Yeni Seat Ibiza incelemesi

0
240
B Segmenti HB sınıfı 2017 yılını çok hareketli geçirdi ve bu sınıfın önemli oyuncuları birer birer yenilendi. Hatırlanacak olursa geçtiğimiz günlerde Yeni Ford Fiesta’yı detaylı bir şekilde inceleyip test etmiştik. Şimdi ise galerilerde yerini alan Seat Ibiza’yı inceledik. Açıkçası yeni Ford Fiesta testimizin sosyal medya yayınında gördük ki; bu aracı almayı planlayan birçok kişi ilk söz olarak Seat Ibiza ile karşılaştırıyor. Her şeyden önce şunu belirtelim; Yeni Seat Ibiza ülkemize ilk olarak 1.0lt atmosferik 75ps ve 1.0lt turbo-benzin 95ps gücündeki motorlar ile geldi. 1.0lt turbo-benzin 115ps – DSG otomatik şanzıman ise bir süre sonra seçeneklere eklenecek. Bu nedenle test aracı olarak sadece 1.0lt turbo-benzin 95ps motor ve 5 ileri manuel şanzımana sahip versiyon bulunuyor. 
Boyutlar

Yeni Seat Ibiza’nın genel görünümündeki değişiklikten öte bize göre ölçülerindeki değişim oldukça dikkate değer. Bir önceki kasaya göre %5’in üzerinde yani 87mm genişleyerek bize göre rekor kıran model, abisi Seat Leon’un 1816mm olan genişliğinden sadece 36mm daha dar. Ayrıca dingil aralığının yaklaşık %4 oranında yani 95mm genişlemiş olması aracın içinde gerek genişlik gerekse de arka diz mesafesi anlamında ciddi bir ferahlık olacağı anlamına geliyor. Ayrıca 292lt’den 355lt’ye çıkan bagaj hacmi en azından 1 bavulun daha bagaja sığabileceği anlamına geliyor. Uzunluk ve yükseklik ise ihmal edilebilir bir şekilde sadece 1mm-2mm kadar azalmış. Model bu ölçüleri ile sınıfında büyük ses getireceğe benziyor.

Yeni-eski Seat Ibiza boyutlar
Yeni Ford Fiesta’dan da hissedilir miktarda daha büyük olan Ibiza’nın 2 dingil arası mesafesi yeni Ford fiesta’dan 71mm daha uzun ve bu da arka diz mesafesinin neredeyse C Segmenti HB araçlara yaklaşmasını sağlamış. Ayrıca genişlik olarak da yeni Ford Fiesta’dan 46mm daha geniş. Kısacası Seat Ibiza’nın kabin ferahlığı neredeyse C Segmenti araçlar kadar diyebiliriz. Bu durum hem önde otururken genişlik anlamında, hem de arkada otururken diz mesafesi anlamında hissediliyor. Referans olması açısından önde 1.78mt uzunluğunda bir sürücünün olduğunu düşünerek koltuğu ona göre ayarladık ve arkaya da yine aynı kişi oturdu. Sonuç olarak 1 kapalı karış kadar boşluk vardı. Bu mesafe yeni Ford Fiesta’da ve VW Polo’da 2 parmak olarak gerçekleşiyor. Sonuç olarak Yeni Seat Ibiza iç hacim ferahlığı açısından diğer rakipleri bile dahil edilse sınıfının lideri diyebiliriz. 
Sürücü koltuğu 1.78mt boya sahip birine göre ayarlanıp aynı kişi arka koltuğa geçtiği zaman kapalı 1 karış mesafe var
Kokpit
Kokpitteki değişim tek kelime ile tepeden tırnağa gerçekleşmiş ve iki kokpit arasında en ufak bir ortak nokta bulunmuyor. Üstelik Seat Ateca ve Leon modellerinde tercih edilen kokpit yapısı yerine Ibiza’nın platform kardeşi Skoda Fabia benzeri bir kokpiti tercih etmiş. Bize göre bir önceki modelin kokpitinden daha şık ve güzel ancak ciddi havasını beğenmeyen kişiler de olabilir. Sonuçta karşımızda B Segmenti bir araç bulunuyor. Diğer taraftan ölçü karşılaştırmasında bahsettiğimiz aracın 87mm genişlemesi kokpit fotoğraflarından da rahat bir şekilde anlaşılıyor. 
Yeni Seat Ibiza kokpit – Style donanım ve opsiyonel 8″ bilgi-eğlence ekranı ile
Diğer taraftan kokpit süslü katalog fotoğraflarında pek bir kaliteli görünse de davul gibi ses çıkaran sert plastik yapı ve bu plastiklerin dokunma hissi, seviyenin oldukça düşük olduğunu gösteriyor. İşçilik seviyesi ise fena değil. Bize göre bu işçilik daha kaliteli bir malzeme ile kendini daha iyi hissettirebilirdi. Yeni Seat Ibiza bu konuda yeni Ford Fiesta’nın oldukça gerisinde ve halen satışta olsa da artık eski kasa olan VW Polo ile mukayese etmek bile mümkün değil. Hatta opsiyon olarak alınabilen 8″ bilgi eğlence ekranı kaliteli yapısı ile bu kokpitte sırıtmış. Standart olarak sunulan 5″ bilgi eğlence ekranı ise fotoğraflarda basit gibi görünse de kokpitin kalitesiz plastiğine daha çok yakışıyor. 
Üstte Style donanım ve 8″ opsyonel ekran, altta Reference donanım ve standart 5z ekran
Dış Görünüm
Yeni Seat Ibiza modelinin yerini aldığı modelden çok bir üst sınıfta yer alan abisi Leon’a benzediğini düşünmek aşağıdaki karşılaştırmalı görselden oldukça mümkün görünüyor. Solda yeni Ibiza ve sağda da makyajlı Leon görsellerinden anlaşıldığı kadarıyla her iki aracın ön tasarımı neredeyse aynı. Ibiza’da tampon altından panjura kadar devam eden dikine çizgiler Leon’da plakalıkta son buluyor ve sis farları da Ibiza’da dikine Leon’da ise yatay olarak duruyor olsa da dikkatli gözler hariç iki aracı önden birbirine karıştırabilir. Üstelik Ibiza’nın genişlik olarak sadece 36mm daha dar olması bu yanılgıyı güçlendirebilir. 
Aynı şekilde iki aracın yan görünümleri de oldukça benzer olmasıyla dikkat çekiyor ancak C sütunlarının kelebek camı tasarımı oldukça farklı denebilir. Arka görünüm ise artık çok daha sert hatlara sahip ve Leon ile en fazla ayrıştıkları nokta da açık bir şekilde arka tasarım olmasıyla dikkat çekiyor. Tampondaki plakayı da içine alan yamuk (trapezoid) şeklindeki görünüm hariç benzer başka bir detay bulunmuyor. (Yeni ve eski Ibiza karşılaştırmalı görselleri bir altta devam etmektedir)

