Tesla Model 3 teknik verileri ortaya çıktı

Tesla’nın D Segmentinde yer alacak olan aracı Model 3 geçtiğimiz yıl konsept hali ile tanıtılmış ancak caddelerde görülen bazı test örnekleri bu tasarımın büyük oranda korunacağını göstermişti. Her ne kadar konsept hali ile de test edilebiliyor olsa da büyük bir tasarım değişikliğini kimse beklemiyor diyebiliriz. 


Tesla Model 3 elektrikli araç geleceğini nasıl değiştirdi?

Diğer taraftan aracın teknik özellikleri geçtiğimiz yıl yapılan tanıtımda bir miktar da olsa açıklanmıştı ve sahip olduğu menzil ile de bulunduğu sınıfta göz doldurmuştu. Ancak performans verileri tam olarak açıklanmamıştı. Şimdi ise Tesla tarafından yayınlanacağı tahmin edilen ancak gizli veya kasıtlı olarak sızdırıldığı düşünülen Model S ile yan yana karşılaştırmalı bir tablo aracın teknik özellikleri hakkında oldukça fazla fikir verecek gibi görünüyor. 
Bu arada Tesla halen Model 3 için tam gaz kaporaları alsa da modelin bu kadar fazla talep göreceğini tahmin etmemişti ve sipariş sayısının şu anda 600.000 adet civarında olduğu biliniyor. Bu nedenle de Tesla 3 müşterilerini öyle veya böyle Model S’e yönlendirmeye çalışıyor gibi görünüyor. Zaten bu durum firmanın sahibi Elon Musk tarafından da açık bir şekilde belirtilmişti.

Bu doğrultuda aracın teknik verileri ve özellikleri şu şekilde olacak gibi görünüyor;
  • 0-100km/saat hızlanma: Yaklaşık olarak 5.7 saniye
  • Menzil: 350km
  • Bagaj hacmi: 396lt
  • Kokpit ekranı: 1 adet orta konsolda 15inch büyüklüğünde
  • Teslim tarihi: En erken 2018 ortası