Volvo Iron Knight ve Volvo S60 Polestar karşı karşıya

Volvo’nun son 1 yılda yayımladığı ilginç ve dikkat çekici tanıtım filmlerinin ardı arkası kesilmiyor. Limanda 40 adet toplamda 750ton ağırlığında konteynerin hareket ettirilmesinden tutun da 4 yaşındaki bir çocuğa şantiye sahasında uzaktan kumanda ile hafriyat kamyonu kullandırılmasına kadar birçok farklı ve gerçekten de yaratıcı reklam filmleri hepimizin ilgisini çekmişti. 

Ayrıca yakın bir zaman önce Iron Knight yani Demir Şövalye adındaki üst düzeyde modifiye edilmiş bir Volvo çekici ile kamyonlara ait tüm hız rekorlarını alt üst edilmişti. Şimdi ise bu hızlı kamyon kendisini tekrar gösterdi. Ancak bu sefer hız rekorlarını kırmak için değil bir yarış arabası ile nasıl mücadele edebileceğini göstermek için piste çıktı.Çekicinin rakibi ise Volvo’nun WTCC yani Dünya Touring Şampiyonası’nda (World Touring Car Championship) yarışan S60 Polestar TC1 modeli. 2011 yılında bu yarışın kurallarında değişme yaşandı ve daha önceden 2.0lt motorlara izin verilirken bu değer 1.6lt olarak değiştirildi. Bu doğrultuda S60 Polestar TC1 modelinde 1.6lt turbo-benzin 405ps gücünde bir motor bulunuyor ve aracın ağırlığı da 1100kg olarak açıklanıyor. Güç ön tekerleklere sıralı 6 ileri şanzıman vasıtasıyla aktarılıyor. Sahip olduğu 368ps/ton-güç/ağırlık ve 253ps/lt-güç/hacim oranları ile cadde versiyonu S60 Polestar modelinden oldukça farklı. 
Demir Şövalye’de bulunan motor ise D13 koduna sahip 13lt hacminde 6 silindirli 500hp güce sahip turbo-dizel motorun oldukça ağır şekilde modifiye edilmiş bir versiyonu olmasıyla öne çıkıyor. 4 devasa turbo beslemenin ve su soğutmalı bir intercoolerın eklenmesiyle elde edilen 2400ps güç ve 6000nm tork 4576kg ağırlığındaki çekiciyi adeta uçuruyor. Motorun devasa gücü ve torku ise tekerleklere güçlendirilmiş I-Shift DCT yani çift kavramalı otomatik şanzıman vasıtasıyla aktarılıyor. 
Iron Knight’ın 525ps/ton olan güç/ağırlık oranı ise Volvo Polestar TC1 modelinin 368ps/ton oranından çok daha iyi. Bu devasa gücün ve bir çekiciye göre hafif kalan ağırlığın sonucunda ise araç 0-500m mesafeyi 13.71 saniyede ve 0-1000mt mesafeyi ortalama 169km/saat hız ile 21.29 saniyede tamamlayabiliyor. Ayrıca bitiş noktasında elde edilen 276km/saat hız gerçekten de mükemmel. Aracın 0-100km/saat hızlanması ise 4.6 saniye olarak açıklanıyor. Ayrıca bu hızlanma değerinin Volvo S60 Polestar TC1 ile benzer olduğu belirtiliyor.
Gelelim yukarıda videosunu izleyeceğiniz iki araç arasında gerçekleşen mücadeleye; ilk olarak hızlanmaları görebilmek için 0-400mt yarışı yapılıyor ve bu yarışın galibi olağanüstü torkunun da etkisi ile açık ara Iron Knight oluyor. Daha sonra ise iki araç, S60 Polstar modelinin doğal yaşam alanı olarak kabul edebileceğimiz İsveç’de bulunan virajlı 3125mt uzunluğunda Mantorp Pisti’ne çıkıyor. Ancak bir kamyon ile otomobilin viraj kabiliyetleri mukayese edilemeyeceği için Iron Knight’a başta avans veriliyor. Yarışa bir süre sonra başlayan S60 Polestar viraj kabiliyetleri sayesinde pist yarışını önde bitiriyor ve durumu eşitliyor. 
Facebook Comments