Honda HR-V-Fiat 500X-Nissan Juke-Opel Mokka-Renault Captur Karşılaştırması

Sub-Kompakt yani B Segmenti Crossover sınıfı günden güne daha da genişlemeye devam ediyor. Gerek küçük boyutları gerekse de yerden yüksek olmaları sayesinde şehir kullanımına çok uygun olan bu araçlar ülkemizde de oldukça seviliyor. Bu sınıfın ülkemizde satılmaya başlanan son üyesi ise Honda HR-V modeli oldu.
Bu doğrultuda sınıfında bulunan diğer modeller ile teknik, boyut, fiyat ve görünüm olarak karşılaştırma yapacağız. En çok satış yapma potansiyeli olan benzinli motor-otomatik şanzıman kombinasyonuna sahip modelleri konuk ediyoruz. Dizel modellerin fiyatları da benzinli modellere göre oldukça yüksek ve her modelin dizel-otomatik seçeneği bulunmuyor. 
Mazda CX-3 modeli de testimizde olsun isterdik ancak benzinli motor seçeneği bulunmuyor. SSangYong Tivoli modeli de bu sınıfta bulunuyor ancak bu modele de çok fazla ilgi olmaması nedeniyle hariç tuttuk. Bu sınıfta bulunan bir diğer model de Peugeot 2008. Ancak sunulan benzinli motor rakiplerinden güç olarak oldukça geride. Bu nedenle bu modeli de hariç tutuyoruz. SSangYong Tivoli ise düşük satış adetlerine sahip. Ancak en çok Mazda CX-3 modelinin benzinli-otomatik kombinasyonu ile bu karşılaştırmada olmasını çok isterdik. Bu nedenle sonuç kısmında bu modelden kısa bir şekilde bahsettik.

Ölçü Karşılaştırması
5 model arasında Honda HR-V uzunluk ve dingil aralığı olarak rakiplerinden daha uzun. Bu da özellikle arka diz mesafesi ve bagaj hacmi olarak daha iyi olduğunu gösteriyor. Zaten marka arka yaşam alanı konusunda iddialı açıklamalarda bulunuyor. Genişlik olarak ise Fiat 500X modeli rakiplerinden üstün. Opel Mokka en yüksek araç olmasıyla dikkat çekerken uzunluğu da Honda HR-V modeline oldukça yakın. Nissan Juke ise neredeyse her ölçüde rakiplerinden daha küçük. Sadece Renault Captur’dan daha uzun ancak diğer ölçüleri Captur’dan daha küçük. Genel anlamda ise HR-V, Mokka ve 500X birbirlerine oldukça yakın ölçülere sahipken, Captur ve Juke daha küçük kasaya sahip olmaları ile dikkat çekiyorlar.

BMW 4.18i Coupe mi? Mercedes C180 Coupe mi?

Fiat 500X-Honda HR-V-Nissan Juke-Opel Mokka-Renault Captur ölçüler (yeşil en büyük – turuncu en küçük)
Teknik Karşılaştırma
Honda HR-V modelinde atmosferik bir motor bulunmasına rağmen VTEC teknolojisi sayesinde ürettiği güç ile turboya çok da ihtiyacı olmadığını ortalama performans değerleri ile gösteriyor. Diğer taraftan 3 farklı tüketim değeri de rakiplerinden daha düşük. Bu da üzerinde bulunan motorun başarısını gösteriyor.

