Makyajlı Peugeot 308 tanıtıldı

Peugeot’un 2013 yılında tanıtılan C Segmenti HB ve SW modeli 308 makyajlandı ve makyajlı ilk resmi görseller de basına sunuldu. Geçtiğimiz haftalarda ise modelin çok net olmayan bazı fotoğrafları gayri resmi olarak sızdırılmıştı. Diğer taraftan dağıtılan ilk resmi görseller aracın sadece ön görünümüne ait ve bu nedenle makyajlı-makyajsız karşılaştırmamızda arka tasarımı resmi olmayan ve basına sızan görsel üzerinden gerçekleştireceğiz. Aşağıda karşılaştırmalı resimde; üstte makyajlı ve altta da makyajsız Peugeot 308 modelleri görülebilir. Makyajlı 308’de en dikkat çekici nokta şüphesiz ön panjurun, aynen yeni 3008 ve 5008 modellerinde olduğu gibi tasarlanmış olması gösterilebilir. Daha belirgin hale gelen panjurun içinde Peugeot amblemi de kendine yer bulmuş. Ayıca ön tamponun tasarımı da tamamen değiştirilerek ortadaki hava panjuru daraltılmış ve panjur hizasına getirilmiş. Sis farlarında da yuvarlak yerine dikdörtgen form tercih edilmiş. Bize göre bir önceki modelin çok da çekici olmayan ve sıradan görünen ön tasarımı bu sayede çok daha iyi hale gelmiş ve daha keskin, markayı hissettiren bir bakışa sahip olmuş.

Üstte makyajlı Peugeot 308 
Aracın arka tasarımının karşılaştırmasını ise resmi olmayan ve basına sızan görsel üzerinden gerçekleştireceğiz. Siyah bir araç ve siyah bir fon seçildiği için detaylar çok fazla belli olmuyor ancak stoplarda yer alan turuncu renk yerine kırmızı renk geldiği anlaşılıyor. Bunun haricinde biz arkada başka bir değişiklik gözlemleyemedik. Kokpit konusunda basına sızan fotoğraflar ise en ufak bir değişiklik olmadığını gösteriyor ancak Android Auto, Apple Car Play ve Mirror Link uyumlu bilgi-eğlence sisteminin ve 3008 modelinde yer alan bazı sürüş yardımı sistemlerinin de 308’de yer alacağı belirtiliyor. 
Üstte makyajlı Peugeot 308
Motor seçeneklerinde ise yeni dizel motor sürprizi bulunuyor. Yeni sunulmaya başlanan 1.5lt turbo-dizel 130ps motorun yanında 1.2lt 3 silindirli turbo-benzin motorun 3 farklı versiyonu sunulmaya devam edilecek. Ülkemizde ise benzin motorun 130ps versiyonu halen satışta ve makyajlı kasa da satılmaya devam edilecektir. Ülkemizde bulunmayan ancak Avrupa’da satışta olan 2.0lt turbo-dizel 180ps gücündeki motor ile yeni kullanılmaya başlanan 8 ileri tork konvertörlü şanzımanın daha düşük motor hacimlerinde kullanılan 6 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman yerine geçip geçmeyeceği ise henüz açıklanmıyor. Önümüzdeki yaz aylarında ülkemizde satılması muhtemel olan makyajlı Peugeot 308’in fiyatında ise önemli bir değişiklik olmayacaktır ve %1-%2 artışla sınırlı kalacaktır diye düşünüyoruz.