Subaru’nun D Segment atağı; Viziv Performance Concept

Kapılarını yarın ziyaretçilere açacak olan Tokyo Otomobil Fuarı’na Japon markaların farklı modellerle katkıları devam ediyor. Sıubaru ise bu fuar döneminde oldukça etkin ve geçtiğimiz yıl Los Angeles Otomobil Fuarı’nda dev bir SUV model ile ilk kez telaffuz ettiği Viziv adını şimdi de 4 kapılı Sedan modeli Viziv Performance ile genişletti. 

4630mm uzunluk, 1950mm genişlik ve 1430mm yükseklik ölçüleriyle tipik bir D Segmenti araç olan Viziv Performance, sahip olduğu abartılı çamurluk detayları ile oldukça geniş bir yapıya sahip ancak araç üretime geçince bu abartılık bir miktar törpülenerek normale dönecektir diye düşünüyoruz. Tabii bu durum oldukça şık görünen detayı beğenmediğimiz anlamına gelmemeli ve genel hatlarıyla 4 kapılı bir sedan daha ne kadar sportif tasarlanabilirdi diye düşünmeden edemiyoruz. Bu nedenle, umarız aracın ete kemiğe bürünme süreci sırasında ehlileştirme operasyonu en alt düzeyde gerçekleşir. 

Diğer taraftan ülkemizin de bulunduğu Avrupa pazarında henüz satışa sunulmayan yeni Subaru Impreza da konsept hali ile oldukça sportif görünümlü bir araçtı ancak geçtiğimiz yıl üretim versiyonu tanıtıldığında birçok kişiyi şaşırtmıştı. Viziv Performance kadar sportif durmasa da Impreza konsepti de oldukça başarılıydı ancak üretim versiyonu fazlasıyla yontulmuş tasarımı ile biraz hayal kırıklığı yarattı diyebiliriz. Konsept modelde yer alan Coupe tarzındaki C sütunu ve kelebek camsız bölünmemiş tasarım oldukça çekiciydi ancak Viziv Performance konseptinde de bu detayların olması bizi hem sevindiriyor hem de yeni Impreza’da yok olduğu için korkutuyor. 
Üstte yeni Subaru Impreza, altta Impreza konsepti
Diğer taraftan yeni tanıtılan Viziv Performance konsepti, geçmiş dönemlerde ülkemiz pazarında da yer almış ancak ağırlıklı olarak halen Kuzey Amerika ve Asya pazarında satılmakta olan Legacy modelinin devamı olabilecek bir model olmasıyla öne çıkıyor. Bu modelin 2014 yılında yenilendiği düşünüldüğünde, Viziv Performance önderliğindeki yeni Legacy’nin karşımıza 2020 yılında çıkması beklenebilir. 
Açıkçası sedan kasa tipinin günden güne daha da sportifleştiği bir ortamda, Subaru gibi sportif ruha ve tekniğe sahip bir markanın D Segmentinde bu tip çekicilikte bir araç tanıtması büyük ilgi çekecektir. Buradaki kilit nokta ise geniş çamurluklar, önde çekik farlar ve kelebek camsız coupe benzeri profil tasarımı. Umarız her 3 detay da fazla fazla korunur diye düşünmeden edemiyoruz. 

Facebook Comments