Alfa Romeo Stelvio QV, Nürburgring’de en hızlı SUV rekorunu kırdı

Alfa Romeo’nun D Segmenti Crossover modeli Stelvio Avrupa’da satışa çıktı ve ürün gamının üstünde çok da özel bir performans modeli olan QV yani Quadrifoglio yer alıyor. İşte geçtiğimiz aylarda Nürburgring rekor denemesi gerçekleştireceği belirtilen model sonunda piste çıktı ve SUV/Crossover rekorunu da farklı bir şekilde elde etti.

Platform kardeşi D Segmenti Sedan Giulia modelinin en üst seviyesinde (QV) kullanılan Ferrari destekli 505hp gücündeki 2.9lt V6 bi-turbo benzin motoru Stelvio modelinde de aynen yerini almıştı. Bu aşırı güçlü motor ile Stelvio 0-100km/saat hızlanmasını 4 saniyede tamamlarken 284km/saat maksimum hıza çıkabiliyor. Motorun ürettiği 600nm tork ise özel tasarlanmış sürekli 4×4 sistemine 8 ileri otomatik veya 6 ileri manuel şanzıman ile aktarılıyor. Ayrıca tork yönlendirme sistemi sayesinde yüksek tork çok başarılı bir şekilde tekerleklere dağıtılabiliyor. Tüm bu özellik ve değerler modeli dünyanın en hızlı seri üretim SUV/Crossover modellerinden birisi haline getiriyor. Öyle ki dünyanın en hızlı SUV modeli olarak kabul edilen Bentley Bentayga 0-100km/saat hızlanmasını 4.1 saniyede tamamlarken 301km/saat maksimum hıza çıkabiliyor. 
Aracın teknik özelliklerini bir kenara bırakıp kırılan rekora geri dönersek; Alfa Romeo Stelvio QV, 20km ve 832mt uzunluğundaki pisti tam 7:51.07’de (7 dakika 51 saniye ve 7 salise) tamamlayarak önemli bir zamana imza attı ve daha önce bu pisti turlamış olan rakiplerini açık ara geçti. 
Daha önce SUV/Crossover sınıfında bu piste çıkmış araçlar şu şekilde;
Alfa Romeo Stelvio ve rakipleri Nürburgring zamanları
Görüleceği gibi Stelvio QV’nin elde ettiği değer rakiplerinin oldukça önünde. Tabi yeni Porsche Cayenne geçtiğimiz haftalarda yenilendi ve en üst versiyon olan Turbo S piste çıkınca nasıl bir değer elde edecek henüz bilinmiyor. Stelvio’nun listede bulunan diğer modeller ile farklı segmentte yer aldığı ve daha küçük bir yapıya sahi olduğu da unutulmamalı. Gerek hafiflik gerekse de kasanın daha küçük olması, özellikle SUV/Crossover tipindeki araçlarda hızlı viraj alma konusunda oldukça büyük bir etken diyebiliriz. 
Sonuç olarak Alfa Romeo Stelvio QV önemli bir dereceye imza attı ve en hızlı SUV/Crossover unvanını da kaptı. şimdi gözler ilk olarak yeni Porsche Cayenne Turbo S modelinde ve ardından da şüphesiz merakla beklenen Lamborghini’ni önümüzdeki aylarda tanıtılacak olan ve bu segmentte yarışacak olan Urus modelinde. Bakalım SUV/Crossover modeller daha ne kadar hızlanabilecek?
Alfa Romeo Stelvio QV Nürburgring sürüş videosu