Yok böyle Swap; 2JZ-GTE Supra motorlu Rolls Royce Phantom

Bir aracın motorunu bir başka araca takma işlemine “Swap” deniliyor ve bu İngilizce kelimenin Türkçe karşılığı da “Takas” anlamına geliyor. Ancak otomobil severler arasında bu ifade genellikle bir araçta bulunan güçsüz veya daha küçük motorun çıkarılarak yerine daha güçlü bir motor takılması olarak kullanılıyor. Diğer taraftan tersi bir durumda da yapılan işlemin de adı değişmiyor ve yine Swap kelimesi kullanılıyor.

İşte bu işlem bazen oldukça ilginç bir şekilde karşımıza çıkabiliyor ve geçtiğimiz aylarda Rotary Wankel motora sahip Mazda RX-8 modelinin, daha az yakıt tüketebilmesi için Renault üretimi 1.4lt atmosferik benzin 70ps gücünde bir motor ile donatıldığını görmüştük.
Şimdi ise çok ilginç bir Swap işlemi karşımıza Japonya’da çıkıverdi. Geçtiğimiz günlerde yenilenen Rolls Royce Phantom modelinin bir önceki jenerasyonuna sahip olan Japon beyefendi, anladığımız kadarıyla aracının soğutma sıvısı eksilttiğini anlamıyor ve bir şekilde motor çok ciddi bir şekilde hararet yapıyor. Bunun sonucu olarak kullanılmaz hale gelen BMW üretimi 6.75lt V12 silindir 460ps güce ve 720nm torka sahip motor ise oldukça pahalı bir fiyata sahip ve sahibi de bir şekilde bu masrafa girmeyerek daha ucuz ve dikkat çekici bir yol aramaya başlıyor.
Hurdaya çıkan Rolls Royce V12 motor
Japon beyefendinin aklına alternatif bir motor olarak ise; adını daha şimdiden efsane motorlar arasına yazdıran ve 1990’lı yılların efsanesi A80 kasa Toyota Supra‘da yer alan 2JZ-GTE kodlu 3.0lt sıralı 6 silindirli çift-turbo benzin motor geliyor. Bu motor dayanıklılığı ve modifikasyona yatkınlığı açısından birçok modifiye tutkununun hayallerini süslüyor. Üstelik malum kişinin Japonya’da yer alması bu motorun temin edilmesini de doğal olarak kolaylaştırıyor diyebiliriz.
Ancak 2JZ-GTE motorun ürettiği 280ps güç ve 431nm tork, Rolls Royce Phantom’un dev kasasını taşımakta zorlanabileceği için bir dizi modifikasyon işlemine girişiliyor. Yüksek ısıya dayanımı yükseltebilmek için standart pistonlar HKS marka forged olan pistonlar ile değiştiriliyor. Ardından GReddy marka T78-33D turbo ve HKS marka GTS8555 supercharger sistemi motora ekleniyor. Yapılan bu işlemler sonucunda motorun 1.6bar basıçta 600ps ve 2.0bar basınçta da 900ps güce ulaşabildiği belirtiliyor. Ayrıca artan güç ve tork arka tekerleklere orijinalde bulunan ZF üretimi 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman yerine Aristo üretimi güçlendirilmiş bir şanzıman ile aktarılıyor.
2JZ-GTE swapli Rolls Royce Phantom modelinin performans verileri hakkında bir detay bulunmuyor ancak normalde 0’dan100km/s hıza yaklaşık 5.5 saniyede çıkan model, swap işlemi ve modifikasyonlar sonrası 900ps güç ile herhalde 4 saniye civarına bu hızlanmayı rahatlıkla gerçekleştiriyordur diye düşünüyoruz. Son olarak küçük bir eleştiride de bulunmak isteriz. Bu kadar özel bir araçta bu derece güzel bir Swap uygulaması yapılmışken, aracın orijinal göstergelerine yakışan daha şık donanımlar kullanılsaydı oldukça hoş olabilirdi. Ayrıca kapak görselindeki gibi zevkli bir şekilde süslenmiş bir 2JZ-GTE motor da Rolls Royce kaputu altında hiç fena olmazdı diye düşünüyoruz. 

Facebook Comments