Mercedes, benzin motorlarda Renault ile iş birliğine mi gidiyor?

Alman Mercedes-Benz markası, 2012 yılından beri C ve D Segmentinde yer alan modellerinde kullandığı düşük hacimli motorları Renault’tan temin ediyor ve her ne kadar bazı Mercedes bayilerince farklılık olduğu belirtilse de, farklar Mercedes’in yaptığı bazı ayarlardan ibaret diyebiliriz. 

Yaygın olarak kullanılan Renault K kısaltmalı 1.5lt turbo-dizel 109ps motorun üretim kodu ise K9K 846 / OM 607 DE 15 LA ve bu motor Mercedes A, B, GLA ve CLA serileri ve Citan modelinin yanında, Infiniti Q30, Renault Kadjar, Renault Megane ve Dacia Lodgy modellerinde aynı kod ile kullanılıyor. Benzer bir şekilde Mercedes C Serisi’nde kullanılan 1.6lt turbo-dizel motor da Renault üretimi ve R9M koduna sahip. Ancak 1.6lt dizel motor Renault ve Nissan modellerinde 130ps güce sahipken Mercedes C Serisi 136ps güç ile sunuluyor. 

Kısacası Mercedes’in kullandığı bu dizel motorlar Renault tasarımı ve bu nedenle Mercedes şöyle yapmış, böyle yapmış demeye gerek yok. Ayrıca bu kötü bir şey de değil ve Renault’un DCi motorları gayet başarılı değerlere sahip olmaları ile öne çıkıyor. Mercedes de ticaretin gereğini yerine getirerek alt sınıflarda nasıl daha fazla gelir ederim, bu modelleri nasıl daha geniş bir kitleye ulaştırırım derdinde. Bu nedenle de yadırganacak bir durum olmadığını düşünüyoruz. Gerçi markanın tutkunlarının bir kısmı, Renault’un dizel motoru iyi de olsa böyle bir uygulamayı kabul etmek istemiyorlar ancak Mercedes bu işi daha da ileriye götürecek gibi görünüyor. 
Halen kamuflajlı testleri devam eden Yeni A Serisi’nde yeni tasarlanan M282 koduna sahip 1.2lt ve 1.4lt benzin motorların da alternatifler arasında sunulacağı artık sır değil ancak bu motorları Mercedes’in kendi başına tasarladığı ve üreteceği düşünülüyordu. Son çıkan haberlere göre ise Mercedes’in bu motorları Renault-Nissan ortaklığı ile beraber tasarladığı ortaya çıktı. Ancak burada şunu belirtmekte fayda var; bu motorlar sadece Renault-Nissan tarafından değil Mercedes’in de dahil olduğu konsorsiyum tarafından tasarlanıyor ve bu noktada tasarımı tamamen Renault’a ait olan 1.5lt ve 1.6lt DCi motorlardan ayrılıyor. Yani işin içinde Mercedes’in de emeği ve teknolojisi var.
Ayrıca bu şu anlama da geliyor; 3 markanın bir araya gelerek tasarladıkları bu motorlar yaygın bir şekilde kullanılacak ve doğal olarak sadece Mercedes’e özel değil. Mercedes’in C Segmenti araçlarda kullanmayı planladığı bu motorlar, diğer 2 markanın C Segmenti araçlarında da yer alacaktır; ki buna Dacia’yı da dahil etmek gerekir. Dacia’nın bu yıl tanıtılacak yeni Duster modelinde bu tip motorların olmasına kesin bir gözle bakılabilir. Bu nedenle Dacia bayilerinin sunulacak yeni motor seçenekleri için “Mercedes de bu motoru kullanıyor” yanında “Bu arabada Mercedes motoru var” deme ihtimallerini şimdiden duyar gibiyiz. Bu arada yeni turbo-benzin motorları herkesin kendi mi üreteceği yoksa 1 markanın üretip diğerlerine mi göndereceği hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor.
Diğer taraftan Mercedes’in tasarımı ve üretimi kendine ait olan, B ve C Segmentlerinin yanında ülkemizde E Segmentinde (E180) bile kullandığı M274 kodlu 1.6lt turbo-benzin 156ps gücündeki motor yoluna kökten değişikliklerle M260 kodunu alarak devam edecek. Bu motorun bir başka marka ile beraber geliştirilme gibi bir durumu da bulunmuyor. Teknik verileri henüz bilinmese de 170ps civarında bir güç ile sunulması beklenebilir.

Yeni Mercedes E180 – Eski Mercedes E180 teknik karşılaştırma

Son olarak Renault-Nissan ortaklığı ile beraber geliştirilen 1.2lt ve 1.4lt turbo-benzin motorlar kaputun altında enine konumlanacak ve bu da sadece önden çekişli araçlarda kullanılacağı anlamına geliyor ve Mercedes’in büyük hız verdiği hybrid modellerinde de yer alamayacaklar. Ayrıca şimdilik arkadan çekişli olan C Serisi’nde de bu tip motorların olmayacağı açık ve net bir şekilde belli oluyor. Bir sonraki C Serisi’nin de önden çekişli olarak sunulacağı beklenmiyor. 
Sonuç olarak Mercedes, Renault ile yaptığı iş birliğini sevmişe benziyor ki, ortak motor kullanımını sadece düşük hacimli dizellerde bırakmıyor ve düşük hacimli benzin motorları ile de genişliyor. Kısacası her şey daha fazla aracı en karlı şekilde satmak için. Ancak en azından bu sefer Renault motorlarını yadırgayan Mercedes hayranlarının bir tesellisi var ve Mercedes’in hünerli elleri, yeni ortak motorların tasarımına tam anlamıyla değiyor diyebiliriz.