Yeni Bentley Continental GT tanıtıldı

Bentley’in gösterişli Coupe modeli Continental GT, aradan geçen 7 yılın ardından baştan aşağı yenilendi. 2010 yılında tanıtılan ve 2011 yılında satılmaya başlanan 2.jenerasyona benzer bir tasarıma sahip olsa da yapılan önemli değişiklikler sonrası aracın sportif görünümünde önemli miktarda artış meydana gelmiş. 

Bir Bentley klasiği olan yuvarlak ön farlarda doğal olarak fazla bir değişiklik olmazken, yuvarlak yapılarında bir miktar ovalleşme de gözlerden kaçmıyor. Ayrıca ön panjurda da önemli bir fark bulunmuyor. Diğer taraftan tampon tasarımı artık daha ince bir yapıya sahip ve bu da daha bombeli ön kaputun da etkisi ile ön tasarımın bir önceki kasaya göre ince ve sportif görünmesini sağlamış. Bu arada ön çamurluk mesafesinin ciddi oranda azalmış olması sportif vurguyu çok daha fazla destekliyor diyebiliriz.
Üstte yeni Bentley Continental GT
Arka tasarımda ise değişiklikler oldukça belirgin ve bir önceki kasa ile neredeyse hiçbir ortak nokta yok denilebilir. Önde başlayan incelme operasyonu burada da karşımıza çıkıyor ve stop lambalarının neredeyse yarı yarıya küçülüp kısılmış olması oldukça önemli bir detay. 2 stop lambası arası dışarı taşan keskin çizgi ise araca bambaşka bir hava katmış. Bu arada gerek ön gerekse de arkada gerçekleşen bu incelme operasyonu doğal olarak aracın profil (yan) görünümüne de yansımış. Kısacası bir önceki jenerasyona göre 25mm daha genişleyen, 2 dingil arası mesafesi de 110mm uzayan, ayrıca keskinleşen ve incelen hatlarının sonucu olarak da sportif ve modern bir görünüme kavuşan Bentley Continental GT çin, markadan beklenenin aksi yönünde bir sportiflk ve modernliğe kavuşmuş diyebiliriz. 
Yeni Bentley Continental GT’nin iç tasarımı ise dışından bile fazla değişmiş ve Bentley gibi geleneklerine fazlasıyla bağlı bir marka için bu durum için oldukça sıra dışı diyebiliriz. Yeni kokpitte yer alan yuvarlak forma sahip, ortasında 2 adet bölme bulunan ızgaralar hariç hiçbir detay ortak değil. Açıkçası yeni kokpit oldukça şık ve bize göre öncekine göre daha güzel ve modern olsa da, Bentley’in de VW bünyesinde yer alan Porsche ve Audi gibi premium araçlara benzer bir kokpite kavuştuğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Özellikle dev boyutlara sahip bilgi-eğlence ekranı ve dijital göstergelerin VW Grubu araçları ile benzer olduğu oldukça açık. Zaten aracın platformu da Porsche Panamera modeli ile aynı ve MSB olarak adlandırılıyor. 
Üstte Yeni Bentley Continental GT
Modelde kullanılan motor ise yine VW kökenli ve 2003 yılından beri Bentley Continental modellerinde yer alıyor. Ayrıca aynı dönemlerde Audi A8 ve VW Phateon modellerinde de çeşitli versiyonları ile yer almıştı. W formundaki 12 silindirli bu motor Continntal GT’nin en son jenerasyonunda da yerini aldı. 6.0lt W12 silindirli çift turbo-benzin motor 635ps güce sahipken tam 900nm tork üretebiliyor. 
Bu motor, bir önceki jenerasyona göre 85kg hafiflemesine rağmen 2250kg ağırlığa sahip modeli 0’dan 100km/saat hıza 3.7saniyede çıkarabiliyorken, maksimum 333km/saat gibi yüksek bir hıza da ulaştırabiliyor. Motorun gücü ve torku ise arka tekerleklere VW’in yeni tasarladığı ve Porsche destekli 8 ileri çift kavramalı şanzıman ile aktarılıyor. Daha önce ZF üretimi 8 ileri tork konvertörlü şanzıman kullanılan modelde bu yenilik önemli bir farklılık olarak ortaya çıkıyor. 
Bu ay ortalarında başlayacak olan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak olan Bentley Continental GT’nin satışına ise 2018 ilkbahar aylarında başlanacak. Bir süre sonra ise üstü açık versiyonu tanıtılacak olan modelin fiyatında küçük bir artış olması ve ülkemizde 2-2.5 milyon TL arasında satışa sunulması beklenebilir. Bu arada Continental GT’nin Aston Martin DB11, Mercedes S Sınıfı Coupe, Porsche 911 ve önümüzdeki yıl üretim modeli tanıtılacak yeni BMW 8 Serisi ile rakip bir GT olduğunu belirtmeden geçmeyelim.