JLR’ın yeni motor ve 8 ileri DCT şanzımanı neler getirecek?

İngiliz Jaguar ve Land Rover markaları uzun bir zaman farklı markaların bünyesinde dolaştı durdu ancak 2008 yılında her ikisi de Hintli Tata Grubu’nun himayesi altına girdi. Zaten ne olduysa bundan sonra oldu ve özellikle sallantıda olan Jaguar son birkaç yılda çok büyük bir sıçrama gerçekleştirdi. Gerek tanıtılan yeni modeller gerekse de hem Jaguar hem de Land Rover modellerinde kullanılmak üzere tasarlanan yeni motorlar gerçekten de oldukça başarılı özelliklere sahip ve bu da JLR’ın (Jaguar Land Rover) dikkat çekmesini sağlıyor. 


Range Rover Sport’a 2.0lt turbo dizel seçeneği geldi

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız bir haberde ise JLR grubunun artık yüksek hacimli ve 8 silindirli motorlar üretmeyeceğini, bu tip motorları BMW’den temin edeceği hakkında önemli kanıtların bulunduğunu belirtmiştik. Bu doğrultuda yeni BMW M5 için tasarlanan 4.0lt V8 çift turbo benzin motor en üst düzey JLR modellerinde yerini alacak gibi görünüyor. Aslında JLR’ın bu kararı vermesindeki en büyük neden olarak yeni tasarladığı ve tasarlamaya devam ettiği 1.5lt 3 slindir, 2.0lt 4 silindir ve 3.0lt 6 silindir modüler benzin motorları olarak gösterebilir. JLR bu sayede maliyetli ve az sayıda kullanılan 8 silindirli motorlar yerine çok daha çeşitli ve geniş bir şekilde kullanılabilecek yeni motorlarına zaman ve bütçe ayırabilecek. 
İşte tam da bu doğrultuda yeni tasarlanan 240ps güce ve 500nm torka sahip 2.0lt turbo-dizel motorun Range Rover Sport modelinde kullanılmaya başlandığı açıklanmıştı. Ayrıca Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak olan ve tasarımı baştan aşağı değişerek Range Rover modellerine benzeyen yeni Land Rover Discovery modelinde de bu motorun kullanılmaması için hiçbir sebep bulunmuyor. Ayrıca bu motorun Jaguar modellerinin tüm serilerinde yerini alması da beklenebilir.

Tüm bu yazdıklarımızın üstüne yeni yaşanan bir gelişme ise JLR’ın dizel motorlarında başlattığı bu değişimi benzin motor ile devam ettireceğini gösteriyor. Bu arada JLR modellerinde kullanılan 2.0lt turbo-benzin motorların Ford motorları olduğunu belirtmeden geçemeyelim. Her ne kadar ülkemizde JLR’ın kendi tasarımı 2.0lt turbo-dizel 180ps motorlar artık kullanılıyor olsa da Jaguar’ın F Segmenti aracı XJ’de halen kullanılmakta olan 2.0lt turbo-benzin 240ps gücündeki ünite Ford üretimi bir motor. İşte bu motor artık yerini yeni Ingenium 2.0lt twin-scroll turbo-benzin 200ps, 250ps ve 300ps olmak üzere 3 farklı güç seçeneğine sahip motora bırakacak.

Hangi marka hangi markanın motorunu kullanıyor?

Geniş bir güç aralığında seçeneklere eklenecek olan bu motorların ise gerek Jaguar gerekse de Land Rover’ın tüm modellerinde kullanılacağını düşünüyoruz. Land Rover Discovery ve Range Rover Sport modellerinde 250ps ve 300ps motorlar olabilecekken markanın en büyük aracı Range Rover’da 300ps gücündeki seçenek giriş seviyesi olarak uzak bir ihtimal de olsa sunulabilir. Oldukça ağır ve iri bir araç olsa da 300ps güç ve 400nm tork (tahmini) bu kasaya yeterli performansı sağlayacaktır diye düşünüyoruz. Sonuçta artık motor hacmi değil güç ve tork’un alındığı motor devri daha fazla önem kazandı. Bu da kullanılacak twin-scroll turbo besleme ile fazlasıyla mümkün görünüyor.


