BMW 2 Serisi Coupe, Cabriolet ve M2 makyajlandı

BMW’nin C Segmenti Cabrio ve Coupe modeli 2 Serisi 2013 yılında üretilmeye başlanmış ve 2014 model olarak bayilerde yerini almıştı. Aradan geçen 4 yıl sonrasında ise model makyajlandı ve daha taze bir görünüme kavuştu. Aracın dışındaki farklar çok belirgin olmasa da içindeki değişim kayda değer bir makyaj operasyonu gördüğünü kanıtlıyor.

Aşağıda karşılaştırmalı görselden de görüleceği gibi aracın önünde en belirgin fark, ön aydınlatma grubunun ve ledli gündüz farlarının tasarımının değişmiş olması gibi görünüyor. Ayrıca sis farlarını bünyesinde barındıran kısım da farklı çıta detaylarına sahip. BMW böbreğinin içindeki ızgara sayısı hariç tasarımında bir değişiklik bulunmuyor. Aracın arkasında ise tek farklılık stop grubunun iç tasarım farklılığından ve desenlerinden kaynaklanıyor ve bunu haricinde bir değişiklik yok.

Ancak şunu belirtmekte fayda görüyoruz, karşılaştırmalı görseldeki model Sport olarak adlandırılan donanım paketine sahipken makyajlı model Luxury olarak adlandırılan pakete sahip. Bu görselleri kullanmamızın nedeni BMW’nin makyajlı kasa görsellerini üstteki Luxury donanım paketine göre yayınlamış olmasından kaynaklanıyor. Diğer taraftan alttaki görsel Sport paket olarak adlandırılıyor. Ancak hangi paket olursa olsun makyaj operasyonu kasanın genel hatlarına aynen uygulandığı için kullanmakta bir sorun olmadığını düşünüyoruz.

Üstte makyajlı 2 Serisi Cabriolet
Aracın kokpitinde ise farklılıklar makyajlı 1 Serisi ile birebir aynı ve aslında 1 Serisinin bu kokpite kavuşmasının yegane nedeni de 2 Serisinin makyajlanmış olması diyebiliriz. Bu nedenle dün makyajlı 1 Serisi’nde kullandığımız ifadeleri aynen 2 Serisi için de kullanabiliriz. 

daha belirgin ve bu nedenle de karşılaştırmalı görsel üzerinde anlatım yapmak daha doğru. İlk bakışta önemli bir fark anlaşılmasa da kokpitin sağ tarafının kıvrımları ve hatları tamamen değişmiş demek oldukça mümkün. Gümüş renkli kalın çıta daha önceden sağ havalandırma ızgarasını içine alırken artık kokpite yakın bir mesafede sonlanıyor ve parlak siyah bir çıta ile çerçeveleniyor. Ayrıca ızgaranın dış tarafında ters L şeklinde bir krom detay mevcut. 

Orta konsolda yer alan ızgaralar ise üstte ve yanda krom, altta ise parlak siyah çıtalarla çevrelenmiş. Ayrıca bu ızgaraların daha önceden çevrelerinde bir boşluk varken artık o boşluklar yok ve parlak siyah çıta ile doldurulmuş. Üstelik menüleri iyileştirilen bilgi eğlence ekranı da çok belirgin bir şekilde ızgaralardan ayrılmış. Oldukça koyu renk bir siyah renge sahip olan arka gösterge paneli de hız ve devir göstergelerinin daha da belirgin olmasını sağlamış. Vites kolu önünde bulunan bardaklıkların ise artık bir kapağı var. 
Orta konsolda yer alan bilgi eğlence sistemi ve ısıtma-havalandırma kumanda konsolu ise öncekine benzer ancak küçük farklılıklar barındırıyor. Diğer taraftan daha önceden 1cm kadar içe gömük olan yapı artık kokpit plastiği ile aynı seviyeye gelmiş. Açıkçası daha önceden biraz farklı girişli çıkışlı ve kıvrımlı hatlara sahip olan kokpit daha sade ancak modern bir görünüme sahip olmuş demek gayet mümkün. Bize göre çok da güzel görünüyor ve aracın dışında aksesuar paketi görünümde yer alan makyajın hakkı içeride tam anlamıyla verilmiş diye düşünüyoruz. Bu arada BMW’nin bu yeni tasarımı “Sürücü ve sürüş odaklı” olarak adlandırdığını da belirtmeden geçmeyelim. 
Üstte makyajlı BMW 1 Serisi (2017)
Makyajlı BMW 2 Serisinin motor seçeneklerinde ise herhangi bir değişiklik bulunmuyor ve ülkemize yaz ortasında gelmesini bekliyoruz. 218i Coupe ve Cabriolet modelleri halen 1.5lt 3 silindir turbo-benzin 136ps motorlar ile satılıyor. En üst seviyede yer alan M2 modelinde de herhangi bir değişiklik bulunmuyor ve 3.0lt turbo-benzin motor 370ps güce sahip. Makyajlanan modelin fiyatlarında ise bir miktar artış beklenebilir. (BMW M2 görselleri sayfa sonunda yer almaktadır)

Facebook Comments