Yeni – Eski Audi A5 Coupe Karşılaştırması

Diğer taraftan Opel Mokka kuvvetli bir motora sahip ancak testin en ağır modeli olması nedeniyle performans olarak bezner motora sahip Fiat 500X modelinin gerisinde kalıyor. Ayrıca tüketim değerleri de testin en kötüsü. Nissan Juke modelinde bulunan atmosferik motorun teknolojisi rakiplerinin gerisinde ve bu da modelin hem testin en kötü performansına sahip olmasını hem de tüketiminin Opel Mokka’nın ardından en kötü olmasına neden oluyor. Renault Captur ise listenin en hafifi ve listenin en düşük hacimli motoruna sahip olmasına rağmen turbo sayesinde ideal bir güç üretiyor ve gerek hızlanması gerekse de tüketim olarak başarılı değerlere sahip. 
Fiat 500X-Honda HR-V-Nissan Juke-Opel Mokka-Renault Captur teknik ve performans (yeşil en iyi – turuncu en kötü)
Fiyat Karşılaştırması

Listemizin en pahalı modeli olarak Honda HR-V hemen kendini gösteriyor. Nissan Juke ise artık hem tasarım he mde teknik olarak eskidi ve yenilenmesi şart oldu. Sınıfının öncülerinden olan model gerek teknik olarak gerekse de sunduğu iç hacim olarak rakiplerinin gerisinde kaldı. Bize göre bu nedenlerden dolayı da listenin en ucuzu konumunda. Görünüm olarak makyajlı modelini seçtiğimiz Opel Mokka’nın fiyatı ise mevcut kasaya ait ve makyajlı model satılmaya başlanınca fiyatları 4000-5000TL civarında artabilir. Jeep Renagade’in kardeş modeli olan Fiat 500X ise sunduğu özelliklere, motora ve çift kavramalı şanzımanı ile Honda’dan sonra listenin en pahalı modeli ancak aralarında yine de 19.000TL fark var. Renault Captur ise listenin küçük

Makyajlı Ford Ranger fiyatları açıklandı, rakipleri ile durum nedir?

Fiat 500X-Honda HR-V-Nissan Juke-Opel Mokka-Renault Captur fiyatlar (yeşil en ucuz – turuncu en pahalı)
SONUÇ

Listenin tamamına bakıldığı zaman Honda HR-V’nin fiyat konusunda benzer donanım seviyesine sahip en yakın rakibine bile 19.000TL fark attığını görüyoruz. Bu gerçekten de böyle bir sınıfta olmaması gereken bir fark olarak göze çarpıyor. Ayrıca liste dışından bir örnek verecek olursak Mazda’nın aynı sınıfta bulunan turbo-dizel motora, 4×4 çekiş sistemine ve oldukça dolu Power donanıma sahip olan modelinin 99.700TL fiyata sahip olduğunu görüyoruz. Bu da Honda HRV’nin gereksiz derecede pahalı olduğunu gösteriyor diyebiliriz. Fiyat o kadar yüksek ki, bir üst sınıfta bulunan VW Tiguan 1.4TSI 150ps DSG otomatik Trendline modeli bile 102.844TL fiyat etiketine sahip. Ayrıca VW Tiguan’ın bulunduğu Kompakt-Crossover sınıfının en pahalı aracı olduğunu da belirtmekte fayda görüyoruz. 
Bize göre Honda HR-V modelinin fiyatı en az 10.000TL yüksek belirlenmiş. 1.5lt atmosferik motora-otomatik ve orta donanım seviyesi için istenen 100.900TL ile benzer özelliklerde Audi, BMW ve Mercedes kompakt HB modeller bile alınabiliyor. Ayrıca Audi’nin yeni tanıtılan ve Sub-Kompakt Crossover sınıfının tek premium üyesi olacak olan Q2 modeli yıl sonunda satılmaya başlanacak. Bize göre Audi Q2  fiyatı da 100.000TL-105.000TL civarında olacaktır. Bu da Honda HR-V’nin kendini premium bir model olarak gördüğünü gösteriyor. Tasarım ve teknik olarak bu derece başarılı bir aracın bu kadar yüksek fiyatlar ile satışa sunulmuş olması bize göre satışları çok ciddi etkileyecektir. Bunun sonucu olarak da sadece aracın fanatikleri Honda HR-V modeline ilgi gösterecektir diye düşünüyoruz. 

Görünümler

Facebook Comments