BMW M8 neden üretilmedi?

BMW’nin gelmiş geçmiş en güzel ve performanslı modellerinden birisi olan E31 kasa 8 Serisi 1989-1999 yılları arasında toplamda 31.062 adet üretilmişti. Üretimi sona erdiğinde hayranlarının büyük bir şok yaşamasına neden olan bu özel model aradan geçen 17 yıl sonunda büyük bir ihtimalle önümüzdeki yıllarda tekrar üretilmeye başlanacak. Yeniden üretimle ilgili olarak daha önce yaptığımız detaylı değerlendirmeye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Diğer taraftan üretildiği dönemde serinin en üstünde 850CSi isminde 5.6lt V12 silindir atmosferik-benzin 381hp güce ve 550nm torka sahip SOHC yani üstten tek egzantrikli S70B56 koduna sahip bir motor bulunuyordu. Bu motor ile model 6.0 saniyede 0-100km hıza ulaşabilen model 300km/saat hızın üzerine de çıkma potansiyeline sahipti. 
BMW 850CSi
BMW 850CSi oldukça büyük ve güçlü bir motora sahip olmasına rağmen özellikle 0-100km hızlanması dönemin Super Sport modelleri Ferrari F355 Berlinetta ve Lamborghini Diablo’dan oldukça geriydi. Her ne kadar GT yani Gran Tourismo tarzında bir araç olsa da barındırdığı motorun Super Sport araçlardan çok da farkı bulunmuyordu ancak kasanın ağırlığı (1865kg) ve motorun konfor odaklı olarak da düşünülmesi nedeniyle performans değerleri daha düşüktü.
Ancak BMW’nin aklında her zaman Super Sport araçlara rakip çıkarma isteği bulunuyordu. Hatta 1978-1981 yılları arasında 453 adet BMW M1 modeli bu amaçla sınırlı sayıda üretilmişti. Ancak bu yeterli değildi ve yıllar sonra ellerinde de bu doğrultuda geliştirilebilecek harika bir kasa ve muhteşem bir motor bulunuyordu. S70 motor o kadar muhteşem bir motordu ki zamanın en hızlısı olan ve günümüzde de birçok modern Super Sport araca taş çıkartabilecek McLaren F1 modelinde aynı motorun modifiyeli bir versiyonu bulunuyordu. Bu model 850CSi ile hemen hemen aynı zamanlarda 1993-1998 yılları arasında üretilmişti ve S70/2 adıyla daha da güçlendirilmişti. Hacmi 5.6lt’den 6.1lt’ye çıkan motorun gücü 627ps’e torku da 650nm’ye kadar çıkmıştı. Ayrıca McLaren F1 hem hafif (1138kg)  hem de zamanına göre oldukça aerodinamik (Cd:0,32) bir araçtı. 0-100km hıza 3.3 saniyede çıkabilirken 386km/saat maksimum hıza da çabuk bir şekilde ulaşabiliyordu. 
McLaren F1 versiyonları ve BMW S70/2 V12 motor
McLaren F1’de kendisini fazlasıyla kanıtlayan  S70 V12 motor adeta patlamaya hazır bir bombaydı ve üzerinde aerodinamik ve hafiflik olarak çalışılmış bir 8 Serisi’nde de benzer değerlere sahip olabilirdi. Kısacası BMW bu motor ile adeta uyuyan bir dev yaratmıştı ve markanın hayranlarından da çok uzun zamandır bir Super Sport araç beklentisi vardı. Zaten hem 8 Serisi gibi bir kasaya hem de S70/2 gibi bir motora sahip olan BMW için Super Sport bir model ortaya çıkarmanın artık zamanı gelmişti.
