Dünyanın en güvenli aracı Alfa Romeo Stelvio mu?

Avrupa’da faaliyet gösteren bağımsız çarpışma testi kurumu Euro NCAP, normalde 1-2 veya en fazla 3 modelin çarpışma testlerini tek seferde yayınlarken, dün sürpriz bir şekilde tam 9 aracın çarpışma testini birden yayınladı. Bu modellerin arasından aldığı yüksek puanlar sayesinden en dikkat çekici araç ise şüphesiz Alfa Romeo’nun D Segmenti Crossover modeli Stelvio modeli oldu. 


Alfa Romeo Stelvio fiyat analizi

Yetişkin güvenliğinden %97, çocuk güvenliğinden %84 ve yaya güvenliğinden de %71 almayı başaran modelin bu değerlerinden daha yüksek bazı değerler olsa da, Stelvio bu skoru %60 güvenlik donanımı ile almayı başardı. Diğer taraftan Alfa Romeo’nun geçtiğimiz yıl aynı teste giren ve Stelvio ile aynı platforma sahip modeli Giulia, yetişkin güvenliği konusunda %98 ile daha yüksek bir puan almış olsa da %81 çocuk güvenliği ve %69 da yaya güvenliği ile Stelvio’nun gerisinde bulunuyor. Giulia’nın güvenlik donanımları ise Stelvio ile aynı ve %60 olarak belirtiliyor. Kısacası sadece yetişkin güvenliğine değil de genel değerlendirmeye bakılacak olursa Stelvio modeli Giulia modelinden daha güvenli denilebilir. 
Solda Alfa Romeo Giulia, sağda Alfa Romeo Stelvio Euro NCAP sonucu
Diğer taraftan daha önce yaptığımız analizlerimizde Volvo’nun 2015 yılında satışa çıkan E Segmenti Crossover modeli yeni XC90’ın hem Euro NCAP hem de A.B.D kökenli IIHS kurumundan en yüksek puanları alarak halen satışta olan otomobiller içinde en güvenli araç olduğunu tespit etmiştik. Ancak Alfa Romeo Stelvio’nun testleri sonrası duruma tekrar göz atmaya karar verdik.
Volvo XC90 – Alfa Romeo Stelvio karşılaştırması
Bu doğrultuda aşağıda Volvo XC90 ve Alfa Romeo Stelvio’nun sonuçlarını yan yana getirdik ve her 2 aracın da eşit bir şekilde yetişkin korumasını sağladığını görüyoruz. Diğer taraftan çocuk güvenliğinde XC90 modeli Stelvio’dan %3 ve yaya güvenliğinde de %1 daha yüksek puan almış. Yani Stelvio, XC90’ın çok az bir miktar gerisinde görünüyor. Ancak burada dikkat çekici nokta XC90’ın güvenlik donanımları %100 iken Stelvio’nun %60 olmasıyla dikkat çekiyor. Aklımıza takılan soru ise; “Stelvio’nun güvenlik donanımları da %100 olsaydı puanlama nasıl değişirdi?”şeklinde yer alıyor.  

Solda Volvo XC90, sağda Alfa Romeo Stelvio Euro NCAP sonucu
Bu arada her 2 aracın da detay sonuçlarına bakmakta fayda var diye düşünüyoruz. 
Aşağıdaki karşılaştırmalı görsellerden de anlaşılacağı gibi her 2 aracın da sonuçları birbirine oldukça yakın. Ancak Stelvio’nun yeşilleri yani “En İyi – Good” olarak adlandırılabilecek notu XC90’dan 2 bölge daha fazla ve bu da Stelvio’nun XC90 ile aynı %97 notunu almasına rağmen daha güvenli olduğunu gösteriyor. Çocuk güvenliğinde ise notu açıklanmış olmasına rağmen Volvo XC90’için yeterli bilgi yer verilmiyor ve bu nedenle de karşılaştırmasını yapamıyoruz. 
Solda Volvo XC90, sağda Alfa Romeo Stelvio Euro NCAP detaylı sonuçlar
SONUÇ
Görüleceği gibi Alfa Romeo Stelvio, dünyanın en güvenli aracı olarak adlandırılan Volvo XC90’dan yetişkin güvenliği açısından daha başarılı bir korumaya sahip. Ayrıca bu başarıyı daha düşük güvenlik donanımı ile de sağlayabilmiş ve bu detay da oldukça önemli. Çocuk ve yolcu güvenliği değerleri ise oldukça yakın ve bu da Stelvio’nun XC90 ile hemen hemen aynı güvenliğe sahip olduğunu teyit ediyor. Şimdi sıra Volvo’nun “Dünyanın en güvenli otomobili” olarak adlandırdığı ve geçtiğimiz aylarda tanıtımını yaptığı XC60 modelinde. Bakalım iddia edildiği gibi bu araç XC90 ve Stelvio’yu geçebilecek mi?
Alfa Romeo Stelvio çarpışma testi videosu
Facebook Comments