Güç ve torkun tüketime ve performansa etkisi nedir?  
Diğer taraftan motor konusundaki gelişmeler sadece 2.0lt benzin ve dizel motorlar ile sınırlı değil. Daha çok orta seviye performans modellerinde kullanılmak üzere 3.0lt 6 silindir motorlarında yeniden tasarlandığı belirtiliyor. 2.0lt motorlar ile aynı çap-strok değerleri kullanılarak modüler bir tasarım elde edileceği kesin. Ayrıca ileriye dönük olarak 1.5lt 3 silindir motor tasarımı da yapılıyor ve bu motorun çap-strok tasarımı da 2.0lt ve 3.0lt motorlar ile aynı olacak. Bu sayede aynı tip pistonların, segmanların hatta supabların kullanımı mümkün olacak. Yeni 2.0lt 4 silindir-benzin motorların çap-strok oranının aynı olduğu mantığıyla 3 silindirli 1.5lt motorların 150ps-220ps arasında güçlere sahip olabileceği düşünülebilir. 3.0lt’lik motor ise yine aynı mantıkla 450ps güce kadar çıkabilir.

Hatırlanacak olursa BMW de çap-strok oranı aynı motorları bu şekilde kullanıyor ve 3, 4 ve 6 silindir motorlar bu sayede oldukça modüler bir yapıya sahip. Bu durumun en büyük avantajı ise maliyetlerde önemli oranda düşüşlerin olması olarak açıklanabilir. Bu motorlardan 1.5lt 3 silindir olanı ülkemizde 136ps güce sahip olarak 1.18i ve 3.18i modellerinde bulunuyor. BMW’nin hybrid spor modeli i8’de de bulunan ödüllü 3 silindirli 1.5lt motor ise 231ps olan gücü ile oldukça fazla dikkat çekiyor. Kısacası JLR’ın 3 silindir motorlarının 150ps-220ps arasında güç üretmesi hiç de zor bir tahmin değil.2016 Uluslararası Yılın Motoru Ödüllleri 9 farklı kategoride açıklandı

Motor konusundaki önemli gelişmeleri vurgularken diğer bir önemli gelişmeye de değinmeden geçmeyelim. Bilindiği gibi JLR modellerinde çekiş sistemine göre değişmek üzere halen ZF üretimi 8 ve 9 ileri tork konvertörlü otomatik şanzımanlar kullanılıyor. Bu seçeneklerin ise önümüzdeki yıllarda halen tasarlanmakta olan Transcend* 8 ileri çift-kavramalı (DCT) şanzıman ile yenilenmesi bekleniyor. Bilindiği gibi şu an neredeyse tüm markalar 6 ve 7 ileri DCT şanzımanları kullanıyor ve bu da önemli bir gelişme olarak gerçekten de dikkat çekici.

*TRANSCEND- TRANsmission Supply Chain Excellence for Next generation Dual clutch technologies –  Hintli Tata demir çelik, İngiliz Productiv ve HVM firmalarının birlikteliği ile oluşan JLR öncülüğünde bir birliktelik

DCT-DSG şanzıman kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bu arada hem yeni motorların hem de 8 ileri DCT şanzımanın yerine mevcut seçeneklere göre daha hafif olduğunu da belirtmekte fayda görüyoruz. Bu sayede aracın genel ağırlığında 50-100kg arasında bir düşüş elde edilecek. Hem ağırlıkta azalma, hem de şanzıman ve motorların daha verimli çalışması sayesinde ise %20-25 oranında yakıt tüketimi azalması beklenebilir. Zaten sadece yeni motorlar sayesinde bu oranın %15 olduğu belirtiliyor. Ağırlıkta azalma ve çift-kavramalı şanzımanın yakıt tüketimine katkısı da en az %5 oranında olması şaşırtıcı olmayacaktır.

En son olarak JLR’ın mevcut fabrikalarında yatırımlarını arttırdığı gibi ayrıca Slovakya’da da yeni bir fabrika hazırlığında olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Oldukça zengin bir grup olan Tata’yı arkasına alan JLR öyle görünüyor ki Alman premium rakipleri Audi, BMW ve Mercedes’i önümüzdeki yıllarda artık çok daha fazla terletecek gibi görünüyor. Ayrıca JLR bu gidişle başka markalara da motor temini yapabilir. Sonuçta ortada 1.5lt’den başlayıp, 2.0lt olarak devam eden ve 3.0lt’ye kadar uzanan oldukça güçlü ve verimli modüler benzin motorları söz konusu. Ayrıca dizel seçenekler de en az benzin motorlar kadar iddialı. Bize göre tüm bu gelişmelerin sonucu olarak önümüzdeki yıllarda bir başka aracın motor kaputu altında Jaguar motoru görmek bile mümkün olabilir diye düşünüyoruz.

Jaguar ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Jaguar F Type

Jaguar XE

Jaguar XF

Jaguar F Pace
Jaguar XJ
Land Rover Discovery Sport
Land Rover Discovery
Range Rover Evoque
Range Rover Sport
Range Rover