Baby Driver, otomobil tutkunları için aranan kan mı?

Geçtiğimiz günlerde Hızlı ve Öfkeli serisinin en sonuncusu “Öfkenin Kaderi” filmini izledikten sonra bir analiz yapmış ve otomobillerin, “Tutku” olarak başladığı bu seride artık sadece bir aksiyon aracı haline gelmiş olduğuna değinmiştik. Sosyal medya hesaplarımızdan yapılan yorumlara baktığımızda ise takipçilerimizin de bu konu da en az bizim kadar dolu olduğunu görmek, artık içinde otomobil olan aksiyon filmlerinin değil de otomobillerin baş rolde olduğu aksiyon filmlerinin geri dönmesi gerektiğini kanıtlamıştı.


Sekizsilindir gözüyle “Hızlı ve Öfkeli 8”

İşte tam da bu Hızlı ve Öfkeli 8 hayal kırıklığının üstüne, 30 Haziran 2017’de oldukça etkili bir film vizyona giriyor. “Baby Driver” yani “Bebek Sürücü” adındaki bu film fragmanlarından izlediğimiz kadarıyla bünyesinde saf otomobil ve sürüş tutkusunu barındırıyor ve Hızlı ve Öfkeli’nin son serilerinde yer alan abartıya kaçmış sürüş sahnelerini ve gereksiz bazı otomobillerini unutturacak gibi görünüyor. 
Filmin konusu ise temel olarak şu şekilde; “Baby” lakaplı bebek yüzlü sürücümüz; ki bu karakteri canlandıran Ansel Elgort adındaki aktör 23 yaşında; çocukluğunda ailesi ile beraber geçirdiği bir trafik kazası sonucu kulaklarındaki sorun ile hayatını devam ettirmektedir. Bu sorunu ise kendince çözmüş ve kulaklıkla müzik dinleyerek bastırmaktadır. Çocukluğundan beri otomobil hastası olduğu fragmandaki 1-2 sahneden net anlaşılan “Baby” lakaplı sürücümüz, otomobil sevdasını üst düzeyde geliştirmiş ve kirli işlerin aranan kaçış sürücüsü haline gelmiştir. Öyle ki kimse, onun bu bebek yüzlü görünüşünü ve tarzını yaptığı işe yakıştıramamaktır. Hayatını bu şekilde devam ettiren Baby’nin kaderi ise tanıştığı şirin garson kız Deborah ile tamamen değişecektir. Yaşadığı ilişki nedeniyle hayatına yeni bir yön vermeye karar veren ve bunu da çalıştığı kişilere belirten Baby, son ve kaymaklı bir işi kabul eder ancak işler planlandığı gibi gitmeyecektir. 
Görüleceği gibi filmin konusu gayet sıradan ve bu tip filmleri yüzlerce kez izlemişizdir. Diğer taraftan filmin en dikkat çekici noktası, tanıtılan en son fragmanda saklı. Sahne arkası görüntülerin yayınlandığı bu fragmanda, sürüş sahnelerinin büyük özenle çekildiği ve abartıdan kaçınılarak günlük olarak karşılaşılabilecek derecede gerçekçi olmasına gayret edildiği anlaşılıyor diyebiliriz. Zaten en son fragmanın amacı da buymuş gibi görünüyor ve birçok yerde de bu vurgulanıyor. 
Sahne arkası çekimlerin olduğu son fragman 
Kevin Spacey, John Hamm ve Jamie Foxx’un başı çektiği birçok usta oyuncunun yer aldığı filmde, kırmızı renkli 2006 model Subaru Impreza WRX STi fragmanlarda dikkatleri üzerine çekiyor ve filmin hızlı sürüş sahneleri ile de dolu olduğu da buradan net bir şekilde anlaşılıyor. Ayrıca Dodge Challenger SRT Hellcat’in de filmin bir kısmında yoğun olarak kullanıldığı net bir şekilde görebiliyoruz. Kısacası karşımızda uzun bir zamandan sonra çok iyi oyuncu kadrosuna, gerçekçi otomobillere ve abartıya kaçılmamış gerçek sürüş sahnelerine sahip bir film var gibi görünüyor. Umarız bu tanımladıklarımıza en uygun filmlerden bir tanesi olan 1998 yapımı Ronin filmini aratmayacak derecede iyi bir filmle karşılaşırız. Son olarak en büyük çekincemizin de, gerçekçi sürüş sahnelerinin fragmandakilerden bir tık fazla çıkması olduğunu belirtmeden geçmeyelim. 
Facebook Comments