Yeni VW Polo tanıtıldı

VW’in B Segmentinde yer alan HB modeli Polo modeli bu öğlen saatlerinde Berlin/Almanya’da yapılan bir etkinlik ile tanıtıldı. Yaklaşık 1-2 aydır üretim modeli araçları kamuflajsız olarak caddelerde görüntülenen modelin dış görünümü mevcut modele göre çok önemli değişiklikler barındırmıyor olsa da iç tasarımın baştan aşağı ve köklü bir şekilde değişmiş olması dikkat çekiyor. 

4053mm uzunluğu ile bir önceki jenerasyonun 3970mm uzunluğundan 83mm daha büyük olan yeni Polo’nun iki dingil arası mesafesi de 94mm artışla 2562mm’ye yükselmiş. Bu da arka koltuk diz mesafesinin teorik olarak ciddi miktarda artabileceğini gösteriyor diyebiliriz. Üstelik bagaj hacmi de 351lt olarak açıklanıyor ki, bir önceki kasadan yaklaşık 70lt daha geniş bir hacme sahip olduğu anlamına geliyor. Yakın zaman önce baştan aşağı yenilenen yeni Seat Ibiza ile aynı MQB A0 platformuna sahip olan yeni Polo ile yeni Seat Ibiza’nın ölçüleri ise hemen hemen aynı. Bu durum, yeni VW Polo’nun aynen kardeşi yeni Seat Ibiza gibi ciddi anlamda büyüdüğü anlamına geliyor.
Aracın dışında sadece büyüme ile alakalı tasarım farklarından bahsedilebilecekken, içindeki muazzam değişim gerçekten de takdire değer diye düşünüyoruz. VW’in klasik kokpit anlayışı yeni model ile birlikte uçup giderken, yerine son dönemlerde karşımıza çıkan VW konsept modellerde karşılaştıklarımıza benzer ve oldukça modern bir kokpit gelmiş. Öyle ki, bir önceki kokpite göre en ufak bir benzerlik bulunmuyor da diyebiliriz. Gövde rengi ile aynı olan ve kokpiti ikiye bölen kalın detay vites kolunun 2 tarafında da kendini net bir şekilde gösterirken, krom kaplı açma kollarına kadar da uzanıyor. 
Elimizdeki görsellerden anladığımız kadarıyla en donanımlı versiyonlar karşımıza çıktı ve gerek orta konsoldaki dev bilgi eğlence ekranı, gerekse de tamamen dijital göstergeler kokpitin oldukça zengin görünmesini sağlıyor olsa da, daha düşük donanım seviyelerinde sunulacak olan küçük ekranlı (6.5inch) bilgi-eğlence sistemlerini ve analog göstergeleri görmek şart diye düşünüyoruz. Sonuçta satılacak araçların belki de ancak %5 kadarı görsellerdeki kadar donanımlı araçlardan oluşacaktır. Birçok üst segmentte görmeye alıştığımız güvenlik donanımları ise yeni VW Polo’da opsiyon listesine eklenmiş. Yaya izleme ve fren yardımcısı gibi sistemler araçta donanım özelliklerine göre standart olarak sunulacak veya opsiyon olarak alınabilecek. 
Modelde kullanılacak motor ve şanzıman seçenekleri ise tüm VW Grubu modellerinde ya kullanılıyor ya da kullanılmaya başlanacak seçeneklerden oluşuyor ve aşağıdaki şekilde yer alıyor. 
  • 1.0lt atmosferik-benzin 65ps
  • 1.0lt turbo-benzin 90ps (CNG), 95ps ve 115ps
  • 1.5lt turbo-benzin 150ps
  • 1.6lt turbo-dizel 80ps ve 95ps
  • 2.0lt turbo-benzin 200ps
Bu motorlardan 1.0lt atmosferik 65ps ve 1.0lt turbo-benzin 90ps CNG olanlar sadece 6 ileri manuel şanzıman ile satışa sunulacakken, diğer seçeneklerde 7 ileri DSG şanzıman ekstra ücret karşılığında tercih edilebilecek. GTi modelinde ise hatırlanacak olursa geçtiğimiz yıllarda 1.4lt motordan 1.8lt motora geçilmişti. Şimdi ise 2.0lt 200ps gücünde motor ile sunulacak. Bu motor ile Polo GTi 0-100km/saat hızlanmasını 6.7saniyede tamamlayabiliyor. 
5 farklı donanım seçeneği ile sunulacak olan yeni VW Polo, bir marka klasiği haline gelen Trendline, Comfortline ve Highline paketlerinin yanında Beats ve R-Line paketleri ile satışa sunulacak. Geçmiş dönemlerdeki kokpit monotonluğunu kırarak oldukça fazla renk ve desen seçeneği sunmaya başlayacak olan yeni VW Polo, 14 farklı dış renk, 12 farklı jant, 13 farklı kokpit dekor rengi ve 11 farklı döşeme rengi ile satışa sunulacak. 
Bu yılın sonunda 2018 model olarak satışa sunulması planlanan modelin fiyatları Almanya’da 12.795Euro’dan başlayacak ve diğer versiyon fiyatlarının da oldukça rekabetçi olacağı belirtiliyor.

Facebook Comments