Yeni Audi A8 tanıtıldı

Audi’nin geldi geliyor, çıktı çıkıyor diye kendini sayısız görsel ve video ile gösterdiği F Segmenti modeli A8 sonunda tanıtıldı. BMW 7 Serisi ve Mercedes S Serisi gibi dişli rakiplerin yanında Infiniti, Lexus ve Cadillac tarafından üretilen modeller ile de mücadele edecek olan yeni Audi A8, birçok farklı yeniliği bünyesinde barındırmasıyla dikkatleri üzerine çekecek.


Markanın geçtiğimiz yıllarda tanıttığı birçok farklı konsept modelden ve özellikle de 2014 yılında tanıtılan Prologue konseptinden çizgiler taşıyan ve ince panjur ve far tasarımı ile dikkat çeken yeni A8, markanın diğer modelleri ile oldukça benzer tasarıma sahip olmasına rağmen dev boyutları ile kendini hissettiriyor. Diğer taraftan sahip olduğu tasarım bulunduğu sınıfın belki de en sportif tasarımlarından birisine denilebilir. 
Her ne kadar F Segmentinde yer alan bir aracın sportif görünmesinden çok kendini oturaklı ve lüks hissettirmesi daha çok beklense de yeni Audi A8, sportiflik ve bahsettiğimiz hisleri başarılı bir şekilde harmanlamış gibi görünüyor. Diğer taraftan Audi’nin sedan modelleri ile olan aşırı benzerlik, BMW ve Mercedes gibi Audi’nin de “Matruşka Bebek” modasını daha da benimsediğini gösteriyor. Aslında bu moda Audi’nin tamponu da içine alan panjur tasarımı ile başlamıştı bile diyebiliriz.
Diğer taraftan aracın arka tasarımında Audi tasarımcıları bazı önemli tasarım detaylarını kullanmışlar. Aracın ön tasarımının aksine daha yumuşak ve yuvarlak hatlara sahip olan arka tasarımda B sütunu daha farklı görünürken, yumuşak hatlı stop grubu tasarımı ve stopları birleştiren aydınlatma ve krom çıta da farklı görünüme katkıda bulunuyor. Ancak genel anlamda yeni Audi A8 için bir önceki modele göre çok büyük bir tasarım farkı barındırıyor demek zor gibi görünüyor. Aslında bu durum son dönemlerde tanıtılan birçok Audi modeli için de geçerli. 
Yeni Audi A8 arka-profil görünüm
Yeni Audi A8’in iç tasarımı ise tamamen değişmiş ve artık birçok marka için sıradan bir detay haline gelmiş olan kokpit üstünde asılı şekilde yer alan ve istenildiği zaman katlanan tablet benzeri bilgi-eğlence sistemi ekranı geleneksel bir şekilde kokpitin ortasında gömülü ver sabit bir şekilde tercih edilmiş. Ayrıca havalandırma kumanda ve göstergeleri için de bilgi eğlence sisteminin altında dev bir ekran daha bulunuyor. Ayrıca sürücünün karşısında yer alan göstergeler de tamamen dijital tercih edilmiş. Arkadaki yolcular için ayak masaj sistemi bile sunan arka koltuk konforu ise bu sınıf bir araç için yenilik niteliğinde bir donanım olmasıyla dikkat çekiyor. 
Yeni Audi A8 kokpit
Ayrıca kokpitin geneline bakıldığı zaman dijital tuşların artık basmalı ve döndürmeli düğmeleri geride bıraktığı görülüyor. Vites olarak ise geleneksel koldan vazgeçilmemiş. Havalandırma ızgaraları ise kokpitte neredeyse görünmüyor ve ihtiyaç anında açıldıkları anlaşılıyor. Açıkçası bu kadar dijital bir kokpit en son kardeş marka Porsche’nin yeni Panamera modelinde tanıtılmıştı. 
