Yeni Honda CR-V dizel motor ile satılacak mı?

Yeni Honda CR-V’nin A.B.D’de yapılan tanıtımının üstünden neredeyse 1 yıl geçti ve ülkemizde de merakla beklenen modelin Avrupa tanıtımı önümüzdeki günlerde başlayacak olan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gerçekleşecek. Ancak en büyük sorulardan bir tanesi; halen satışta olan CRV modelinde kullanılan 1.6lt turbo-dizel 160ps gücündeki motorun ve ZF üretimi 9 ileri tork konvertörlü otomatik şanzımanın yeni kasada da kullanılıp kullanılmayacağıydı. 

Bu konudaki soruları cevaplayacak açıklama ise fuar öncesinde Honda tarafından resmi olarak yapıldı ve ülkemizde oldukça sevilen bu ikilinin maalesef yeni Honda CR-V’nin Avrupa versiyonunda yer almayacağı belirtildi. Onun yerine hybrid seçeneğinin geleceği belirtildi ancak ülkemizde uygulanan hacim bazı vergilendirme nedeniyle de bu güzel haberin niteliği değişiyor ve yüzlerin asılmasına neden oluyor. CR-V Hybrid’te kullanılacak benzin motoru 2.0lt hacminde bir atmosferik-benzin motor ve bu da halen dizelin faydalandığı %60 vergi dilimini %100 hatta donanımlı versiyonlarda %110’a kadar yükseltebilir. Yani Hybrid sistemden kaynaklı bir yükselme olmasa bile motor hacmi nedeniyle en az 50.000TL civarında bir artış gerçekleşebilir. 
Diğer taraftan 1.6lt turbo-dizel 120ps ve 160ps seçeneklerinin Asya ülkelerinin bazılarında satılacağı daha önceden açıklanmıştı. Ancak Türkiye pazarının genellikle Avrupa bünyesinde yer aldığı düşünülürse durum kafa karışıklığına neden oluyor. Ayrıca yeni Civic ve yeni Accord modellerinde farklı güçlerle kullanılan 1.5lt turbo-benzin motorun 192ps güce sahip versiyonu Avrupa pazarında CVT otomatik şanzıman ile satışa sunulacak. Bu da ülkemize en azından düşük hacim benzin motor – otomatik şanzıman ikilisinin geleceğini gösteriyor. 
Burada gözlerin çevrileceği nokta ise; Honda Türkiye’nin pazarı nasıl okuyacağı ve 120ps dizel-manuel ve 160ps dizel-otomatik seçeneklerine ihtiyaç duyup duymayacağında diyebiliriz. Bize göre satışlar açısından dizele ihtiyaç olduğu düşünülürse sadece Asya pazarında satılan bu 2 dizel seçenek için ülkemize özel bir istisna yapılabilir. Ancak dizel ile aynı ÖTV oranına sahip olacak olan 1.5lt turbo-benzin motorlu yeni CRV’nin dizel seçenekten %10-%15 civarına daha ucuz bir fiyata sahip olması durumunda işler değişebilir ve dizelin ithalatına da ihtiyaç kalmayabilir. Kısacası burada esas belirleyici olan Honda CRV’ye ilgi gösterecek olan Türk tüketicisinin “Dizel mi? Benzin mi” kararını nasıl vereceği gibi görünüyor. 
Bu arada Honda CR-V’ye rakip olarak görülen Renault Koleos, Peugeot 5008 ve Nissan X-Trail modellerinde düşük hacim dizel-otomatik seçeneği yer alırken Skoda Kodiaq modelinde bu seçenek henüz yer almıyor. Ancak ilerleyen zamanlarda 1.6lt dizel-otomatik seçeneğinin gelmesi de bekleniyor. 3 rakibinin de düşük hacim dizel motor ile donatılması durumunda bize göre CR-V için çok fazla şans kalmıyor ve bu durum da Honda Türkiye’yi dizel motorlu CR-V konusunda fazlasıyla zorlayacaktır diye düşünüyoruz. 
Bize göre Honda CR-V ilk aşamada 1.5lt turbo-benzin motor ve 2.0lt hybrid ile satışa sunulacak ve müşteri geri dönüşleri beklenecek, ardından gelecek olan talep durumuna göre 1.6lt dizel motorun getirilip getirilmeyeceğine karar verilecek gibi görünüyor. 1.5lt turbo-benzin motorun istenen ilgiyi görmesi durumunda ise dizelin ithal edileceğini düşünüyoruz.