BMW i3 makyajlandı

BMW’nin 2013 yılında 2014 model yılı olarak üretmeye başladığı elektrikli modeli i3, aradan geçen 4 yılın ardından makyajlandı. Ülkemizde elektrikli otomobillere tanınan %15 ÖTV oranı sayesinde; içten yanmalı motora sahip modellerin aksine yurt dışı ile daha yakın fiyatlara sahip olan model, bu sayede Türkiye yollarında en fazla görülebilen elektrikli otomobil unvanına sahip bile diyebiliriz. 

BMW i3’te yapılan makyaj operasyonu, aşağıdaki karşılaştırmalı görselden de anlaşılacağı gibi aracın ön kısmında yoğunlaşıyor. Daha sportif ve tamamen farklı bir tampon tasarımının yanında, daha önceden aracın elektrikli olduğunu vurgulayan ve hem böbrek hem de aracın çeşitli yerlerinde kullanılan mavi renkli detaylardan artık vazgeçilmiş gibi görünüyor. Bize göre bu yerinde bir karar olur ve bu sayede aracın daha kaliteli durduğunu düşüyoruz. Aracın arkasında ise makyaj operasyonu oldukça sınırlı geçmiş ve makyajdan çok güncelleme demek daha doğru olacaktır. Aracın içinde ise yeni dekor detayları ve farklı tarzda döşeme seçenekleri haricinde önemli bir değişiklik bulunmuyor. Yeni sunulmaya başlanan jant seçenekleri ise makyaj operasyonunun hissini yükseltmeye çalışıyor diyebiliriz.

Altta makyajlı BMW i3
Görünümünde ön tasarım aricinde önemli bir değişiklik barındırmayan modelin motorunda ise bir güç artışı gerçekleşmemiş ve eskisi gibi 170ps güce sahip. Ayrıca 190km (üst seçenek 312km) olan fabrika verisi menzil ve ortalama kullanıcı değeri olarak belirtilen 160km’lik (bir üst seçenek 200km) menzilde de bir değişiklik bulunmuyor. Ancak yeni sunulan kablo ile makyajlı i3 3 saatte tamamen şarj edilebiliyor ve bu değer bir önceki kabloya göre tam 5 kat daha hızlı. 
Diğer taraftan yeni tanıtılan i3s versiyonunda 184ps güce ve 269nm torka sahip daha güçlü bir motor yer alıyor. i3S versiyonunda hızlanma değeri 0.3 sn daha iyi bir şekilde gerçekleşiyor ve model 0-100km/s hıza 6.9saniyede çıkabiliyor. Maksimum hızı ise standart i3 modeline göre 10km/s daha fazla ve 160km/s olarak ayarlanmış. BMW i3s ayrıca sportif süspansiyon sistemi sayesinde yere 1.3cm daha yakın ve dolayısı ile bu değer aracın topam yüksekliğine de aynen etkilemiş. Ayrıca yol tutuşa fayda sağlaması açısından kullanılan jantlar da daha geniş seçilmiş. Geniş çamurluklar da sportif algıyı fazlasıyla destekliyor. Tabii bunda kullanılan renklerin de etkisi yer alıyor.

Önde BMW i3S
Önümüzdeki ay ortalarında başlayacak olan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtımı yapılacak olan makyajlı i3 ve sportif i3s, daha sonra çeşitli ülkelerde satışa sunulacak. Fiyatında önemli bir değişiklik beklenmezken, ülkemizde  halen 191.600TL giriş seviyesi fiyatıyla (190km menzil) satıldığını belirtmekte fayda var. 320km menzile sahip model ise 200.200TL’den başlıyor.