Yeni Audi A8’in sunduğu bazı teknolojiler ise oldukça etkileyici. Motor gözetmeksizin her modelde yer alacak olan 48V elektrik  destek sistemi için gerçek bir hybrid denilemese de oldukça faydalı özelliklere sahip. Tüm motor seçeneklerinde yakıt tüketimini 100km’de 0.7lt düşüren bu sistem, ayrıca içten yanmalı motorun ilk çalıştırmada çok daha sessiz bir şekilde çalışmasını sağlarken, motor stop edildiğinde de aynı sessizlik ve sarsıntısızlığı sağlıyor. Ayrıca bu hafif hybrid sistem aracın ilk çalıştırmada 40 saniyeye kadar sadece elektrik gücü ile de gitmesini sağlıyor ve herhangi bir yakıt tüketimi gerçekleşmiyor. 
Modelde sunulan elektro-mekanik süspansiyon sistemi ise yolda yer alan birçok bozukluğun ve çukurun aracın içindekiler tarafından neredeyse hiç hissedilmemesini sağlıyor. Aracın önündeki bir kamera sayesinde çukurları tespit eden sistem beyni, her tekerlekte yer alan elektrik motoruna sahip süspansiyon sisteminin sertliğini buna göre ayarlıyor ve mükemmel bir konfor elde edildiği iddia ediliyor. Bu sistem gücünü bir önceki paragrafta bahsettiğimiz 48V elektrik destek sisteminden alıyor. Ayrıca 4 tekerleğin de kontrol edilebildiği 4WS sistemine de yeni A8’de yer verilmiş.
Yeni Audi A8’in sunduğu en önemli yeniliklerden bir tanesi de şüphesiz dünyada ilk kez bir otomobilde sunulan Level 3 yani 3.seviye olarak derecelendirilen otonom sürüş sistemi. Bu sistemde 2 yol arasında bariyer bulunan ve trafik işaretleri ile donatılmış her türlü yol tipinde araç kendi başına hızlanma, dönme, şerit değiştirme, fren yapma ve durma işlemlerini sürücünün bir müdahalesi olmadan gerçekleştirebiliyor. 60km/saat hızlara kadar olan kullanımlarda gerçekleşen bu otonom kullanım sırasında sürücünün TV izleme veya herhangi bir başka aktiviteyi araç içinde gerçekleştirebileceği belirtiliyor. Kısacası Audi, yeni A8’in şu anda dünyada otonom sistemi en iyi uygulayan araç olduğunu iddia ediyor da diyebiliriz. 
Modelde kullanılacak motorlarda ise büyük bir sürpriz yok ve yukarıdaki paragraflarda bahsettiğimiz 48V elektrik sistemi hariç hepsi de oldukça tanıdık motorların elden geçirilmiş ve daha verimli hale getirilmiş versiyonları denilebilir.
  • 3.0lt V6 silindir turbo-dizel 286ps
  • 3.0lt V6 silindir turbo-benzin 340ps
  • 4.0lt V8 silindir turbo-dizel 435ps
  • 4.0lt V8 silindir turbo-benzin 460ps
  • 6.0lt W12 silindir turbo-benzin 590ps (tahmini güç)
Yukarıda belirttiğimiz motorlara daha sonra gerçek anlamda bir hybrid versiyon da eklenecek ve 3.0lt V6 turbo-benzin motorun eşlik ettiği elektrik motoru ile toplam gücün 450ps civarında olacağı ve sadece elektrikli olarak yaklaşık 50km mesafe yol alınabileceği tahmin ediliyor. 
Yeni Audi A8’in ülkemize sonbahar aylarında gelmesi ve rakipleri ile benzer fiyata sahip olması bekleniyor. Ancak BMW’nin ülkemizde 7.30i modeli ile 2.0lt turbo-benzin 252ps motor seçeneği sunması Audi cephesinde nasıl bir karşılık görür şimdilik tam olarak bilemiyoruz.