Tractorri; 1 Lamborghini ve 2 Mustang melezi

Otomobil tutkusu birçok kişide sınır tanımıyor ve farklı araçlar kullanarak ilginç ve eşsiz modeller çıkartmanın yanında, bir de sıradan araçları kullanarak Super Sport araçların replika modellerini ortaya çıkaran ilginç kişiler bulunuyor. Öyle ki ülkemizde bile bu tip çalışmaların örneklerine rastlamak oldukça mümkün. 


Diğer taraftan bunun tersini bırakın yapmayı aklımıza bile getirmek oldukça saçma geliyor. Mesela bir Ferrari veya Lamborghini’yi kullanarak sıradan bir aracı elde etmeye çalışmak ancak çok sıkılan ve parası da oldukça fazla kişilerin yapabileceği oldukça uçuk bir fikirmiş görünüyor. Hani arkadaşlarla toplanıp bazen bol bol saçmalanan sohbetler vardır ya; işte tam da böyle bir zamanda laf olsun diye söylenebilecek bir fikir aynen bu şekilde ortaya atılacaktır diye düşünüyoruz.
Ancak bu ilginç ve akıl almaz fikir aslında 10 yıl önce gerçekleşmiş ve bizim de gözümüzden kaçmış. 2000’li yıllarda üretilen Lamborghini Gallardo ve 2 adet 2007 model Ford Mustang evliliği sonucu doğan Tractorri adındaki bu melez, 2007 yılında yapılan ve dünyanın en büyük modifiye fuarlarından bir tanesi olan SEMA’da sergilenmek ve tabii ki dikkat çekmek amacıyla üretilmiş. 
Bu doğrultuda Lamborghini Gallardo modelinin motoru, şanzımanı, aktarma organları (4×4), fren sistemi, jantları, lastikleri ve süspansiyon sistemi alınarak Ford Mustang modeline yerleştirilmiş. Ayrıca Gallardo’nun sadece tekniği değil, kokpiti ve koltukları da Mustang’in içine monte edilmiş. Arka ızgaralar ve stoplar da benzer bir şekilde Mustang’de kullanılmış. V10 silindirli atmosferik-benzin motor Gallardo’nn olduğu gibi Mustang’de de arkaya monte edilmiş ancak bunu yaparken aracın boyunun uzatılması gerekmiş ve bunun sonucu olarak da çeşitli parçaları kullanmak için 2.bir Mustang modeli de feda edilmiş. Tractorri adı ise Lamborghini yazısı ile aynı karakter tipi kullanılarak yazılmış. 
Ortaya çıkan ilginç model 10 yıl önce SEMA Fuarı’nda oldukça fazla ilgi çekmiş ve değişikliği yapan firmanın patronu da aracı 8 yıl boyunca ara ara kullanmış. Ayrıca toplamda 2300km yol yapmış. Yaklaşık 1.5 yıl önce ise büyük emek verilerek uğruna 1 Lamborghini Gallardo ve 2 Ford Mustang feda edilen melez araç yeni sahibin satılmış. Açıkçası bu tip araçları genelde satın almak değil de ortaya çıkarmak ciddi masraf istiyor ve bu nedenle de maliyetinin kat be kat altına yeni sahibine gitmiştir diye düşünmeden edemiyoruz. 
Tractorri Sesi