Almanların 13 milyon aracın geri çağırması ne anlama geliyor?

VW’in A.B.D’de başına büyük işler açan “Emisyon Skandalı” sonrası dizel motorlar dünya çapında adeta hedef konumuna geldi ve bu doğrultuda da 2 yıldır emisyon tartışmaları hiç bitmedi. Öyle ki birçok ülke dizel motorlara ya ek vergiler getirmeye başlayacak ya da bu motorlar için bir son kullanma tarihi belirleyecek. Kısacası dizel motorların otomobillerde kullanımının sonu göründü de diyebiliriz. 

VW’in başını çektiği ve aynı motorlara sahip olmaları nedeniyle Audi ve Porsche’ye de sıçrayan bu skandala Mercedes ve BMW’nin de adı zaman zaman karışmıştı. Yani aslında VW Emisyon Skandalı için “Buz Dağı’nın sadece görünen kısmı” da diyebiliriz. Bu olayın daha birçok markaya sıçrayacağını tahmin etmek de hiç zor değil.
İşte tam da bu noktada 1-2 gündür yaşanan gelişmeler oldukça dikkat çekici. İlk olarak Mercedes 3 milyon aracını geri çağıracağını resmi olarak açıkladı. Genellikle kompakt araçlarda yer alan dizellerin çağrılacağı belirtiliyor ve bu da Mercedes’in 1.5lt dizel ve 1.6lt dizel Renault motorları kullanmasıyla alakalı olabilir. Hatırlanacak olursa Renault da ilgili Fransız resmi kurumları tarafından emisyon konusunda takip altına girmişti. Bu nedenle Mercedes, düşük hacimli dizel Renault motorlarını kullanmakla başına büyük iş açmış olabilir. 
Diğer taraftan gayri-resmi olarak alınan bazı haberlerde Audi ve BMW’nin de bu geri çağırmaya katılacağı ve 3 Alman premium markada toplam sayının 13 milyon aracı bulabileceği açıklandı. Kısacası Avrupa çapında dev bir dizel motorlu araç geri çağrılması ufukta göründü ve buna ülkemizdeki araçlar da dahil olacak gibi görünüyor. 

3 markanın neden böyle bir geri çağırma yaptığı ise oldukça ilginç nedenlere sahip.
  • Almanya’nın Hamburg şehrinde dizel araçlar bazı yollarda yasaklamaya başlayacak ve 3 marka da yasaklanmış araçlara sahip olmak istemiyor. Ayrıca bu yasakların diğer eyaletlere de sıçrama ihtimali bulunuyor. Yasaklı araçlara sahip büyük imaj kaybına neden olabilir.
  • Daha temiz ve verimli dizel motorlar ortaya çıkarabilmek. 
  • Avrupa’nın havasını daha temiz tutabilmek.
  • Dizelin imajını geri kazandırabilmek.
Yukarıda saydığımız maddelerden ilki 3 markanın bir nevi ortak açıklaması olabilecekken, diğer 3 madde Mercedes’in amaçları arasında yer alıyor ancak markaların ortak hareket ettiği düşünüldüğü zaman toplu bir düşünce de denilebilir. 
Fakat burada şöyle bir itiraz yapmakta fayda var; “Madem bu 3 marka da şu anda bu kadar çevreci ve çözümcü bir yol izliyor, hatta rakip olmalarına rağmen dizel emisyonu konusunda bir araya gelebiliyor, neden bu güne kadar bu birlikteliği göstermediler? Dizellerinin kirli olduğunu yeni mi öğrendiler?” gibi sorular ilk başta aklımıza geliyor. 
Bu arada şunu hatırlatmakta fayda var; Dizel motora sahip araçlar Avrupa’da kan kaybetmeye devam ediyor ve satışlarda hissedilir düşüş var. Bu da özellikle 3 premium Alman markayı fazlasıyla korkutmuş gibi görünüyor. Üstelik Mercedes’in payına düşen EU5 ve EU6 tipinde motora sahip 3 milyon “Gönüllü” geri çağırmanın maliyetinin de 190milyon Euro’yu bulabileceği belirtiliyor. Bu sayı 13 milyona göre genişletilirse 800milyon Euro’nun üstünde bir değer ile karşılaşıyoruz. 
Bize göre Mercedes’in 3 milyon ve diğer 2 markanın da 10 milyon aracını geri çağırma ihtimali ve daha temiz-daha verimli dizel vaat eden 800milyon Euro’luk çözümlerinin tek nedeni bu değerden daha yüksek oranda bir ceza alma korkusu, dizel satışlarının düşmesi ve olası bir cezada imaj kaybı yaşamak diyebiliriz. Tüm bu çözümlerin resmi Alman makamları ile birlikte gerçekleştirilmesi ise tabir-i caiz ise durumu “Almanya olarak en hafif şekilde atlatma çabası” olarak görünüyor. İlerleyen zamanlarda gelebilecek itirazlara “Çalışmaya çok önceden başladık, niyetimiz iyi” demenin bir yöntemi de olabilir. 

Tabii Almanya’da durum böyleyken A.B.D’ye olan yansımaları da bir süre sonra karşımıza çıkabilir. Kıssadan hisse bu geri çağırma ABD ve Almanya arasında süregelen emisyon savaşlarının bir kolu gibi görünüyor da diyebiliriz. Almanyalar dizelden ne kadar gelir sağladıkça Amerikalılar da Tesla gibi tam elektrikli markalarının önünü açabilmek için savaşı kızıştıracak gibi görünüyor. 
Facebook Comments