VW Scirocco’yu bitiren 3 neden

0
985
VW’in C Segmenti Sportif HB modeli Scirocco’nun ani bir kararla artık üretilmeyeceği VW tarafından resmi olarak geçtiğimiz günlerde açıklandı. Ayrıca Scirocco’nun yanına VW Grubu bünyesinde yer alan Audi’nin de, yine bir C segmenti modeli A3’ün 3 kapılı HB modelini artık üretmeyeceği eklendi. Hatırlanacak olursa geçtiğimiz yıl da VW Beetle için benzer bir karar alınmıştı ve bu modelin üretimi sürpriz bir şekilde sonlandırılmıştı.

Açıkçası Scirocco modelinin artık üretilmeyecek olması birçok kişide şaşkınlığa neden oldu ve bunun nedenlerini takipçilerimiz bizlere sosyal medya hesaplarımızdan ulaşarak sormaya devam ediyorlar. Açıkçası konu hakkında bir haber yapmamıştık ancak nedenleri konusunda bir haber yapmayı uygun gördük. Bu doğrultuda da Scirocco’nun artık neden üretilmeyeceğini 3 farklı neden ile listeleyeceğiz.
SUV-Crossover modeller
SUV ve Crossover araçlar, özellikle sportif HB ve 3 kapılı HB araçlara olan ilgiyi son yıllarda ciddi şekilde azalttı. Öyle ki bu tip araçlar nedeniyle Sedan kasa tipindeki araçların bile satışlarında azalma meydana geldiği bu konuda araştırmalar yapan istatistik firmaları tarafından belirtiliyor. Diğer otomobil markalarında olduğu gibi VW de SUV/Crossover tipindeki araçlara büyük önem veriyor ve markanın son zamanlarda konsept olarak tanıttığı modellerde ağırlık bu tip araçlarda diyebiliriz.
İşte bu doğrultuda yakın bir zaman önce C Segmenti ölçülere yakın ve B Segmenti ölçülerinin üstünde yer alan VW T-Roc modeli tanıtılmıştı. Bu araç her ne kadar B Segmentinde yer alsa da, C Segmenti HB araçlardan geniş olması nedeniyle özellikle C Segmenti HB modellere rakip olabilecek bir iç genişliğe sahip olmasıyla öne çıkıyor. Benzer bir şekilde, T-Roc’un aynı sınıfta yer alan rakibi Toyota C-HR de bu konuda  oldukça başarılı olmuştu ve C Segmenti HB araç tercih edecekleri kendine çekmişti. VW T-Roc’un 1819mm genişlik ölçüsünün de bir üst segmentte yer alan VW Golf’ten 29mm daha fazla olduğu düşünüldüğünde, birçok kişinin aynı fiyatlara sahip C Segmenti HB modeller yerine daha geniş ölçülere sahip B Segmenti Crossover modelleri tercih etmemesi için bir neden bulunmuyor gibi görünüyor.
VW-Troc
Ancak konumuz Scirocco ve VW’in yaptığı bir araştırmaya göre; T-Roc’un sportif görünümlü kasa yapısı Scirocco müşterilerini bile cezbetmiş ve bu doğrultuda Scirocco tercih edecek kişilerin bir bölümünün T-Roc siparişi vermeye başladığı rapor edilmiş. Tabii otomobil üreticileri bu tip çok da resmi olmayan beyanları çeşitli basın yayın organlarına bir nevi reklam ve pazarlama amaçlı söyletip yönlendirme yapabiliyorlar ancak C Segmenti HB araçlardan B Segmenti Crossover araçlara olan yönelme durumu kuvvetlendiriyor diyebiliriz. Tabii VW Scirocco’nun sportif ancak düdük gibi iç hacmi yerine T-Roc’un çok daha az sportif ve ferah iç hacmi tercih edilir mi? Açıkçası ona pek de emin olamıyoruz ve konuyu Scirocco fanatiklerine sormak lazım diye düşünüyoruz. Tabii bu arada T-Roc’un en üst seviyesinde yer alacak olan sportif bir R versiyonunun da Scirocco R yerine hazırlandığını belirtmeden geçemeyelim.
 
