Iveco’ya Abarth eli değdi

İtalya’nın kamyon ve çekici üreticilerinden olan olan Iveco, bir dönem doğrudan Fiat bünyesinden kaldıktan sonra aynen Ferrari’ye benzer bir şekilde farklı bir yapıya kavuştu. Şu anda da bu şekilde yönetiliyor ve Fiat Industrial bünyesinde bulunuyor. Bu tip bir yapılanma Fiat’ın Chrysler ile birleşip FCA’nın ortaya çıkması ve Iveco’nun FCA’ya dahil edilmemesiyle ortaya çıktı da diyebiliriz.

Abarth ise yine Fiat ile yakından alakalı ancak FCA bünyesinde yer alıyor ve geçmiş dönemlerden günümüze kadar uzanan Fiat’ın çeşitli araçlarına ekstra performans ve özellik kazandıran bir alt marka olmasıyla öne çıkıyor. İşte Fiat bağlantılı ancak tamamen farklı iki sektörde bulunan bu markalar ilginç bir şekilde bir araya geldiler. 
Iveco’nun en büyük çekicilerinden birisi olan Stratis XP 570 modelini gerek iç ve gerekse de dış tasarım anlamında bir miktar değiştiren Abath, aynen Fiat 124 Abarth modelinde yer alan tarzı Iveco’da da uygulamış. Kırmızı, siyah ve beyaz renklerin oldukça gösterişli bir şekilde uygulandığı çekici gerçekten de kamyon yarışlarından çıkmış gibi bir görüntüye sahip. Diğer taraftan çekicinin standart hali ile karşılaştırıldığı zaman farkların sadece renklerden ve desenlerden ibaret olduğu hemen belli oluyor. Yani Abarth burada aracı boyayıp süslemekten başka bir şey yapmamış da denilebilir. Biz normal modele göre ek bir gövde parçası veya farklılık göremedik. 
Dış görünümü oldukça şaşalı olan çekicinin iç tasarımında ise dış renklerine uygun olarak bazı detaylar kullanılmış. Kırmızı-siyah spor koltuklar, spor otomobillerdekine benzer kırmızı merkez şeridine sahip direksiyon ve aracın çeşitli yerlerindeki kırmızı dikişli detaylar, oldukça özel bir çekicinin içinde olduğunuzu hatırlatır nitelikteler. Diğer taraftan Aracın motorunda ise en ufak bir değişiklik bulunmuyor. 570XP modelinde yer alan 13lt sıralı 6 silindir turbo-dizel motor yaklaşık 570ps güce ve yaklaşık 2500nm torka sahip olmasıyla öne çıkıyor. 
Aslında bu aracın tasarlanmasında esas amaç Abarth Scorpion Ralli takımının lojistik ihtiyaçlarını karşılamak ancak 124 adet üretileceği göz önünde bulundurulursa büyük bir kısmının satışa çıkacağını da tahmin etmek çok da zor olmayacaktır. Bu arada 124 sayısının seçilmesindeki en büyük neden de Abarth’ın şu anda en fazla güvendiği ve çekici ile aynı renklere sahip Abarth 124 Spider modelinden olsa gerek diye düşünüyoruz. Umarız Iveco’nun bu güzelce süslenmiş aracını ülkemiz yollarında da görme fırsatını buluruz. Eminiz ki Abarth yazısı ve gösterişli renkleriyle birçok kişinin de dikkatini çekecektir.