Motor

Yeni Seat Ibiza’da sunulan motorların güçleri rakipleri ile denge içerisinde. VW Grubu markalarında C Segment dahil kullanılmaya başlanan 1.0lt 3 silindirli turbo-benzin motor, sunduğu daha yüksek güç ve tork ile yerini aldığı 1.2lt 4 silindirli turbo-benzin motordan daha iyi. Bunda tork bandının önceki motora göre daha iyi olmasının da büyük etkisi var. 1.0lt hacmine kanıp da motoru küçümsememek gerek ve ortalama kullanıcı için istekleri rahatlıkla karşılıyor. 5 ileri manuel şanzımanın geçişleri oldukça başarılı ve vites yollarını bulmak oldukça rahat. hafif bir el hareketi ile vites kolu adeta kendi yolunu buluyor bile diyebiliriz. 
Bu arada 5 ileri manuel şanzıman şu anda 95ps güç ile sunuluyor ve DSG otomatik şanzıman ile 115ps seçenek yer alacak. Bu ikilinin çok daha iyi ve tatminkar bir ikili olacağını düşünüyoruz. 95ps gücündeki motor 5 ileri manuel şanzıman ile sunulduğu için yeni Ford Fiesta’nın 1.0lt 3 silindir turbo-benzin 100ps gücünde ve 5 ileri tork konvertörlü şanzımanıyla benzer performansa sahip. Ancak Ibiza’nın 115ps-DSG seçeneği karşısında yeni Ford Fiesta’nın performans olarak durabilmesi imkansız denilebilir. 
SONUÇ
Yeni Seat Ibiza’nin bize göre en dikkat çekecek özelliği rakiplerinden hissedilir oranda daha büyük bir iç hacme sahip olması. Ayrıca yerine geçtiği motordan hem daha güçlü hem de kağıt üstünde daha düşük yakıt tüketimine sahip olan 1.0lt turbo-benzin motor oldukça başarılı. Diğer taraftan bize göre malzeme kalitesi sınıf standartlarının altında. Fiyatları ise sınıf ortalamalarında. Kısacası hem fiyatının sınıfında Fiesta gibi tepelere tırmanmaması, hem başarılı motoru hem de geniş iç hacmi, kendisine yakışmayan malzeme kalitesini unutturacak gibi görünüyor. Tabii otomatik şanzıman seçeneğinin bir an önce gelme şartıyla.