Ömür boyu garanti ne kadar mümkün?

İsveçli Volvo markasını 2010 yılında satın alarak büyük bir atılım yapan Çinli Geely, geçtiğimiz yıl Lynk&Co. markasını tanıtmış ve büyük de beğeni almıştı. Önümüzdeki yıllarda tanıtılacak Volvo modelleri ile aynı platforma, motora ve tekniğe sahip olacak olan markanın en büyük hedefi ise daha önceden ülkemizde de satılmış olan Geely markasının imajını tüm dünyada farklı bir noktaya getirmek diyebiliriz. 

Geely’nin sahip olduğu büyük mali güçten faydalanan Volvo ise, satın almanın gerçekleştiği 2010 yılından beri müthiş bir atak yaptı ve yeni tanıttığı modeller ile en büyük rakipleri Alman Premium markalar karşısında artık çok daha rekabetçi bir hale geldi. Geely’den bu şekilde bir fayda sağlayan Volvo ise eşsiz birikimini Geely ile paylaşıyor ve aslında Lynk&Co. markası da bu durumun bir ürünü diyebiliriz. Kısacası ortada müthiş bir kazan-kazan durumu mevcut. 
Ancak her şeye rağmen yeni bir markayı dünyaya kabul ettirmek hiç de kolay değil ve bunu iyi bilen Geely yetkilileri, tanıttıkları en son konsept sedan Q3 ile birlikte akıl almaz bir taahhütte bulundular. Üretecekleri araçlara ömür boyu garanti ve ömür boyu bağlanabilirlik (internet ve uydu) sözü veren marka yetkilileri bu sayede Lynk&Co. hakkında kafadaki soru işaretlerini gidermeyi hedefliyor. Aslında bu tip bir garanti anlayışını bazı Japon ve Güney Koreli üreticiler benimsemiş durumda ve 5-10 yıl arasında garantiler verebiliyorlar. Bu taktik özellikle A.B.D’de müthiş prim yaptı ve Hyundai ve Kia’nın bu ülkede sevilmesinde büyük rol oynadı. Sonuçta bu tip bir garantiyi verebilmek hem markanın yaklaşımı hem de sorun çıksa bile ücretsiz bir şekilde sorunu giderme açısından önemli diye düşünüyoruz. 
Diğer taraftan ülkemizde birçok marka genellikle 2 yıl garanti veriyor ve bu sürenin yetersiz olduğu da açık. Özellikle ülkemizde Alman markalarına olan bağlılık ve güven nedeniyle distribütörler bu durumu biraz kendilerine yontuyorlar ve daha uzun garanti sürelerini vermiyorlar. 0 km alınan bir aracın ortalama 4-5 yıl kullanıldığı ve sorunların da genellikle 2 yıl sonunda ortaya çıkmaya başladığı düşünülürse birçok kişi bu nedenle mağdur oluyor. Ayrıca garanti kapsamındaki bir aracın el değiştirmesi de hem satan hem de alan için büyük bir avantaj ve rahatlık getiriyor, hatta müşteri için tercih sebebi de oluyor diyebiliriz. 
İşte bu nedenle Lynk&Co’nun sunduğu ömrü boyu garanti gerçekten de mükemmel bir vaat gibi görünüyor. Ancak hem ilk kullanıcıları, hem de ondan sonrakileri koruyan bu uygulamanın dezavantajlı tarafından da bahsetmeden geçmeyelim. Ülkemizde garanti kapsamındaki araçların genellikle yetkili servislerde her türlü bakımlarını yaptırmaları gerekiyor ve bu da aracın yaşı ilerledikçe araç sahibini yüksek bedeller nedeniyle doğal olarak rahatsız ediyor. Her ne kadar bazı onaylı özel servislerin garantiyi bozmadan işlem yapabildiği kanunlar ile koruma altına alınmış olsa da markalar maalesef bu konuda sorun çıkarabiliyorlar. 
500TL’ye yapılan bir periyodik bakım işleminin tamircilerde veya özel servislerde 150-200TL’ye bitebilmesi ise araç sahibinin kafasını fazlasıyla karıştırıyor. İşte bu nedenle uzun süreli garanti bazen ters de tepebilir diye düşünüyoruz. Ancak sonuçta aracı alan kişi garantiyi bir kenara koyarak dışarıda da işlem yaptırabilir ve buna bir engel bulunmuyor. Her şeye rağmen aracını yetkili servise götürerek bakımını veya tamiratını yaptıran kişilerin araçları ise doğal olarak ikince elde mutlaka daha değerli olacaktır. 
İşte tüm bu nedenlerden dolayı  bize göre Lynk&Co.’nun ömür boyu garanti vaadi gerçekten önemli ve ülkemizde bile ilgi görecektir diye düşünüyoruz. Üstelik bu uygulama markaya duyulan güveni kesinlikle yükseltecek ve müşteriyi rahatlatacaktır. Periyodik bakım ücretlerinin ve tamiratların fazlalığı ise 2.elde daha kayıpsız bir satış sayesinde kısmen tolere edilebilir.