Çalışmalar azimli bir şekilde başladı ve ilk olarak 8 Serisi kasanın önündeki en büyük engel olan ağırlık sorunu çözülmeliydi. Bu doğrultuda günümüzde bile oldukça pahalı ve zor uygulanan bir malzeme olan karbonfiber kapılar ve çamurluk gibi iri ve ağır olan parçalarda tercih edildi. Ayrıca aracın pencereleri camdan değil hafif ve pahalı bir malzeme olan pleksi malzemeden imal edilmişti. Arka frenlerin daha iyi soğutulabilmesi için de karbonfiber parçalar ile arka çamurluğa hava girişleri yapıldı. Karbonfiber o kadar yaygın bir şekilde kullanıldı ki jantlar da bile bu malzeme tercih edildi. Tüm bu hafif ve oldukça pahalı malzemeler zamanında Ferrari F40, Ferrari F50 ve Porsche 959 gibi Super Sport modellerin de üstünde sayılabilecek sınırlı sayıda üretilen çok yüksek performansa sahip otomobillerde tercih ediliyordu. 
BMW M8 karbonfiber parçalar
Aracın motoru ise McLaren F1 modelinde bulunan S70/2 V12 motoru ile benzer mühendislik özelliklerine sahip olsa da McLaren’in ortadan, 8 Serisi’nin ise önden motorlu olması nedeniyle tasarım farklılıklarına sahipti. Bu nedenle M8 hakkında sahip olunan yanlış bilgilerden birisi de her iki modelin aynı motora sahip olduğuydu. M8’de bulunan motorun kesin gücü açıklanmamış olsa da 550ps’in rahatlıkla üstünde olduğu belirtiliyordu. Bu da McLaren’de bulunan motorun bir miktar ehlileştirilmiş versiyonu olduğu anlamına gelebilirdi. 
Zaten Super Sport araçlara rakip olabilmesi için daha fazla güce de ihtiyacı yoktu. 381ps güç ve 1865kg ağırlığa sahip 850CSi’nin 6 saniyede 0-100km/saat hıza çıktığı düşünülürse üstten çift egzantrikli (DOHC) 550ps üzerinde güce sahip motor ve yaklaşık 1500kg ağırlığa sahip M8  modeli rahatlıkla 4 saniyede 0-100km hızlanmasını gerçekleştirebilirdi. Ayrıca 350km/saat maksimum hıza da çıkabilirdi. Bu veriler onu döneminin en hızlı araçlarından birisi olan Lamborghini Diablo’nun üstünde konumlandırabilirdi.
BMW M8 S70/2 V12 motor
Diğer taraftan modelde kullanılan karbonfiber ve plexi parçaların üretimi dönemi için oldukça zaman alan ve pahalı imalatlardı. Ayrıca motor için yapılan geliştirmeler de oldukça pahalıya mal oluyordu. Kısacası modelin maliyeti belki de 2 tane 850CSi kadar olabilecekti. Ancak Ferrari ve Lamborghini gibi kurtların bulunduğu bir pazarda da bu modellerden daha pahalıya 8 Serisi’nin oldukça güçlü bir versiyonunu satmak kolay değildi. Potansiyel alıcıların bu tip araçlarda aradığı tek şey güç ve performans değildi. 8 Serisi ne kadar güzel ve başarılı bir model olsa da sonuçta bir GT yani Gran Tourismo modeldi ve egzotik bir Super Sport kasaya sahip değildi. 
Bu da ne kadar güçlü ve performanslı olursa olsun satışlarda risk yaratıyordu. BMW’nin hayranları dışında bu araca ilgi gösteren çok fazla kişi olmayabileceği BMW’yi korkuttu ve neredeyse üretime hazır olan BMW M8 bu nedenle riske girilmeyerek üretilmedi. Ayrıca o dönem yaşanan dünya çapındaki ekonomik krizin de bu kararda etkisi oldukça büyüktü. İtalyan Super Sport modellerin bile satışlarda dibe vurduğu dönemde BMW M8 çok büyük sıkıntı yarayabilir ve markayı zarara sokabilirdi. Ancak bize göre 2017-2018 yıllarında karşımıza çıkması muhtemel olan yeni 8 Serisi büyük bir ihtimalle özlenen M8 modeline bu sefer kavuşacak. Zaten yakın zamanda isim tescili için başvurulan listede M8’in düşünüldüğü gün gibi açık bir şekilde görünüyor. 
BMW M8 fotoğrafları