Satış Adetleri
VW Scirocco ülkemizde oldukça sevilen bir araç ve sportif 3 kapılı HB modeller arasında kendisinden daha fazla araç görmek pek de mümkün değil. Ancak özellikle ilk üretilmeye başlandığı 2007 yılından itibaren sunulan turbo-+supercharger sistemine sahip 160ps gücündeki 1.4lt TSi motorda çok büyük sorunlar meydana geldi ve ilginç bir şekilde bu sorunların büyük bir çoğunluğu araç sahipleri tarafından neredeyse çözümsüzmüş gibi nitelendi.
Ekip arkadaşlarımızdan bir tanesinde de zamanında yer alan bu araç, bir türlü çözülemeyen supercharger (kompresör) yağ kaçağı sorunu nedeniyle yetkili servise defalarca sefer gidip gelmesine rağmen sonunda arkadaşımızı bezdirerek satılmak zorunda kalındı. Ayrıca yine aynı motorda ciddi miktarda yağ eksiltme ve piston kırma gibi sorunlar başka Scirocco sahipleri tarafından şikayet konusu oldu. Zaten VW de bu konudan bıkmış olacak ki motoru piyasan çekerek 1 adet turboya sahip olan 1.4TSI motoru satışa sürdü.
Diğer taraftan ülkemizde bu kadar sevilen Scirocco, başta Avrupa olmak üzere diğer pazarlarda pek de tercih edilmedi. Ayrıca yaklaşık 10 yıllık bir model olduğu da göz önüne alındığı zaman satış adetleri git gide düşüyor ve hiçbir zaman da VW’in istediği ölçüde satış hacmine sahip olamadı. Aşağıdaki tablodan da görüleceği gibi özellikle 2009 yılında tavan yapan üretim, sonraki yıllar genel olarak düşüş trendine girdi. 2017 Ağustos sonu itibariyle de toplamda yaklaşık 10 yılda 182.585 adet üretilmiş ve belki de en düşük üretim sayısına 2017 yılında ulaşılacak. Kısacası ülkemizdekinin aksine, VW’in istediği gibi olmayan satış adetleri dip yapmış durumda ve bu da modele karşı olan bakışını tamamen değiştirmiş gibi görünüyor.
Yıl ve aylara göre VW Scirocco üretim adetleri
Diğer taraftan üretimin bitmesinin ardından VW Scirocco fiyatlarının özellikle ülkemizde tavan yapmasını beklemek hiç de yanlış olmayacaktır. Üretimin sonlanması nedeniyle bir nevi “çok çok erken klasik” muamelesi yapılmaya başlanacak olan bu araçlar, zaten abartı olan talebin de etkisi ile daha da yüksek fiyatlara satılacaktır. Bu nedenle aman dikkat edin de Sciroccolik olmayın ve fiyatları da gereksiz yere şişirmeyin.
Elektrikli otomobiller
Hybrid modellerin ve özellikle de elektrikli motora sahip araçların geleceğin anahtarı olduğu artık birçok marka tarafından kabul ediliyor ve bu markalardan birkaçı de şüphesiz VW ve grubun diğer markaları diyebiliriz. Özellikle VW’in önümüzdeki yıllar çeşit çeşit modeller ile karşımıza çıkacağı I.D. markasının güçlü ve sportif araçlar da sunacağı biliniyor. Ayrıca Scirocco benzeri sportif ancak çok daha kullanışlı modellerin sunulacağı da biliniyor.
VW I.D. Crozz Concept
Diğer taraftan elektrikli otomobil üretmenin şu anda gelir açısından hiç de avantajlı olmadığı ve otomobil markalarını zorladığı biliniyor. Bu nedenle birçok marka kendi çapında tedbir alarak gelir seviyesi düşük ve az üretim adedine sahip olan modellerini üretimden çekiyor. Örneğin efsane modellerden bir tanesi olan Lancer Evolution modelinin üretimden kalkmasının bir nedeni de Mitsubishi’nin elektrikli otomobillere olan yatırımlarıydı. İşte aynen VW Grubu’nun da, Beetle modeli ile başlayan bu tasarruf önlemlerine, az satış yapan Scirocco ve Audi A3 3 kapının üretimine son vererek, gücünü elektrikli otomobil yatırımlarına kaydıracağını söylemek mümkün görünüyor.