Yeni VW Polo nasıl özelliklere sahip olabilir?

VW’in B segmenti modeli Polo’nun halen satılmakta olan 5.jenerasyonu 2009 yılında görücüye çıkmış ve 2014 yılında da makyajlanmıştı. Açıkçası genellikle 6-7 yılda bir yenisi tanıtılan modellere bakıldığı zaman uzun bir makyaj süresine sahip olan model, 2017 Eylül ayında yapılacak Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak ve 2018 yılında da satışa sunulacak. Bu da 9 yıl sonunda yenileneceği anlamına geliyor ve uzun bir süre sayılabilir. 

Diğer taraftan 6.jenerasyon yeni VW Polo bugün çekilen fotoğraflarda görüleceği gibi tamamen kamuflajsız yakalandı. Daha önceden de çeşitli fotoğraflar mevcuttu ancak hiç bu kadar net ve sıfır kamuflaj ile görüntülenmemişti. Öyle veya böyle ufak gizleme operasyonlarına sahipti.

Yeni Polo’nun genel tasarım anlamında çizgilerini korusa da boyutlarında bir miktar büyüme olduğu rahat bir şekilde anlaşılabiliyor ve araç özellikle genişlik anlamında daha heybetli duruyor. Hatırlanacak olursa yeni Polo ile aynı platforma ve özelliklere sahip olan yeni Seat Ibiza Ocak ayı sonunda tanıtılmış ve boyutları ile neredeyse bir üst sınıfta bulunan abisi Leon’a yaklaşmıştı. Bu durum yeni Polo’da da aynen gerçekleşecek gibi görünüyor.


Kullanılacak motorlarda ise sürpriz olmayacaktır ve markanın motor seçenekleri zaten yakın bir zaman önce önemli oranda değişti. 1.0lt 3 silindir benzin motor seçenekleri atmosferik olarak 65ps ve 75ps olarak sunulabilecekken, turbo olan versiyonlarda bu güç 95 ve 115ps olarak sunulabilir. Ayrıca GT olarak adlandırılan modelde halen 1.4lt turbo-benzin 150ps motor kullanılıyor ve bu motor artık 1.5lt 150ps olarak sunulacak. Dizel seçeneklerin ise başlangıçta 1.6lt hacimle satışa sunulacağı, daha sonra ise tanıtımı geciken 1.5lt motor ile değişeceği tahmin ediliyor. Ancak bu motorun akibeti tam olarak da bilinmiyor. Serinin en üstünde yer alan GTi modelinde ise ya 1.8lt turbo-benzin motor kullanılmaya devam edilecek ya da 2.0lt turbo-benzin motorun 200ps güce sahip bir versiyonu karşımıza çıkabilir. Sunulacak motorlar güç seçeneklerine göre 5 ileri manuel, 6 ileri manuel ve 7 ileri DSG otomatik seçeneklerine sahip olabilir. 
Yeni VW Polo’da aynen yeni Ibiza’da olduğu gibi büyük ve daha az tuşa sahip bir bilgi-eğlence sistemi kullanılacaktır ve kabindeki malzeme kalitesinde de iyileşmeler bekleniyor. Ayrıca birçok yeni modelde yaygınlaşmaya başlayan pasif ve aktif güvenlik sistemleri de yeni Polo’da standart veya opsiyonel olarak sunulacaktır. Modelin 2017 Eylül ayında yapılacak tanıtımından bir süre sonra satış sunulması ve 2018in ilk aylarında ülkemizde olmasını bekliyoruz. Fiyatı ise mevcut modele göre %5 seviyesinde artabilir.

16.06.2017 tarihinde tanıtım öncesi kendini gösteren yeni VW Polo

07.05.2017’de çekilen kamuflajsız VW Polo fotoğrafları

17.03.2017’de çekilen neredeyse kamuflajsız VW Polo fotoğrafları

Facebook Comments