Yeni – Eski VW Polo Karşılaştırması

VW’in B Segmentinde yer alan ve başarılı satış adetlerine sahip olan Polo modeli yenilendi ancak bazı tartışmaları da beraberinde getirdi. VW’e pek de sempati ile bakmayan birçok kişi eleştirilerini sertleştirirken, VW markasına sempati duyan kişiler aracı fazlasıyla beğenmiş gibi görünüyor. Biz de bu doğrultuda kullanmaya başladığı yeni platfom ile boyutları hissedilir oranda büyüyen yeni Polo’yu bir önceki kasaya göre motor, boyut ve görünüm olarak karşılaştıracağız.

Motorlar

VW Grubu’da yeni kullanılmaya başlanan bütün motorlar yeni Polo’da kendine aynen yer buldu ve eski motorlar atık kullanılmayacak. Yeni sunulmaya başlanan ve yerine geçtikleri motor seçenekleri ise şu şekilde yer alıyor; (Tüketim ve performans verileri henüz açıklanmadı)

Not: Motor gücü 90ps’i geçen tüm motorlarda 7 ileri DSG otomatik seçeneği de bulunacak.

Boyutlar
  • Uzunluk: 4053mm – 81mm daha uzun
  • Genişlik: 1751mm – 63mm daha geniş
  • Yükseklik: 1446mm – 7mm daha alçak
  • Aksa aralığı: 2562mm – 94mm daha uzun (Arka koltuk diz mesafesinde önemli bir artış beklenebilir)
  • Ön baş mesafesi: 15mm daha fazla
  • Arka baş mesafesi: 30mm daha fazla
  • Bagaj hacmi: 351lt – 70lt daha fazla

Görünüm

VW’in son yıllarda araçların dış görünümlerinde yaptığı makyaj ve yenilik operasyonlarında dikkat çeken en önemli nokta, değişimlerin oldukça sınırlı bir düzeyde kalması diyebiliriz. Benzer bir durum yeni Polo modelinde de gerçekleşti ve araç hissedilir oranda büyümesine rağmen dış hatlarında önemli bir görsel değişim gerçekleşmedi.
Aşağıdaki karşılaştırmalı görselleri yorumlayacak olursak;
Ön tasarımda her iki kasanın da bakışları hemen hemen aynı olsa da yeni Polo’da motor kaputu bir miktar daha uzun görünüyor ve ön camdan panjura doğru bir şişiklik var. Ayrıca motor kaputu panjura doğru hissedilir bir eğri ile alçalıyor. Bu durum bir önceki kasada daha doğrusal bir şekilde gerçekleşiyordu. Ön aydınlatma tasarımı ise ilk bakışta benzer gibi görünse de yan çamurluğa taşan kısımlardaki sağa dönük V şekli farklılık yaratıyor. Ön tampon tasarımında ise, kullandığımız yeni Polo görseli R donanıma ait olmasın rağmen bir önceki Polo ile benziyor ancak sis farlarının tasarımında belirin bir fark olduğunu da söylemek mümkün. 

Aracın yan görünümü ise genel yapı olarak aynı ancak, 2 dingil arası mesafenin hissedilir oranda artmış olması arka kapının gözle görülür şekilde uzamasını sağlamış. Benzer bir şekilde arka kelebek cam da daha büyük olmasıyla dikkat çekiyor. Kaputun öne doğru bombeli yapısı ise yan görünümde daha faza belli oluyor. Ayrıca uzamanın etkisi ve yükseklikte azalma olması yeni Polo’nun daha basık görünmesini sağlıyor. Stoplardan başlayıp öne doğru uzanan ve kapı kollarından geçen ütü izi ise yeni Polo’da kullanılan en belirgin tasarım farklarından bir tanesi denilebilir. 

Arka görünüm ise aynen yan ve ön görünümde olduğu gibi oldukça benzer ve en önemli farklılığı arka stopların daha basık ve sert hatları oluşturuyor. Ayrıca arka cam da bir miktar daha eğimli yapıya sahip. Arka tamponun genel hatları da bir önceki model ile hemen hemen aynı. 

Yukarıda değerlendirdiğimiz ön, yan ve arka görünümlerden kısaca özetleyebileceğimiz; Yeni VW Polo’nun tasarım dilinin değişmediği, ancak büyümenin etkisi ve VW’in mevcut tasarım detaylarının günümüz bakışıyla yansıması daha sportif ve modern görünümlü bir aracın ortaya çıktığını gösteriyor.
Diğer taraftan VW tasarımcıları, iç tasarımda tabir-i caiz ise devrim yapmışlar ve kokpiti baştan aşağı değiştirmişler. Aracın dışında bu derece tutucu davranan bir marka, içinde nasıl oldu da bu kadar büyük bir değişim gerçekleştirdi anlamak gerçekten de zor. Aynı kalan tek detay VW’in 2015 yılında kullanmaya başladığı direksiyon simidi olmuş. Bunun haricinde her şey değişik ve en ufak bir ortak nokta bulunmuyor. 
VW’in klasik kokpit anlayışı yeni model ile birlikte uçup giderken, yerine son dönemlerde karşımıza çıkan VW konsept modellerde karşılaştıklarımıza benzer ve oldukça modern bir kokpit gelmiş. Öyle ki, bir önceki kokpite göre en ufak bir benzerlik bulunmuyor da diyebiliriz. Gövde rengi ile aynı olan ve kokpiti ikiye bölen kalın detay vites kolunun 2 tarafında da kendini net bir şekilde gösterirken, krom kaplı açma kollarına kadar da uzanıyor. Elimizdeki görsellerden anladığımız kadarıyla en donanımlı versiyonlar karşımıza çıktı ve gerek orta konsoldaki dev bilgi eğlence ekranı, gerekse de tamamen dijital göstergeler kokpitin oldukça zengin görünmesini sağlıyor olsa da, daha düşük donanım seviyelerinde sunulacak olan küçük ekranlı (6.5inch) bilgi-eğlence sistemlerini ve analog göstergeleri görmek şart diye düşünüyoruz.