Subaru’nun müthiş Nürburgring derecesi neden bu kadar değerli?

Son yıllarda bütün otomobil markaları Nürburgring pistine daha da bir önem vermeye başladılar. Super Sport otomobillerin bu piste çıkıp önemli dereceler yapmasına alışığız ancak Sedan, HB ve önden çekişli araçların da artık daha sık bir şekilde çıkması, piste olan ilginin de artmasını sağladı. Sadece otomobil markalarının değil isteyen herkesin belli bir ücret karşılığında aracının limitlerini zorlayabildiği belki de dünyanın en bilinen yarış pistinin en son konuğu ise Subaru Impreza modeli oldu. 

Hatırlanacak olursa bir önceki Subaru Impreza WRX STi modeli Nürburgring pistine 2010 yılında çıkmış ve elde ettiği 7 dakika 55 saniye derecesiyle bir süre en hızlı Sedan ve 4 kapılı otomobil unvanına sahip olmuştu. Ancak daha sonra kendinden oldukça güçlü olan Porsche Panamera ve Alfa Romeo Giulia bu rekoru geri almıştı. Ayrıca Honda Civic Type-R da 4 kapılı yapısı dikkate alındığı zaman aynı kategoriye alınabilir ve elde ettiği 7:43.80 derecesi ile Impreza’nın üstünde yer alıyor. 

Diğer taraftan Subaru, oldukça özel bir Impreza WRX STi modelini yaklaşık 1 aydır Nürburgring pistinde deniyordu ve bu denemelerin sonucu da sonunda açıklandı. Yağmurlu ve oldukça ıslak bir zeminde elde edilen 6:57.5’lik yani 7 dakikanın hemen altındaki derecesiyle inanılması güç bir rekora imza atan modelin elde ettiği bu zaman onu Hyper Sport Porsche 918 Spyder modelinin hemen altına yani 6. sıraya yerleştiriyor. Bu sayede Impreza 2015 yılında Lamborghini Aventador LP 750-4 Superveloce modelinin üzerine çıkarıyor. Kısacası karşımızda sadece Sedan veya 4 kapılı olarak değil Nurburgring pistinde tüm zamanların 6. en iyi derecesini elde etmiş bir model bulunuyor. 
Nürburgring ilk 10
Diğer taraftan bu dereceyi elde eden Subaru Impreza WRX STi, Prodrive tarafından elden geçirilmiş oldukça modifiyeli bir araç olmasıyla dikkat çekiyor. Yani fabrika çıkışı değil. Normalde 314ps güce sahip olan 2.5lt turbo-benzin motor yapılan modifikasyonlarla 608ps güce kavuşmuş. Bu güç 4×4 çekiş sistemine kısa oranlara sahip 6 ileri manuel şanzıman ile aktarılıyor. Ayrıca önemli bir hafifletme operasyonuna da tabii tutulan modelin tavanı ve dev arka spoyleri karbon fiberden üretilmiş. Yol tutuşu artırabilmek için ise BBS üretimi 19inc jantlar ve Yokohoma Advan Sport lastikler tercih edilmiş. Ayrıca süspansiyon sistemi ve frenler de ciddi şekilde geliştirilmiş. 
Tüm bu yapılan işlemler sonucu ortaya bir nevi yarış aracı çıkmış ve araç için fabrika çıkışı demek görüleceği gibi imkansız. Karşımıza yarışlara bile katılabilecek bir Impreza duruyor ve kırdığı rekorun “En hızlı 4 kapılı” olarak adlandırılması da bu nedenle bize göre imkansız. Ancak burada esas dikkat edilmesi gereken aracın elde ettiği tur zamanının 6. sırada yer alması ve kendinden daha güçlü ve özel araçları geçmiş olması diyebiliriz. 
Örneğin 2.2 saniye fark attığı Lamborghini Aventador LP 750-4 Superveloce hem Impreza WRX STI Type RA NBR Special’dan daha güçlü hem de benzer şekilde 4×4 sistemine sahip. Listenin en başında yer alan NextEV ve Radical gibi markalar için de standart araçlar demek oldukça zor. Yani Subaru, 4 kapılı ve günlük kullanıma uygun bir araçtan Super Sport, Hyper Sport ve sadece pistlere göre tasarlanmış standart dışı araçlara yakın hatta daha üstün bir performans elde etmiş. Bu arada Subaru yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre elde edilen rekor Nürburgring pistinin ölçüm cihazlarıyla kaydedilmiş ve pist yetkileri tarafından onaylanmış. Bu nedenle öyle veya böyle araç 6. sırayı resmi olarak kapmış durumda da diyebiliriz ve yeni Nürburgring listesinde karşımıza çıkacaktır. 
Subaru yetkilileri ise böyle bir araç hazırlanmasının esas nedeni olarak, yakın zaman önce tanıtılan WRX STI Type RA donanımlı Impreza ve BRZ modellerine dikkat çekmek olduğunu açıkladı. Ancak bize göre bu oldukça yüzeysel bir amaç ve esas nedenin, tüm rekorları bir kenara bırakacak olursak Subaru’nun neler yapabileceğini üstü kapalı olarak ve övünmeden göstermek olduğunu düşünüyoruz. Özellikle başarılı bir 4×4 sisteminin bu tip pistlerde ne kadar önemli olduğu açık bir şekilde belli oluyor. Öyle ki pist birincisi elektrikli ve prototip olarak bile adlandırabileceğimiz 1360ps gücündeki NextEV Nio EP9 aracından sadece 11.6 saniye geride olması bunu kanıtlıyor. 
Nürburgring altıncısı Subaru Impreza WRX STI Type RA NBR Special (608ps güç, tahmini 1350-1400kg ağırlık)

Nürburgring birincisi Next EV Nio EP9 (1360ps güç, 1735kg ağırlık)

Nürburgring ikincisi SR8LM (455ps güç, 650kg ağırlık)
Facebook Comments