Güle güle BMW 6 Serisi, Merhaba 8 Serisi

BMW’nin E segmenti Coupe modeli 6 Serisi’nin tarihi aslında 1970’li yıllara dayanıyor ve ilk jenerasyon örneklerine nadir rastlanır bir araç olmasıyla öne çıkıyor. Diğer taraftan BMW, üretimi 1989 yılında sona eren modeli 2003 yılında 2.jenerasyonu ile tekrar hayata döndürmüş ve halen satılmakta olan 3.jenerasyon ise 2011 yılında karşımıza çıkmıştı. 

Aradan 6 yıl geçti, model geçtiğimiz yıllarda makyajlandı ancak ilginç haber bulunduğumuz günlerde geldi. BMW, geçtiğimiz Şubat ayında 6 Serisi’nin 2 kapılı Coupe kasasının üretimine sessiz sedasız son verdiğini belirtti ancak 4 kapılı Gran Coupe ve 2 kapılı Cabrio modellerinin halen üretimde olduğu da vurgulanıyor.
Diğer taraftan BMW modellerini genellikle 7-8 yıllık dönemlerde yeniliyor ve 2011 yılında üretilmeye başlanan ve 2012 model olarak sunulan bir modelin 5 yılda üretimden kaldırılması, o modelin marka için yeteri kadar gelir getiren bir model olmadığını ve satışlarının da düşük seyrettiğini gösteriyor diye düşünüyoruz. Açıkçası E Segmenti olmasına rağmen fiyatları Mercedes E Serisi Coupe‘den çok daha yüksek olan model, daha çok yine E Segmenti olan ancak 4 kapılı Coupe tarzındaki tasarıma sahip olan Audi A7 ve Mercedes CLS gibi modellerle yan yana getiriliyordu. 
Zaten bu modeller ile rahat bir şekilde rekabet edebilmesi için de 4 kapılı Gran Coupe versiyonu üretilmişti. Ancak Coupe kasası adeta ara bir kasa olarak kalmış ve yüksek fiyatı nedeniyle de müşteriler E Serisi Coupe’ye veya biraz daha fazla verebilen Mercedes S Serisi Coupe modeline kayabiliyordu. İşte bu derece ara model olan Coupe kasa, ömrünün bitmesine daha 2-3 yıl olmasına rağmen üretimden kaldırıldı. Gran Coupe ise Audi A7 ve Mercedes CLS için iyi bir alternatif ancak fiyatı yine de bu modellerden yüksek. Demek ki BMW, istediği satışı yapabiliyor ki bu kasanın ve Cabrio’nun üretimi devam ediyor. 
Bu arada 6 Serisi Coupe’nin ortadan kaybolacak olmasının bir önemli nedeni de şüphesiz efsane 8 Serisi’nin artık kesin olarak geri dönecek olması gösterilebilir. Yaklaşık 2 yıl önce dedikodu olarak ortaya çıkan ancak geçtiğimiz yıl ortaya çıkan model başvuru numaraları ve kamuflajlı coupe ve cabrio test araçları ile üretileceği artık kesinleşen modelin ara bir model olmaktan çıkarak Mercedes’in S Serisi Coupe ve Cabrio modellerine doğrudan rakip olacağı net bir şekilde belli oluyor. Ayrıca üretim maliyetleri düşünüldüğü ve 6 Serisi’nin satış fiyatları dikkate alındığı zaman 8 Serisi’nin üretim maliyetinin 6 Serisi’nden çok daha yüksek olacağını sanmıyoruz ancak BMW’nin aracı çok daha yüksek getiri ile satabileceğine de eminiz. 

İşte bu 2 önemli nedenden dolayı BMW 6 Serisi Coupe ilk jenerasyonundan sonra bu sefer de 3.jenerasyonu ile ortadan kalkacak gibi görünüyor. Ancak burada ince bir noktada yok değil. Cabrio’nun da bir süre sonra Coupe gibi ortadan kalkacağını düşünüyoruz ancak 4 kapılı Gran Coupe’nin Audi A7 ve Mercedes CLS gibi rakipleri olduğu sürece bir şekilde yoluna devam edeceği düşünülebilir. Ancak bu 6 Serisi gibi pahalı bir model ile değil de, yeni 5 Serisi üzerinden daha uygun maliyetli ve ucuz bir model olarak karşımıza çıkabilir. Aynen 3 Serisi-4 Serisi ve 1 Serisi-2 Serisi arasında olan ilişkiyi 5 Serisi-6 Serisi arasında rahat bir şekilde görebiliriz. Ancak adı 6 Serisi mi kalır yoksa 5 Serisi Gran Coupe mi olur ona da bir şey demek şimdilik oldukça zor.
BMW 8 Serisi (1989-1999)

Facebook Comments