini çabuk tuttu ve Challenger SRT Hellcat modelinin en büyük rakiplerinden bir tanesi olan Chevrolet Camaro ZL1 modelini etkileyici bir şekilde modifiye etti ve Damon modeline karşı Exorcist kozunu öne sürdü. 
650hp gücünde Chevrolet Camaro ZL1
Bu arada iki aracın rekabetine geçmeden önce modifiyesiz (stock) ZL1 modelinin teknik özelliklerine bir bakalım;
  • Motor: 6.2lt V8 – Chevrolet small block LS4
  • Tip: OHV – Bloktan eksantrikli 
  • Emiş: Supercharger (Kompresör)
  • Yakıt sistemi: Direkt enjeksiyon
  • Güç: 650hp
  • Tork: 650nm
  • 0-100km/saat: 3.7sn
  • Maksimum hız: 310km/saat
  • Kullanıldığı diğer modeller: Chevrolet Corvette Z06, Cadillac CTS-V
Yukarıdaki verilerden de görüleceği gibi modifiyesiz Camaro ZL1 hiç de hafife alınacak bir model değil ve bu hali ile bile Super Sport araçlara yakın bir performans sunabiliyor. Ancak Hennessey firması Dodge Challenger SRT Demon’u oldukça fazla dikkate almış gibi görünüyor. Sonuçta Challenger Demon modelinin baz aldığı SRT Hellcat versiyonu 707hp üretebilen 6.2lt V8 OHV motora sahip ve bu da ZL1’in standart hali ile ürettiği güçten neredeyse %10 daha yüksek. Hızlanma süresi ZL1 ile aynı olan Hellcat’in maksimum hızı ise 320km/saat olarak açıklanıyor.
707 hp gücünde Dodge Challenger SRT Hellcat
Kısacası Hellcat yani “Cehennem Kedisi” lakaplı Dodge Challenger, Chevrolet Camaro ZL1’den her şekilde daha güçlü ve hızlı bir model ve Dodge’un önümüzdeki hafta tanıtacağı Demon yani Şeytan (İblis) modeli, Cehennem temalı Dodge modellerinin en üst seviyesi olarak daha da beter bir şekilde karşımıza çıkacak. Ancak model hakkında herhangi bir teknik veri henüz bulunmuyor. Hennessey ise tam da bu modeli gerek performans gerekse de isim olarak avlayacak Exorcist yani “Şeytan Çıkaran” modelini tanıttı. Bu rekabete yakışır simsiyah bir renge ve arka çamurluk üstünde kırmızı renklerle “The Exorcist” yazısına sahip modelin teknik verileri ise insanı dehşete düşürecek cinsten. 
ZL1 ile aynı motora sahip olan modelde eksantrik mili, silindir kapağı, hava emiş sistemi, egzoz manifoldu ve ECU elden geçirilmiş ve supercharger sistemi de daha yüksek basınç üretecek şekilde yenisi ile değiştirilmiş. Tüm bunların sonucunda güç 650hp’den 1000hp’ye ve tork da 650nm’den 1309nm’ye yükselmiş. 6 ileri manuel şanzımanın arka tekerleklere gönderdiği muazzam güç ve tork sayesinde 0-100km/saat hızlanması yaklaşık 1 saniye azalarak 3 saniyenin altına düşen araç, ayrıca 0-400m arasını da 10 saniyenin altında tamamlayabiliyor. Maksimum hızı konusunda herhangi bir bilgi olmasa da 350km/saat hıza kadar çıkabileceğini tahmin ediyoruz. Kısacası karşımızda safkan bir modern Amerikan Muscle araç duruyor. 
The Exorcist modelini ballandıra ballandıra anlattıktan sonra eminiz ki fiyatını da birçok kişi merak etmiştir. Standart ZL1 modelinin 55.000 Dolarlık fiyatına ek olarak bir 55.000 dolar da bahsi geçen Exorcist paketi için isteniyor ve buna 9000 Dolarlık Drag yani kalkış paketi de dahil değil. 7000 dolarlık daha hafif jant ve özel lastikleri içeren paketten hiç bahsetmiyoruz bile. Yani bu dehşet araca sahip olmanın en ucuz yolu 110.000 Dolardan başlıyor ve eklenen opsiyonlarla 130.000Dolar bulabiliyor. Bakalım Dodge Challenger SRT Demon ne kadar fiyatla ve ne gibi performans değerlerine sahip olarak karşımıza çıkacak, dört gözle önümüzdeki haftayı bekliyoruz.