Mercedes – AMG S Serisi Coupe ve Cabriolet makyajlandı

Mercedes’in 2013 yılında yenilenen amiral gemisi W222 kasa kodlu S Serisi’nin C217 kodlu Coupe ve Cabrio kasa tipleri de 2014 yılında enilenmişti. Sedan kasanın yaklaşık 5 ay önce makyajlanmasının ardından şimdi de Coupe ve Cabriolet kasa tipleri makyajlandı.

Aracı orta düzeyde tanıyan kişiler ilk bakışta önemli bir fark göremeyebilirler ancak karşılaştırmalı fotoğraflar değişimin önemini gösteriyor. Ön aydınlatma grubunun iç tasarımı bir miktar değişirken, gündüz led farları da daha ince ve çoklu bir yapıya sahip. Tamponun tasarımı ise hissedilir oranda değişmiş ve aşağıya doğru uzayan yan hava alma yarığına 2 adet yatay çizgi eklenmiş. Arka tasarımda da benzer bir şekilde tampon ve egzoz uçlarında fark yer alırken stopların da iç tasarımında da değişim gerçekleşmiş.
Üstte yeni S Serisi Coupe/Cabriolet 
Aracın içinde ise dışında gerçekleşen hissedilir değişimlerin aksine önemli bir farklılık bulunmuyor. En önemli fark olarak tasarımı tamamen değişen 3 kollu sportif direksiyon dikkat çekiyor. Direksiyonun üstünde ise hem dokunmatik hem de geleneksel tipte düğmeler bulunurken, distronic ve cruise control fonksiyonları bu düğmeler ile doğrudan kontrol edilebiliyor. Ayrıca yeni sunulan dekor ve renk seçenekleri makyaj hissini yükseltiyor. Her ne kadar görsellerden çok fazla anlaşılmasa da hem gösterge hem de bilgi-eğlence ekranlarının değiştiği ve her biri 12.3inch genişliğindeki iki ekranın arasında bulunan, bütünlüğü bozduğunu düşündüğümüz plastik ayıraçın kalktığı anlaşılıyor.

Üstte yeni S Serisi Coupe/Cabriolet kokpiti
Diğer taraftan yeni sunulan bazı önemli özellikler, içerindeki değişimin olduğundan daha önemli olduğunu gösteriyor. Yeni sunulmaya başlanan Energizing Comfort Control özelliği ise oldukça ilginç bir yapıya sahip. Araçta bulunan ısıtma-soğutma, ışıklandırma ve ses gibi konfor donanımların senkronize eden ve araçta bulunanların en rahat ortama sahip olmasını hedefleyen bu sistemin 6 farklı programı bulunuyor. Tazelik, sıcaklık, eğlence, konfor, canlılık ve antrenman seçeneklerinden herhangi bir tanesi seçildiği zaman atmosfer tamamen bu yapıya göre değişiyor. En ilginci ise şüphesiz antrenman seçeneği ve 10 dakikalık bu modda koltuklar vücuda farklı tarza bir masaj yaparak kasları hareketlendiriyor ve spor yapılmasına benzer bir şekilde dinamiklik sağlıyor. Tabi bunu yaparken ortam müziği, iç hava ve müzik de ona göre değişiyor. 
Motorlara gelecek olursak; V8 silindir motorlarda da değişim mevcut ve S560 adı altında sunulan 4.0lt hacmindeki bi-turbo motor 469ps güce e 700nm torka sahip. Her ne kadar tüketim değerleri belirtilmemiş olsa da, 4 silindiri sakin kullanımlarda devreden çıkan bu motorun dünyanın en az yakıt tüketen V8 benzin motorlarından bir tanesi olduğunu belirtiliyor ve yerini aldığı motora göre de %10’luk bir düşüşten bahsediliyor. Ayrıca bu motor ile S560 Coupe, 0-100km/saat hızlanmasını yaklaşık 4.5saniyede tamamlayabiliyor. Giriş seviyesi motor seçeneği ise V6 silindirli ve bu motor çift-turbo besleme sistemi sayesinde 367ps güç ve 500nm tork üretebiliyor. Bu motor ile araç 0-100km/saat hızlanmasını yalaşık 5.5 saniyede gerçekleşiyor. 

Gelelim AMG Serilerine; (Fotoğraflar S Coupe/Cabrio altında yer almaktadır)

AMG modellerinde en büyük değişiklik AMG GT modelinde başlayarak diğer modellere yayılmaya başlayan dev Mercedes amblemine ve kare formlu bölünmüş ızgara ve daha detalı ve çift renk olarak tasarlanan tampon olarak gösterilebilir. Motor tarafında ise; Daha önceden 5.5lt V8 bi-turbo motor ile sunulan AMG S63 modelinde artık C63, E63 ve AMG GT modellerinde kullanılan 4.0lt V8 bi-turbo motor kullanılmaya başlandı ve yerini aldığı motora göre de 27ps daha güçlü ve 612ps güce sahip. Ayrıca tork da 900nm olarak açıklanıyor. Bu güç ve tork 4×4 (AMG 4Matic+) çekiş sistemine artık 9 ileri Speedshift-MCT otomatik şanzıman ile iletiliyor. Daha önceden 7 ileri otomatik şanzıman tercih ediliyordu. Artan güç ve tork ile daha verimli şanzıman sayesinde ise AMG S63 0-100km/saat hızlanmasını 3.5 saniye (önceden 4.0sn) gibi mükemmel bir sürede tamamlayabiliyor. Maksimum hız değeri ise 300km/saat olarak açıklanıyor. Serinin en üstünde ise markanın V12 geleneğini sürdüren AMG S65 modeli bulunuyor ve 6.0lt hacmindeki bi-turbo motor 630ps güç ve 1000nm tork üretebiliyor. Her ne kadar bu dev motora sahip araç S63’den daha güçlü ve çok daha pahalı olsa da 0-100m/saat hızlanması 4.3sn olarak açıklanıyor. 

Mercedes AMG S Serisi Coupe/Cabrio