BMW X2 tanıtıldı

BMW’nin C Segmenti Crossover/SUV segmentinde yer alan 2. modeli X2 tanıtıldı. Geçtiğimiz günlerde tamamen kamuflajsız hali ile kendini tanıtım öncesi gösteren aracın; her ne kadar zevkler ve renkler herkese göre fazlasıyla değişken olsa da, BMW’nin geleneksel tasarımından uzaklaşmış hatları fazlasıyla göze batıyor diye düşünüyoruz. 


Bu konuda çeşitli örnekler verelim; BMW’nin olmazsa olmaz böbrek tasarımı yerli yerinde duruyor ancak dev hatları ve tamponda doğru genişleyen tasarımı ile fazlasıyla farklı görünüyor. Ayrıca BMW’nin bir diğer olmazsa olmazı karakteristik C sütunu tasarımı Hofmeister eğrisi de gitmiş ve yerine gayet sıradan bir tasarım eğrisi gelmiş.
Solda 3.0CS sağda X2
Diğer taraftan markanın tasarımcıları C sütununa bir BMW amblemi yerleştirerek geçmişin bazı BMW modellerine gönderme yaparak Hofmeister Eğrisi’ni sanki unutturmaya çalışmışlar. BMW tarihinde önemli bir model olan ve 70’li yıllarda fırtına gibi esen 3.0CS’in de Hofmeister eğrisi farklı bir tasarıma sahipti ve C sütununda BMW logosu yer alıyordu. Bu açıdan BMW X2, C sütunu tasarımı incelendiğinde sanki 3.0CS modelinden esinlenilmiş gibi ancak nerede 3.0CS modelindeki logo-Hofmeister kombinasyonunun estetiği nerede BMW X2’deki kombinasyonun kelebek misali görünümü demeden edemiyoruz. Bu arada bu tip bir logo kullanımının sportif özelliklere sahip yeni BMW modellerine de yayılacağını belirtmeden geçmeyelim. 
Aracın genel mimarisi ise BMW X1 modeli ile aynı. Gerek platformu, gerek kokpiti ve gerekse de tekniği aynen bu modelden alınmış ve dış tasarım haricinde önemli bir fark yer almıyor. Her ne kadar henüz tüm motor seçenekleri açıklanmamış olsa da, 1.5lt turbo-benzin 136ps ve turbo-dizel 116ps gücündeki motorlar daha sonra mutlaka seçenekler arasına girecektir. Şimdilik sadece 2.0lt turbo-benzin 192ps ve 231ps ve 2.0lt turbo-dizel 190ps ve 231ps gücündeki seçenekler açıklandı. Benzin motor seçenekleri 7 ileri çift kavramalı oto. şanzımana sahipken, dizel motor seçeneklerinde 8 ileri tork konvertörlü oto. şanzımana sahip. Bu arada güçlü versiyonlarda 4×4 çekiş sistemi yer alırken, düşük güce sahip versiyonlarda önden çekiş sistemi sunuluyor. 
BMW X2 modelinin 2018 başında ülkemizde olması ve BMW X1’den yaklaşık %8-10 daha yüksek bir fiyata satılması beklenebilir. Modelin en büyük rakibi ise, gerek aynı sınıfta yer alması gerekse de benzer sportif tasarımı nedeniyle Mercedes GLA demek fazlasıyla mümkün. Ayrıca Range Rover Evoque da BMW X2’nin doğrudan rakibi gibi görünüyor.