Opel Insignia GSi tanıtıldı

Opel’in geçtiğimiz yıl yenilenen D Segmenti modeli Insignia’ya markanın geçmiş yıllarda sık bir şekilde kullandığı ve oldukça da fazla sevilen GSi versiyonu eklendi. Sportif özellikleri ile bilinen bu versiyon, bir önceki kasa Insignia modelinde yer almıyordu. 

2.0lt turbo-benzin 260ps güce ve 400nm torka sahip motorun güç verdiği Insignia GSi’da güç akıllı 4×4 sistemine 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman vasıtasıyla aktarılıyor. 0-100km/saat verileri henüz açıklanmamış olsa da, bir önceki Insignia modelinden 66ps daha güçsüz olmasına rağmen Nürburgring pistinde daha hızlı olduğu resmi olarak açıklanıyor. Ayrıca bir önceki modelin OPC versiyonunda 0-100km/saat hızlanma 6 saniye olduğu düşünülürse GSi’ın da en çok 6 saniyede hızlanmasını tamamlayabileceği tahmin edilebilir. Daha düşük hacim, daha az silindir ve daha az güce rağmen tur performansının daha iyi olmasının ana nedenleri olarak ise ağırlığın tam 160kg daha az olması ve ağırlık merkezinin de daha aşağıda olması gibi görünüyor.
Ayrıca GSi modeline özel daha kısa ve sert yaylara sahip adaptif süspansiyon sisteminin de yol tutuşta büyük etkisi var ve arka aksta tork yönlendirme özellikli akıllı 4×4 sisteminin de bambaşka bir sürüş tecrübesi sunduğu belirtiliyor. Süspansiyon, direksiyon, şanzıman ve pedal tepkisini tamamen değiştiren sürüş modları ise Standart, Tour, Sport ve GSi-Competition olarak 4 farklı seçeneğe sahip.
Opel Insignia GSi modelinin ülkemize gelip gelmeyeceği henüz belli olmasa da ürün gamını renklendirmesi açısından gayet güzel bir seçenek olabilir. Daha önceki kasa Insignia modelinde yer alan OPC’nin 2.8lt V6 motora sahip olduğu düşünülürse, benzer performans sahip GSi’ın 2.0lt motor ile vergi açısından avantajı modelin satılma ihtimalini güçlendiriyor diyebiliriz. Bu arada oldukça güçlü bir dizel motora sahip Insignia GSİ versiyonunun da yolda olduğu belirtiliyor. 

Facebook Comments