BMW 1 Serisi 2.kez makyajlandı

BMW’nin C Segmenti HB modeli F20 kasa 1 Serisi 2011 yılında tanıtılmış ve 2015 yılı başında da kapsamlı bir makyaj operasyonu geçirmişti. Şimdi ise 2018 yılında yenilenmesine sadece 1 yıl kala 2. ancak çok daha hafif bir dış makyaj operasyonu ile sevenlerinin karşısına tekrar çıktı. 2018 yeni BMW 1 Serisi ise bir süredir kamuflajlı olarak test ediliyor ancak markanın hayranlarını üzecek bir şekilde önden çekişli olarak karşımıza gelecek. 

İşte bu üzüntünün birçok BMW sever tarafından dile getirilmesinden olacak, marka en iyi ve en taze görünen son arkadan çekişli 1 Serisi’ni adeta özür diler gibi son bir kez hayranlarının karşısına çıkardı. Bu arada platform kardeşi 2 Serisi Coupe’nin de aynı zamanda makyajlandığını ve bu modelin içinde ve dışında gerçekleşen bazı dikkat çekici değişikliklerin 1 Serisi’ne de uygulandığını belirtmeden geçmeyelim.

Önden çekişli BMW 1 Serisi Sedan için tıklayınız

Aracın dışında gerçekleşen değişikliklere ise makyajdan çok senelik güncelleme demek daha doğru olur diye düşünüyoruz. Sport ve M Sport paketler için sunulmaya başlanan Shadow serisinde; Ön aydınlatma grubunun koyulaştırılan fonu yuvarlak gündüz farlarını daha da belirgin hale getirirken, parlak siyah böbrek ve koyulaştırılan arka stop grubu ile parlak siyah egzoz uçları aracın daha sportif görünmesini sağlıyor. Yeni sunulmaya başlanan 5 farklı jant seçeneği ile 3 farklı gövde rengi ise güncellemenin daha çekici görünmesini sağlıyor. Diğer taraftan BMW’nin kullandığı “Yeni”, “Makyaj” veya her ne ifadeyse kesinlikle aracın dışında yer almıyor ve bu güncelleme için ancak yeni bir donanım paketi ve aksesuarlar denilebilir diye düşünüyoruz. Bu nedenle de yan yana bir karşılaştırma gereği duymadık ve BMW’nin görselini aynen kullandık. 
Aracın kokpitinde ise farklılıklar daha belirgin ve bu nedenle de karşılaştırmalı görsel üzerinde anlatım yapmak daha doğru. İlk bakışta önemli bir fark anlaşılmasa da kokpitin sağ tarafının kıvrımları ve hatları tamamen değişmiş demek oldukça mümkün. Gümüş renkli kalın çıta daha önceden sağ havalandırma ızgarasını içine alırken artık kokpite yakın bir mesafede sonlanıyor ve parlak siyah bir çıta ile çerçeveleniyor. Ayrıca ızgaranın dış tarafında ters L şeklinde bir krom detay mevcut. 
Orta konsolda yer alan ızgaralar ise üstte ve yanda krom, altta ise parlak siyah çıtalarla çevrelenmiş. Ayrıca bu ızgaraların daha önceden çevrelerinde bir boşluk varken artık o boşluklar yok ve parlak siyah çıta ile doldurulmuş. Üstelik menüleri iyileştirilen bilgi eğlence ekranı da çok belirgin bir şekilde ızgaralardan ayrılmış. Oldukça koyu renk bir siyah renge sahip olan arka gösterge paneli de hız ve devir göstergelerinin daha da belirgin olmasını sağlamış. Vites kolu önünde bulunan bardaklıkların ise artık bir kapağı var. 
Orta konsolda yer alan bilgi eğlence sistemi ve ısıtma-havalandırma kumanda konsolu ise öncekine benzer ancak küçük farklılıklar barındırıyor. Diğer taraftan daha önceden 1cm kadar içe gömük olan yapı artık kokpit plastiği ile aynı seviyeye gelmiş. Açıkçası daha önceden biraz farklı girişli çıkışlı ve kıvrımlı hatlara sahip olan kokpit daha sade ancak modern bir görünüme sahip olmuş demek gayet mümkün. Bize göre çok da güzel görünüyor ve aracın dışında aksesuar paketi görünümde yer alan makyajın hakkı içeride tam anlamıyla verilmiş diye düşünüyoruz. Bu arada BMW’nin bu yeni tasarımı “Sürücü ve sürüş odaklı” olarak adlandırdığını da belirtmeden geçmeyelim. 
Üstte makyajlı BMW 1 Serisi (2017)
Makyajlı BMW 1 Serisinin motor seçeneklerinde ise herhangi bir değişiklik bulunmuyor ve ülkemize yaz ortasında gelmesini bekliyoruz. Fiyatlarında ise düşüş bile beklenebilir. 2018 yılında tamamen yenilecek modelde çekişin arkadan öne geçeceği düşünülürse içi önemli miktarda makyajlanmış, sürüş zevki ön plana koyulan veda makyajlı 1 Serisi’nin iyi bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. 

Facebook Comments