VW T-Roc tanıtıldı

0
518
VW’in B Segmenti Crossover sınıfında yer alacak olan modeli T-Roc sonunda tanıtıldı. Uzun bir zamandır kimi zaman kamuflajlı ve kimi zaman da üretim hali ile resmi olmadan fotoğrafları yayınlanan modelin, bize göre en dikkat çekici noktası diğer VW modellerine göre nispeten daha farklı bir görünüme sahip olması gösterilebilir. Her ne kadar markanın A.B.D ve Çin pazarı için ürettiği VW Atlas ile bazı önemli benzerlikleri bulunsa da, 2 model arasında oldukça geniş bir sınıf farkı yer alıyor. 

Genel anlamda sportif hatları ile dikkat çeken T-Roc, bulunduğu sınıfta Nissan Juke, Opel Mokka, Honda HR-V, Toyota C-HR, Renault Captur, Fiat 500X, Peugeot 2008 ve benzeri modeller ile rekabet edecek. Boyutları konusunda henüz net bir bilgi bulunmasa da görünüşü itibariyle B Segmenti Crossover modelleri arasında Toyota C-HR ve Honda HR-V gibi büyük ölçülere sahip olacağı anlaşılan model, bu doğrultuda rakipleri arasında en iri model olarak bile karşımıza çıkabilir diye düşünüyoruz. 

Aracın iç tasarımı ise markanın yine B Segmentinde yer alan HB modeli yeni Polo modeli ile benziyor gibi görünse de aslında yerleşim farkları bulunuyor ve dış görünüm olarak andırdığı büyük büyük ağabeyi Atlas’ın kokpitinden de birçok tasarım detayını elde ettiğini görüyoruz. Hatta havalandırma ızgaralarında yer alan küçük fark olmasa, birbirleri ile aynı bile demek mümkün olabilirdi. Gerek dış tasarımda bazı benzerliklerin olması, gerekse de kokpitin ikiz kadar birbirine benzemesi, VW’in özellikle bundan sonraki SUV, Crossover ve Pikap modellerinde bu tasarım dilini benimseyeceğini gösteriyor.  
VW T-Roc, yeni VW Polo ve VW Atlas kokpitler
Modelde kullanılacak motorlar ise henüz net bir şekilde açıklanmadı ancak 3 farklı benzin ve 3 farklı da dizel motor kullanılacağı belirtiliyor. Ayrıca 7 ileri DSG otomatik şanzıman ve Sürekli 4×4 çekiş sistemi de seçenekler arasında yer alıyor.
Benzin 
  • 1.0lt turbo-benzin 115ps, sadece 6 ileri manuel ve 4×2-önden çekiş
  • 1.5lt turbo-benzin 150ps, DSG oto. ve 4×4 seçeneği mevcut
  • 2.0lt turbo-benzin 190ps, sadece DSG oto. ve 4×4 
Dizel
  • 1.6lt turbo-dizel 115ps, sadece 6 ileri manuel ve 4×2-önden çekiş
  • 2.0lt turbo-dizel 150ps, DSG oto. ve 4×4 seçeneği mevcut
  • 2.0lt turbo-dizel 190ps, sadece DSG oto. ve 4×4 
VW T-Roc 2017 Eylül sonunda Frakfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak ve ardından da yıl sonuna doğru satışa sunulacak. Ülkemizde ise 2018 başında satılması beklenebilir ve fiyatının da B Segmenti Crossover sınıfının üst dilimlerinde yer alabilir. Bu doğrultuda 100.000TL civarında bir başlangıç fiyatı sürpriz olmayacaktır diye düşünüyoruz.