Seat Leon Cupra R tanıtıldı


Seat’ın en güçlü modeli olan Leon Cupra’nın şimdi de daha özel donanımlara sahip güçlü bir versiyonu olan R modeli tanıtıldı. Önümüzdeki günlerde başlayacak olan Frankfurt Otomobil Fuarı öncesinde resmi olarak tanıtılan model sınırlı sayıda üretilecek.

Sadece 799 adet üretilmesi planlanan Seat Leon Cupra R modelinde 2.0lt turbo-benzin 310ps güce sahip bir motor bulunuyor ve bu motor Cupra modeline göre 10ps daha güçlü. Güçlendirme operasyonu ise sadece aracın yazılımı değiştirilerek elde edilmiş. Ancak 310ps güç sadece 6 ileri manuel şanzıman ile sunuluyor.  6 ileri DSG opsiyonunda ise sunulan güç Cupra ile aynı ve 300ps olarak açıklanıyor. Yani motorda bir farklılık bulunmuyor. Diğer taraftan manuel olsun DSG olsun R versiyonunda özel bir egzoz sistemi, Dinamik Şasi Kontrol sistemli adaptif süspansiyon, elden geçirilmiş Brembo fren sistemi ve ön aksta performanslı kullanıma yönelik farklı kamber ayarları yer alıyor. 
Aracın dışında ise R versiyonu olduğunu vurgulayan önemli detaylar mevcut. Mat dış boya, bakır rengi tampon, jant, yan ayna, Seat logosu ve Cupra yazısı bu versiyona özgü detaylar olarak öne çıkıyor. Ancak ilginç bir şekilde R logosu siyah-füme arası bir renge sahip ve ancak dikkatli gözler tarafından anlaşılabiliyor. İç görünüm konusunda henüz detaylı bir görsel bulunmuyor ancak açıklandığı kadarıyla daha sportif koltuklar ve göstergeler R versiyonunda yerini almış. Ayrıca aracın dışındaki detaylarda yer alan bakır renk içeride de bulunuyor ve sportif araçların vazgeçilmezi Alcantara kaplamanın da yoğun bir şekilde kullanıldığı belirtiliyor. Modelin fiyatı konusunda bir detay bulunmuyor ancak sadece 799 adet üretileceği ve farklılıklar düşünüldüğünde %20-25 civarında bir fiyat farkı ile karşılaşabiliriz. 
Bu arada hatırlanacak olursa geçtiğimiz günlerde Seat tarafından yapılan açıklamalarda sportif modellerin markadan ayrılacağı ve Cupra’nın bir alt marka olarak konumlanacağı açıklanmıştı. Ancak öyle görünüyor ki, bu güne kadar gelmiş geçmiş en güçlü Seat olan Leon Cupra R’ın Cupra alt markasına yetişmediği anlaşılıyor. Ancak Seat Ibiza Cupra’nın ve Seat Ateca Cupra’nın Cupra Ibiza ve Cupra Ateca olarak 2018 yılından itibaren karşımıza çıkabileceğini tahmin ediyoruz.