Otomobil üreticilerinin yeni umudu; 114 oktan benzin

Günümüzde içten yanmalı motor, aşırı besleme ve yağ teknolojilerinin ciddi şekilde ilerlemesi sonucu hiç umulmadık motor hacimlerinden çok ciddi güç ve tork değerleri elde edilebiliyor. Ayrıca bu güç ve tork değerlerinin motorun hiçbir özelliği değiştirilmeden daha da arttırılabilmesi için bir diğer önemli parametre; yani yakıt teknolojileri, bize göre bahsettiğimiz teknolojiler kadar ileriye gidemedi. Her ne kadar çeşitli katkılar ve formüller ile bazı önemli gelişmeler gerçekleşse de yine de güce olan etkileri şimdilik çok daha sınırlı denilebilir. 

Aslında birçok kişi oktan sayısı ile benzin motorlarda güç artırımının nasıl olacağını çok iyi bir şekilde biliyor ve bu doğrultuda çeşitli kimyasalları yakıt katkısı olarak kullanıyor. Diğer taraftan bu uygulama ancak belli bir düzeyde yapılabiliyor ve benzinin oktanı gerekenden fazla artırılırsa motorun ciddi seviyede zarar görmesine neden olabiliyor. Sonuçta otomobil üreticileri motorları belli bir oktan sayısına göre tasarlıyorlar ve bunu da aracın kullanım kılavuzunda açık bir şekilde belirtiyorlar. Günümüzde dünya çapında genellikle 87-95 oktan aralığı kullanılıyor ve birçok motor da genelde en fazla 98 oktanı destekleyecek şekilde tasarlanıyor. Bazı özel uygulamalarda ise 101-102 gibi oktan sayıları telaffuz ediliyor.
Diğer taraftan ilk paragrafta belirttiğimiz gibi benzinde oktan sayısı yakıtın gizli gücünü ortaya çıkarabilmek için en iyi yöntemlerden bir tanesidir ve bu doğrultuda ne tür gelişmeler ve çalışmalar olduğunu açıklayabilmek için bu yazımıza karar verdik.

Etanol katkısı nedir? Ne işe yarar?

Elde ettiğimiz son bilgilere göre birçok farklı otomobil üreticisinin akaryakıt firmaları ile yaptığı çalışmalar doğrultusunda 114 oktan benzinin günümüz motorlarında büyük bir değişiklik yapmaya gerek kalmadan kullanılabilmesinin önü açılıyor. A.B.D’de yapılan son çalışmalara göre Ford, GM ve Toyota’nın başını çektiği otomobil üreticileri bu konuda hemfikirler ve motorların gücünün yükselttiği gibi yakıt tüketimini de düşürecek, yani kısacası verimini artıracak 114 oktan sayısı için son virajı dönmüş durumdalar. Böyle bir uygulama hayata geçerse üretilen güç değerlerinde %10 civarında bir artış ve tüketim değerlerinde de benzer bir oranda düşüş beklenebilir. 
Ancak 114 oktan benzin kullanımı sonucu yanmanın daha iyi olacağı düşünülürse, motorda çeşitli ayar değişiklikleri yapıldığı gibi iç aksamda da daha dayanıklı malzemeler kullanılması gerekecektir diye düşünüyoruz. Tabi bunun halen kullanmakta olduğumuz motorlar için değil de yeni üretilecek ve bu doğrultuda tasarlanacak motorlar için geçerli bir olduğunu da belirtmekte fayda var. Ancak genel olarak motor maliyetlerinde önemli bir artış olmayacaktır. Diğer taraftan 114 oktan sayısının, benzin fiyatlarında yaklaşık %5-6 civarında bir artışa neden olabileceği belirtiliyor ancak bu fazlalığın yakıt tüketiminden elde edilecek avantaj ile fazla fazla kapanacağını düşünüyoruz. Ayrıca elde edilecek daha yüksek beygir gücü-tork ve dolayısı ile performans da cabası.

Benzin mi dizel motor mu daha uzun ömürlüdür?

Bu arada 114 oktana göre çalışacak benzin motorların karşımıza gelmesi ise 6-7 yılı rahatlıkla bulabilir. Otomobil üreticilerinin gidişatı ve son gelişmeler de dikkate alındığı zaman, daha yüksek verimleri sayesinde bu tip motorlar, elektrik ve içten yanmalı motorların beraber kullanıldığı hybrid sistemlerde rahatlıkla kullanılabilir ve hacim düşürmeyi daha da kolaylaştırabilecekleri için boyutları küçülebilir. Ayrıca bu küçülmenin sonucu olarak daha az yer kaplamaları sayesinde elektrikli motorların pillerine daha fazla yer açılabilir.

En son olarak bu tip bir oktan hamlesinin esas kurbanına değinmeden geçmeyelim; Dizel motorlar sahip oldukları daha yüksek verim sayesinde günümüzde otomobillerde yaygın olarak kullanılıyor. Ancak aşırı yüksek NOx emisyonu değerleri nedeniyle artık gözden düşmeye başladılar ve bu nedenle de en kısa vadedeki dizelin bir numaralı alternatifi olarak benzin motora sahip hybrid sistemler olacak gibi görünüyor. Kısacası 114 oktan benzin, dizelin otomobillerde sonunu hızlandıracak bir etken olarak da karşımıza çıkabilir.

Not: Dizel motorlarda oktan sayısı yerine setan sayısı kullanılır.

Dizel mi benzin mi daha kirli bir yakıttır?