Odanızı süsleyebilecek 6 şeffaf motor maketi

İçten yanmalı motorların çalışma prensibi basit temellere dayansa da birçok kişi açısından anlaşılması zor olabilir. Öyle ki Makina Mühendisliği öğrencileri arasından bile konuya çok ilgi duymayanlar var ise fazlasıyla sorun yaşanabilmektedir. İşte bu nedenle el veya elektrik motoru gücüyle çalışan şeffaf plastik maketler motorun içinde ne var ne yok, parçalar birbirlerine nasıl bağlılar ve nasıl hareket ediyorlar konularında birçok kişiye oldukça fazla yardımcı olabilir diye düşünüyoruz.

Daha önce yayınladığımız bir konuda içten yanmalı benzin motorunun parçalarını ve çalışma prensibini anlatmak için böyle şeffaf ve elektrikli bir maketi satın almış ve her parçasını ayrı ayrı anlatmıştık. Bu maket hakkında tarafımıza o kadar fazla soru geldi ki, biz de bu doğrultuda sayıları 2 elin parmaklarını geçmeyen bu faydalı şeffaf ve hareketli parçalara sahip maketleri sizler için listelemeye karar verdik. 
Revell V8
Ünlü maket markası Revell tarafından üretilen 1/4 ölçekli bu maket, iki tane 4 silindirli motorun belli bir açıyla birleşmesiyle oluşan V8 motorun nasıl bir çalışma prensibine sahip olduğunu görmek açısından güzel bir örnek. Geleneksel Amerikan V8 motorlarını temsil eden Revell V8, atmosferik emişli ve bloktan eksantrikli (OHV) bir motoru anlamak için oldukça ideal bir maket olmasıyla öne çıkıyor. Halen satışta olan modelin fiyatı ise 50-60dolar civarında. Haynes markasının da aynen bu motora benzer bir V8 modeli bulunuyor.
Revell Turbo
Revell’in bir diğer motor maketi de sıralı 4 silindirli turbo beslemeye sahip 1:3 ölçekli motor modeli ancak maalesef şu anda satışı bulunmuyor. Diğer taraftan Ebay.com sitesinde normal fiyatının yaklaşık 3-4 katı fiyatına güzel bir şekilde muhafaza edilmiş ve yapılmamış örnekleri mevcut. V8 motorun aksine OHC yani üstten eksantrikli bir yapıya sahip olan Revell Turbo, günümüz motorları ile büyük oranda aynı yapıya sahip olmasıyla öne çıkıyor. Elektrikli olarak iç aksamı hareket edebilen model bu açıdan oldukça pratik. 
Porsche Boxer-6
Bize göre listemizin en özel maketi Porsche’nin lisanslı ürünü olan, Stuttgart’daki Porsche müzesinde satılan ve 175dolar fiyatı ile de en üstte yer alan Boxer-6 silindirli motor. Günümüz Porsche modellerinin aksine hava soğutma sistemine sahip ve efsane sesi ile bilinen bu motorun çalışması, şeffaf model ile mükemmel bir şekilde görülebiliyor. Üstelik iç aksamı elektrikli olarak harekete geçen maketin bir de ses tertibatı mevcut ve bu sayede hava soğutmalı boxer motorun sesi başarılı bir şekilde dinlenebiliyor.

Haynes V2

Otomobil tamir kitapları ile tanınan Haynes firmasının ayrıca çeşitli motor maketleri de bulunuyor. İşte bunlardan bir tanesi de V dizilimine sahip 2 silindirli bir motosiklet motoru modeli. Tamamen şeffaf olan ve iç parçaları elektrikli olarak hareket edebilen Haynes V2 motor modeli, basit yapısı ve 30-35 dolarlık makul fiyatıyla, özellikle acemiliği atmak açısından listemizde ilk elde edilmesi gereken motor maketi olarak göze çarpıyor.

Haynes I4
Nasıl olduysa ülkemizde 170TL’ye satın alma fırsatını bulduğumuz Haynes üretimi sıralı 4 silindirli üstten tek eksantrikli (SOHC) motor maketi, günümüzde birçok araçta yer alan sıralı 4 silindirli motorları güzel bir şekilde temsil ediyor. Üstelik diğer Haynes motor modellerinde olduğu gibi elektrikli olarak hareket eden iç parçalara ve ateşlemenin canlandırıldığı minik ampullere sahip olması sayesinde bujilerin nasıl bir ateşlendiği konusunda güzel bilgiler verebiliyor.  Aşağıda satın alıp yaptığımız motor maketinin çalışması izlenebilir.
Mazda Rotary Wankel
Listemizin belki de en enderi şüphesiz Minicraft üretimi 1:5 ölçekli Mazda Rotary Wankel motor modeli olmasıyla öne çıkıyor. Yaklaşık 65 dolarlık fiyatıyla pahalı bir fiyata sahip olsa da görünümü ile odanın bir kenarını süslemesi güzel olabilirdi. Üstelik diğer modellerin aksine bir de şanzımanı olan modelin motoru hareketli parçalara sahip ancak şanzımanı herhangi bir hareket özelliğine sahip değil ve göstermelik bir yapıya sahip. 
Motor tiplerini anlatan videomuz ilginizi çekebilir
Facebook Comments