B Segmenti HB fiyat karşılaştırması

Ford’un B Segmenti HB modeli Fiesta geçtiğimiz aylarda yenilenmişti ve ülkemizde de satışına başlandı. 3 farklı motor, 2 farklı şanzıman ve 2 farklı da donanım ile sunulan modelin fiyatları sosyal medya hesaplarımızdan yorum yapan takipçilerimizce oldukça yüksek bulundu. Biz de bu doğrultuda rakipleriyle bir fiyat karşılaştırması yapmak istiyoruz. Bakalım Ford Fiesta’nın farklı motor ve donanım kombinasyonları sınıfı içinde nasıl yer alıyor?


Ford Fiesta’nın açıklanan tüm fiyatları için tıklayınız

Giriş Seviyesi benzin motor – Giriş seviyesi donanım – Manuel şanzıman

 

Tüm özellikleri giriş seviyesi düzeyinde olan araçlar arasında en pahalı seçenek Ford Fiesta olmasıyla göze batıyor. Skoda Fabia ise en düşük fiyata sahip ve 2 araç arasındaki fark 11.100TL gibi yüksek bir değer. Ancak Fiesta’nın motoru rakiplerinden güçlü ve sadece Hyundai i20 ile Kia Rio, Ford ile aynı seviyede.
B Segmenti HB giriş seviye benzin modeller ve fiyatlar
Üst seviye benzin motor – Üst düzey donanım – Oto. şanzıman

 

Bir üst tabloya benzer bir şekilde yeni Ford Fiesta yine en üstlerde yer alıyor ancak kendisinden 650TL yüksek fiyata satılan Toyota Yaris ile karşılaşıyoruz. Toyota Yaris yakın zaman önce makyajlı kasası ile satılmaya başlandı ve fiyatı da bu doğrultuda yüksek. Diğer taraftan bu kategoride en ucuz araç Nissan Micra ancak yeni kasası tanıtılan araç henüz ülkemizde satılmıyor ve mevcut Micra modeli rakipleri arasında artık A Segmenti gibi kaldı. Bu nedenle ucuzluğu çok da bir şey ifade etmiyor diye düşünüyoruz. Micra’dan hemen sonra gelen Kia Rio ise geçtiğimiz aylarda yeni kasasıyla satılmaya başlandı ve sahip olduğu fiyat ile yeni ve güçlü bir model olmasına rağmen uygun bir fiyata sahip. Açıkçası onun için bu listenin en mantıklı aracı bile diyebiliriz.

 

B Segmenti HB üst seviye benzin modeller ve fiyatlar
Üst seviye benzin motor – Üst düzey donanım – Oto. şanzıman
Ford ilk 2 listede olduğu gibi dizel motor-manuel seçeneğinde de en üstlerde ancak Citroen’in C3 modeli burada rekor kırmış durumda. Ford Fiesta’dan 4.400TL daha pahalı olan C3, sahip olduğu daha güçlü motor ile öne çıkıyor. Ancak yine de çok pahalı. Diğer taraftan VW Polo, Ford Fiesta’nın hemen ardından geliyor ancak yeni kasası ile Ford Fiesta’nın üzerine çıkacağını gösteriyor diye düşünüyoruz. Yeni Kia Rio ise listenin en ucuz modeli ve bu açıdan başarılı bir model olarak öne çıkıyor.

 

B Segmenti HB üst seviye dizel modeller ve fiyatlar
SONUÇ
Yukarıdaki 3 farklı fiyat karşılaştırmasından da görüleceği gibi; yeni Ford Fiesta genel anlamda sınıfının en pahalı ilk 3 aracı içinde görünüyor. Ancak geçtiğimiz haftalarda yenilenen yeni VW Polo’nun ülkemize gelmesiyle işler değişebilir. Yeni VW Polo ya Ford Fiesta ile aynı fiyata sahip olur ya da onu geçerek sınıfının belki de en pahalı aracı olabilir.
Facebook Comments