Range Rover ve Jaguar 2.0lt motor modasına alıştı

İngiliz markaları olan Range Rover ve Jaguar yani JLR Grubu, Hintli Tata bünyesine geçtikten sonra çok büyük atılımlar yaptı ve hem farklı modelleri tanıtırken, hem de yeni motor ve şanzımanları piyasaya sundu. Aynen Alman rakiplerine benzer bir şekilde aynı motor hacmine sahip motorların farklı güçlerini neredeyse tüm modellerinde kullanmıştı.

Bu motor Ingenium olarak geçen ve JLR’ın tamamen kendi araçlarında kullanmak için tasarladığı bir 2.0lt sıral 4 silindirli motorlar olmasıyla ne çıkıyor. Bu serinin turbo-benzin 200ps ve 250ps versiyonları Jaguar ve Land Rover – Range Rover modellerinde kullanılmıştı. 180ps ve 240ps güce sahip 2.0lt turbo-dizel motorlar da yine grubun tüm markalarında kullanılıyordu. Ayrıca tüm modellerde ZF üretimi 8 ileri tork konvertörlü şanzımanın farklı tork dayanımına sahip versiyonları tercih ediliyor.
Bu arada hatırlanacak olursa markanın efsane spor modeli F-Type modelinde sürpriz bir şekilde 2.0lt turbo-benzin motorun 300ps güce ve 400nm torka sahip bir versiyonu da kullanılmaya başlanmıştı. Bu motor ile F-Type, yerini aldığı 3.0lt V6 superchargerlı 340ps motorlu versiyon ile oldukça benzer bir performansa sahip olurken, ağırlık anlamında azalma sayesinde daha başarılı viraj kabiliyeti ve sürüş dinamiklerine sahip olmuştu. Ayrıca ülkemizin hacim bazlı vergilendirme sistemine de oldukça uygun bir hal almıştı. Biz de bu doğrultuda aşağıdaki linkte yer alan fiyat analizini gerçekleştirmiştik. 
İşte 2.0lt turbo-benzin motorun 300ps versiyonu F-Type’tan sonra artık JLR’ın farklı modellerinde de kullanılmaya başlandı. D Segmenti XE, E Segmenti XF, D Segmenti Crossover F-Pace ve Range Rover Velar modellerinde bu motor halen kullanılmakta olan 200ps ve 250ps versiyonlarının en üst seviyesinde yer alacak. 300ps motor ile birlikte bu modellerin 0-100km hızlanmalarının kasa tipine göre 5.2-5.8 saniye arasında gerçekleşeceği açıklanıyor. Ayrıca 240ps 2.0lt turbo-dizel motorun Range Rover Sport modelinde bile kullanıldığı düşünülürse hem Sport’ta orta düzeyde hem de F Segmenti SUV modeli Range Rover modelinde yerini giriş seviyesi olarak alabileceğini düşünüyoruz. 
Görüleceği gibi JLR da kendini Downsizing modasına fazlasıyla kaptırmış gibi görünüyor. Öyle ki E Segmenti araçlarında bile 2.0lt motoru artık farklı güçleri ile kullanıyor ve bize göre bu durum 300ps versiyon ile F Segmenti modellerine bile sıçrayabilir diye düşünüyoruz.