Yeni Audi A7 tanıtıldı

Audi’nin E Segmentinde yer alan 4 kapılı Coupe formundaki modeli A7 baştan aşağı yenilendi. Dış tasarım anlamında ilk bakışta çok büyük bir değişiklik yok gibi hissettirse de, bir önceki model ile olan fotoğraflar yan yana geldiğinde farklar hemen belli oluyor. Kokpit ise en ufak bir ortak nokta barındırmamasıyla öne çıkıyor. 

Aracın dış tasarımına bakıldığında; Ön görünümün belirgin bir şekilde değiştiği anlaşılabiliyor. Özellikle ön farların artık yana doğru taşması daha çekik bir ön tasarım ortaya çıkmasını sağlamış. Ayrıca Audi’nin en belirgin detaylarından bir tanesi olan böbrek tasarımı da daha ince ve geniş bir forma girmiş. Tamponun sağ ve sol altında yer alan hava yarıkları ise belirgin bir şekilde daha büyük olmasıyla dikkat  çekiyor. Motor kaputunun ütü izleri ise ikiye katlanmış denilebilir. 
Solda yeni Audi A7
Aracın arkasında ise; Bir önceki modelin genel formu aynen korunmuş olsa da artık çok daha akıcı bir arka tasarım olduğunu söylemek mümkün görünüyor. Özellikle arka stop grubunun aynen önde olduğu gibi daha ince ve çekik bir forma kavuşması ve üstelik stopların da birleştirilmiş olması bize göre bütünlük sağlamış Bir önceki modeldeki stopların aracın genel havasına göre biraz basit bile durduğunu söylemek bizim açımızdan mümkün. Diğer taraftan aracın yan görünümü genel anlamda oldukça benzer olsa da, ön ve arka tasarımdaki belirgin değişiklikler doğal olarak yana da yansıyor. 
Bu arada aracın boyutlarında az da olsa küçülme olduğunu belirtmeden geçmeyelim. 1908mm genişlik, 4969mm uzunluk ve 1422mm genişlik ölçüleri sırasıyla 3mm, 5mm ve 2mm daha az. Diğer taraftan 2 dingil arasın mesafe 2914mm’den 2926mm’ye çıkmış, yani 12mm artmış. Bu durum arka diz mesafesinde mutlaka fayda sağlamıştır diye düşünüyoruz. 
Üstte yeni Audi A7
Aracın kokpitinde ise farklar neredeyse saymakla bitmez denilebilir. VW Grubu bünyesinde yer alan araçların tümünde meydana gelen dijitalleşme değişiminin bir parçası olan yeni Audi A7’de klasik tipteki basmalı ve çevirmeli düğmeler çok büyük oranda yerini dijital ekran üzerindeki dokunmatik tuşlara bırakmış. 
Kokpit üstünde yer alan tablet benzeri ekran konsolun ortasında 10.1 inch genişliği ile sabit bir şekilde yer alırken, hemen altında da havalandırma kumandalarını kontrol eden 8.6inch genişliğinde bir dokunmatik ekran yer alıyor. Arka koltuklardaki kişilerin de kendi havalandırma ayarlarını yapabilmesi için küçük bir ekran ön koltukların arasında yer alan kol dayamanın arkasında, havalandırma ızgaralarının altında yer alıyor. Hız ve devir gibi göstergelerin de artık tamamen dijital olduğunu belirtmeden geçemeyelim. Bu arada Tam olarak açıklanmamış olsa da yeni Audi A7’de geçtiğimiz haftalarda tanıtılan yeni Audi A8‘de yer alan birçok teknolojik yenilik de yer alacak.
Yeni Audi A7 Virtual Cockpit
Modelde kullanılacak motorlar ise henüz tam olarak açıklanmadı ancak büyük bir sürpriz olacağını da düşünmüyoruz. Bu doğrultuda aşağıdaki listede yer alan 340ps güce sahip motor ilk olarak açıklandı ve bu motora sahip Audi A7 0-100km/s hızlanmasını 5.3saniyede tamamlayabiliyor.  Diğer seçenekler ise şu şekilde olabilir. 
  • 2.0lt I4 silindir turbo-bnzin 252ps
  • 3.0lt V6 silindir turbo-dizel 286ps
  • 3.0lt V6 silindir turbo-benzin 340ps
  • 4.0lt V8 silindir turbo-benzin 460ps
Yukarıda belirttiğimiz motorlara daha sonra gerçek anlamda bir hybrid versiyon da eklenebilir ve 3.0lt V6 turbo-benzin motorun eşlik ettiği elektrik motoru ile toplam gücün 450ps civarında olacağı ve sadece elektrikli olarak yaklaşık 50km mesafe yol alınabileceği tahmin ediliyor. Yeni Audi A7’nin ülkemize 2018 başında gelmesi beklenebilir.